8000 zimą. Wspinanie się na najwyższe szczyty w najzimniejszej porze roku

Bernadette McDonald
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
8000 zimą. Wspinanie się na najwyższe szczyty w najzimniejszej porze roku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Autorka znakomitych książek wysokogórskich non fiction ("Kurtyka. Sztuka wolności", "Alpejscy wojownicy", "Ucieczka na szczyt") znów kieruje wzrok na najwyższe szczyty Ziemi. Tym razem opisuje najtrudniejsze zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki. Bernadette McDonald relacjonuje nie tylko pierwsze wejścia, w ogromnej większości będące dziełem polskich ekip, ale także wyprawy nieudane, tragiczne lub po prostu takie, które musiały się wycofać.

“8000 zimą” to opowieść o “sztuce cierpienia”, która pchnęła polskich lodowych wojowników w najwyższe góry świata zimą i rozpętała światowy wyścig o pierwsze zimowe wejścia na 14 ośmiotysięczników. Ta gra na arenie międzynarodowej toczy się do dziś, a jej zwieńczeniem będzie zdobycie ostatniego, najtrudniejszego szczytu - K2.

Data wydania: 2021-01-20
ISBN: 978-83-268-3635-0, 9788326836350
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Reportaż
Stron: 320

Autor

Bernadette McDonald Bernadette McDonald
Urodzona w 1951 roku w Kanadzie (Biggar)
Bernadette McDonald to znana na całym świecie pisarka, autorka wielu popularnych książek o tematyce górskiej z gatunku literatury faktu oraz laureatka prestiżowych nagród, między innymi Nagrody ITAS, Kekoo Naoroji Award dla literatury górskiej oraz ...

Pozostałe książki:

Ucieczka na szczyt Kurtyka. Sztuka wolnośc Elizabeth Hawley. Strażniczka gór Alpejscy wojownicy Tomasz Humar
Wszystkie książki Bernadette McDonald

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sztuka cierpienia

13.03.2021

Kto gór nie pokochał od pierwszego wejrzenia, ten nigdy tej miłości nie pojmie. Na zapowiedź każdej górskiej książki reaguję nieadekwatnym (podobno) do rangi wydarzenia entuzjazmem. Po wielu latach spełnionej górskiej miłości, trekkingu, a wreszcie „nieco” bardziej ekstremalnych przeżyć, rzucam się na literaturę tematu. Dlaczego? Bo nie potrafię ... Recenzja książki 8000 zimą. Wspinanie się na najwyższe szczyty w najzimniejszej porze roku

Himalaizm zimowy: morderczy trening ambicji

3.04.2021

Serdecznie dziękuje Wydawnictwu Agora za udostępnienie egzemplarza książki „8000 zimą”. Możliwość napisania recenzji odbieram jako osobisty zaszczyt. Kocham góry. Nie ma znaczenia pora roku, góry piękne są zawsze i jeśli zdarzy mi się już urlop to spędzam go wędrując po szlakach. Nie jestem alpinistką, o nie. Na to zdecydowanie brak mi odwagi dlat... Recenzja książki 8000 zimą. Wspinanie się na najwyższe szczyty w najzimniejszej porze roku

@Morella@Morella × 2

Moja opinia o książce

Opinie

@Anmar
2021-06-08
8 /10
Przeczytane

Już tytuł książki mówi nam wszystko. Jest to kompendium wiedzy o zdobywaniu ośmiotysięczników w trakcie zimy. Dla mnie jako absolutnego laika było to całkiem niezłe wprowadzenie w temat, ale myślę, że również osoby, które mają już w tym zakresie sporą wiedzę znajdą w niej sporo ciekawostek, a także krótkie streszczenie tego jakże szerokiego zagadnienia.
Ze wstydem muszę przyznać, że nie miałam pojęcia o ogromnym znaczeniu Polaków w zdobywaniu szczytów Himalajów i Karakorum. Co prawda, gdzieś, kiedyś obiły mi się takie nazwiska jak Kurtyka, Kukuczka czy Berbeka, ale niezupełnie potrafiłam przypisać nazwisko do konkretnego osiągnięcia czy chociażby umiejscowić w czasie. A z określeniem Lodowi Wojownicy spotkałam się po raz pierwszy.
Każdy z rozdziałów książki skupia się na jednym ośmiotysięczniku. Autorka przyjęła porządek chronologiczny, czyli zaczęła od zdobycia Everestu a zakończyła na, niezdobytym w momencie wydania książki, K2. Otrzymujemy opis nie tylko pierwszego zimowego wejścia, ale również nieudanych prób i niektórych późniejszych podejść. Wszystko opisane jest w sposób prosty i klarowny, jasnym stylem. Myślę, że udało się pisarce oddać sedno sprawy, jednocześnie dodając kilka ciekawostek i anegdot. Dodatkowym plusem jest fakt, że swoją wiedzę czerpała nie tylko z książek czy gazet, ale również z bezpośredniego i pośredniego kontaktu z uczestnikami opisywanych wydarzeń.
"8000 zimą" to bardzo ciekawy i nietuzinkowy tytuł. Napisany w sposób lekki i klar...

× 5 | link |
@toptangram
2021-04-12
8 /10
Przeczytane

Bernadette McDonald 8000 zimą Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku, "Wyprawy dzielą się na wyprawy udane, które wchodzą na szczyt, i wyprawy szczęśliwe, z których wszyscy wracają", tak Krzysztof Wielicki wspominał słowa swojego mentora Andrzeja Zawady po zimowej wyprawie na Broad Peak w 2013 roku, z której do domu nie wróciło dwóch z czterech zdobywców szczytu zimą: Maciej Berbeka i Tomek Kowalski.

Dla jednych góry były wielką miłością, a wspinanie się, spełnieniem marzeń, inni jak Tomek Mackiewicz ukochali jedną, a wspinaczka stanowiła sposób na radzenie ze swoimi słabościami, byli też tacy jak Jerzy Kukuczka, dla których zdobywanie kolejnych ośmiotysięczników było również swego rodzaju wyścigiem, walką nie tylko ze wszelkimi przeciwnościami, ale też z czasem. Góry wyzwalają w ludziach adrenalinę, ale też koją i wyciszają. Nieraz powodują ogromny ból, ale odwdzięczają się również chwilami szczęścia. Wielu z himalaistów zginęło, pozostając w ukochanych górach na zawsze, inni wracając z wypraw, natychmiast szykowali kolejne. Wszyscy z wyboru prowadzili podwójne życie, dzieląc je pomiędzy chwile spędzane z rodziną w domu i wspinaczkę. Wyjazd i powrót, powrót i wyjazd, nieustanne życie w biegu. Planowanie, pozwolenia, przygotowania, w końcu naznaczona bólem wspinaczka. Pasjonaci, ogarnięci obsesją zimowych wejść, Lodowi Wojownicy.

"8000 zimą" stanowi pewnego rodzaju encyklopedię zimowego wspinania się, że szczególnym uwzględnienie...

× 2 | link |
@mono
2022-01-10
7 /10
Przeczytane
@madalenakw
2021-08-18
7 /10
Przeczytane
@Morella
2021-04-03
9 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka Ulubione Posiadam Egzemplarze recenzenckie
@phd.joanna
2021-03-13
10 /10
Czytam
@bettypietras
2021-02-08
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka 8000 zimą. Wspinanie się na najwyższe szczyty w najzimniejszej porze roku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl