Aborcja jest

Katarzyna Wężyk
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Aborcja jest
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Aborcja była, jest i będzie. Porywająca historia odwiecznej gorączki wokół aborcji i głosy kobiet, które się na nią zdecydowały.

Przez stulecia o aborcji decydowali głównie mężczyźni, tak jest do dziś. Katarzyna Wężyk oddaje głos kobietom, które usunęły ciążę. Ich szczere opowieści obnażają zafałszowanie aborcyjnej rzeczywistości w Polsce. Autorka pyta, dlaczego zdecydowały się na zabieg. Jak go zrobiły, w kraju z tak restrykcyjnym prawem, tak bardzo piętnującym przerywanie ciąży. I jak się wtedy czuły. Historie Polek zestawia z opowieściami Amerykanek stojących po obydwu stronach barykady. Wężyk przygląda się również historii aborcji: jak kobiety radziły sobie w czasach, gdy mogły liczyć tylko na zioła i akuszerki, a za zabieg groziły surowe kary. Sprawdza, jak aborcja stawała się narzędziem władzy nad rozrodczością, cwanym wytrychem dla podejrzanych praktyk politycznych, przedmiotem językowych manipulacji i kondensatorem złych emocji. A także tworzy nieoczywiste świadectwo, tego, jak dziś „wkurwione” kobiety wychodzą na ulice w obronie swoich praw.

Po przeczytaniu tej książki rodzi się pytanie: czy ideologie wykorzystywane by uzasadnić zakaz aborcji przed wiekami różnią się od tych używanych dziś przez ludzi, którzy chcą odebrać kobietom prawo do decydowania o swoim ciele i życiu.

Data wydania: 2021-03-10
ISBN: 978-83-268-4575-8, 9788326845758
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Reportaż
Stron: 464

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Aborcja była, jest i będzie... - "Aborcja jest" Katarzyna Wężyk

{} WYBÓR REDAKCJI
6.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Aborcja jest" Katarzyna Wężyk Anita zrobiła aborcję w klinice mieszczącej się w berlińskiej galerii handlowej. Agata zdecydowała się na wykonanie zabiegu w słowackiej klinice. Danuta usunęła trzy ciąże w czasach PRL-u. Jak doszło do tego, że po 1989 roku aborcja w Polsce stała się tematem tabu? Dlaczego kobiety, by przeprowadzić zabieg, muszą ud... {} Recenzja książki Aborcja jest

⚡MOJE CIAŁO, MOJA DECYZJA ⚡

9.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

⚡MOJE CIAŁO, MOJA DECYZJA ⚡ "Ciążę nosi się publicznie, aborcja jest bardzo prywatna, zepchnięta do podziemia, nawet jeśli mieszkasz w kraju, gdzie jest ona legalna." Rzeczywiście trudno gdzieś usłyszeć rozmowy kobiet z doświadczeniem aborcji o tym, co przeszły, jak się czuły, dlaczego podjęły taką decyzję. Ta książka pozwala o nich przeczytać i... {} Recenzja książki Aborcja jest

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 3

Zdecydowanie jest to książka po którą powinien sięgnąć każdy z nas!

25.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Niech nie zmyli Was ta piękna, różowa i cukierkowa okładka! Ta książka ma w sobie piekło-piekło kobiet. Nie raz nawet padają tutaj te słowa i nie, nie są one używane od kilku lat w Polsce, kobiety już setki lat temu się nimi posługiwały, walcząc o równouprawnienie, o wolną wolę i co najważniejsze o DECYDOWANIE o sobie. Walczyły one o prawo, które ... {} Recenzja książki Aborcja jest

@WolneLitery@WolneLitery {}× 3

"Aborcja jest" - Katarzyna Wężyk

13.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W ten wtorkowy wieczór chciałabym poruszyć temat trudny, z którym nasz kraj ostatnio bardzo się boryka. Jest to temat aborcji oczywiście. Och, jakże kontrowersyjny wśród Polaków. I nie tylko. Reportaż Katarzyny Wężyk według mnie jest obowiązkową lekturą każdego człowieka, a już zwłaszcza każdej Kobiety. Przeczytać go powinni szczególnie Ci, którz... {} Recenzja książki Aborcja jest

Moja opinia o książce

Opinie

@Gabriela_Deda
2021-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Videorecenzja:

{}× 1 | link |
@Brzezinkowa
2021-08-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Kolejny trudny temat jaki ostatnio udało mi się zgłębić z książką "Aborcja jest".

O prawach kobiet, osobistych relacjach i historii aborcji. Jak to wyglądało u ludzi kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat temu? Czy aborcja była dozwolona a może za nią karano? Głębokie dotknięcie tematu... O wielu z tych rzeczy się nie mówi i warto wiedzieć jakie są fakty.

Książka jest stronnicza i zdecydowanie jest za aborcją. Poznamy tu również kobiety, które jej dokonały. Wypowiadają się o swoich odczuciach, trudnościach i momentach podjęcia decyzji. Nie dla wszystkich był to wybór oczywisty. Nie dla wszystkich był to wybór trudny.

Nic tu nie jest ani czarne ani białe. Każda z tych historii jest złożona, a akuszerki i zioła istnieją od wieków. Jak ideologia wpływa na codzienność kobiet? Dlaczego tak mocno jest w tym polityka?

Fakty, prawda i obszerna historyczna wiedza. Nie da się ocenić takich książek "fajna czy niefajna". Stanowisko kościoła i polityków przy władzy jest znane. Jak było kiedyś?

{} | link |
@sarzynskikacper
2021-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@strazniczkaksiazekx
2021-04-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-04-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@WolneLitery
2021-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Aborcja jest. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl