Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności

Timothy David Snyder
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Amerykańska choroba. Zapiski o wolności ze szpitalnego łóżka

Timothy Snyder na granicy życia i śmierci. Najbardziej osobista książka wybitnego historyka.

…leżąc na wznak w szpitalnym łóżku z rurkami wychodzącymi z ramion i klatki piersiowej, nie byłem w stanie zacisnąć pięści, ale wyobrażałem sobie, że je zaciskam. Nie mogłem unieść się na łóżku, (…) ale widziałem siebie, jak to robię. Byłem kolejnym pacjentem na kolejnym oddziale szpitalnym, kolejnym zestawem niewydolnych organów, kolejnym nosicielem zakażonej krwi. Jednak nie czułem się tak. Czułem się (…) wściekły.

Co zostanie po twojej wolności, gdy będziesz już pacjentem? Przykuty do łóżka. Zbyt słaby, by samodzielnie nawet się załatwić. Odseparowany od swoich dzieci? Od swoich bliskich? Z dala od ważnych dla ciebie spraw? Czy wtedy będzie mieć znaczenie, jaki jest twój stan konta bądź status społeczny? Pewnie myślisz, że nie. Mylisz się.

Leżąc w szpitalnym łóżku, stawia te pytania, toczony śmiertelną chorobą Timothy Snyder. Wybitny historyk i autor własnym przykładem uświadamia nam, jak cienki jest naskórek naszych wolności. I jak łatwo go przebić. Taka jest rzeczywistość. Ale czy można ją zmienić? Czy opieka zdrowotna nie jest prawem człowieka? Czy państwo w imię naszego dobra może nas więzić? Jak powinien działać system, który nie zamieni łóżka w pryczę, ale nam pomoże wrócić do zdrowia?

„Amerykańska choroba” to refleksja humanisty nad prawdziwym znaczeniem najważniejszego słowa: wolność. Nawet wtedy, gdy się umiera.Data wydania: 2021-01-13
ISBN: 978-83-240-7908-7, 9788324079087
Wydawnictwo: Znak
Stron: 192
dodana przez: chudini0505

Autor

Timothy David Snyder Timothy David Snyder
Urodzony 18 sierpnia 1969 roku w USA (Ohio)
Timothy David Snyder – amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale. Specjalizuje się w zakresie historii nowożytnego nacjonalizmu oraz dziejów Europy Środkowej i Wschodniej. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze...

Pozostałe książki:

Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999 O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka Rozważania o wieku XX
Wszystkie książki Timothy David Snyder

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@PannaIndyviduum
2021-09-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@abdita
2021-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl