Amundsen. Ostatni Wiking

Stephen Bown
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Amundsen. Ostatni Wiking
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Amundsen. Ostatni wiking ukazuje życie człowieka, który bił na głowę tych, którzy ścigali się, by nanieść na mapę świata ostatnie nieznane zakątki: Przejście Południowo-Zachodnie, Przejście Południowo-Wschodnie i biegun południowy. Prawdziwy północny wojownik, który już za życia stał się legendą. Ścigany przez wierzycieli. Uwielbiany przez kobiety. Należał do epoki wypraw badawczych, która niebawem miała dobiec końca za sprawą technologii, handlu i reklamy. Jego nazwisko nosi część Oceanu Spokojnego, lodowiec i stacja badawcza Amundsen-Scott na Antarktydzie. Amundsen. Ostatni wiking to zarówno ekscytująca biografia literacka, jak i wspaniała opowieść.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-7976-881-3, 9788379768813
Wydawnictwo: Poznańskie
Stron: 456

Autor

Pozostałe książki:

Wyspa niebieskich lisów. Dramatyczna wyprawa odkrywców Alaski.
Wszystkie książki Stephen Bown

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piekło cudzysłowiów czyli licencjat z Amundsena

21.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nazwisko Roalda Amundsena jest ogólnie znane. Na przykład w Gdańsku jego imię nosi jedna z ulic na Morenie (taka dzielnica daleko od morza), jednak gdyby zapytać Gdańszczan, czym ów Norweg zasłużył sobie na takie wyróżnienie, wiele osób miałoby problem z odpowiedziłą. Sam bym się zakłopotał. Dlatego bardzo ucieszyłem się, gdy przeczytałem, że na p... {} Recenzja książki Amundsen. Ostatni Wiking

@Mackowy@Mackowy {}× 4

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Historia_1 Posiadam E-book Nauki_przyrodnicze_ogólne_1

Roald Amundsen to chyba ostatni podróżnik i badacz ‘nowych światów’, który swoimi zrealizowanymi marzeniami bezpowrotnie zamknął romantyczną epokę odkryć geograficznych. Stephen Bown w „Amundsen. Ostatni wiking” pochylił się nad tym nieszablonowym poszukiwaczem przygód obszarów okołobiegunowych, którego pasja i niemal chorobliwa potrzeba przekraczania granic ludzkich możliwości zaprowadziły do sławy.

Odmalowana pieczołowicie w książce osobowość Amundsena, samotnika i perfekcjonisty, który za słabość uważał każdy niedopracowany element przygotowań do wyprawy, jednoznacznie pokazuje źródła jego sukcesu. Z drugiej strony kontrowersje, które mniej lub bardzie słusznie stawiały go w nienajlepszym świetle, wynikały chociażby z brytyjskiego usprawiedliwienia porażki Scotta w wyścigu antarktycznym. Dodatkowo konflikty osobowościowe, których Amundsen był stroną, z reguły były skutkiem niewystarczającego perfekcjonizmu u współpracowników. Prywatnie Amundsen był szczery i przyjacielski dla sprawdzonych towarzyszy wypraw; gotów był nawet złożyć najwyższą ofiarę wyruszając na ratunek nielubianemu Włochowi.

Chyba najciekawsze fragmenty, to opisy przygotowań i przebiegu wyprawy, która ostatecznie doprowadziła go do odkrycia Przejścia Północno-Zachodniego; zapewne była ona dla polarnika hołdem złożonym poprzednikom – Rossowi, Parry’emu i Franklinowi. Czytając te jego skrupulatne przygotowania, m.in. prześledzenie dostępnych wspomnień innych badaczy, treningi w izolacji n...

{} | link |
@Mackowy
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Wspomnienia, biografie Reportaże
@martitka10
2019-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Amundsen. Ostatni Wiking. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl