Annapurna

Maurice Herzog
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Annapurna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Przekraczając nasze ograniczenia, sięgając poza granice ludzkiego świata, poznaliśmy coś z jego prawdziwego piękna. W najgorszych chwilach udręki wydawało mi się, że odkryłem głębokie znaczenie istnienia, którego dotychczas nie byłem świadomy. Zrozumiałem, że lepiej być lojalnym niż silnym. Na ciele noszę znamiona naszej gehenny. Zostałem uratowany i zdobyłem wolność. Ta wolność, której nigdy nie stracę, dała mi pewność i spokój spełnionego człowieka. Dała mi rzadką radość kochania tego, czego niegdyś nie doceniałem. Rozpoczęło się dla mnie nowe, wspaniałe życie. (fragment wstępu autora) Maurice Herzog oraz Louis Lachenal zdobyli Annapurnę 3 czerwca 1950 roku. Był to pierwszy raz, kiedy na ośmiotysięczniku stanęła ludzka stopa. Moment przełomowy w historii alpinizmu. Książka opisuje losy francuskiej wyprawy, od chwili kiedy wyrusza ona w Himalaje, nie wiedząc jeszcze, czy celem będzie Annapurna, czy Dhaulagiri. Aż do heroicznego zejścia z gór i dramatycznych skutków dla zdrowia autora. Klasyka literatury alpinistycznej. Maurice Herzog (1919–2012) – francuski alpinista, himalaista. Międzynarodową sławę przyniosło mu zdobycie Annapurny w 1950 roku. Było to pierwsze wejście na szczyt ośmiotysięcznika. W latach 60. był ministrem sportu Francji.
Data wydania: 2018-01-31
ISBN: 978-83-65780-82-9, 9788365780829
Wydawnictwo: Marginesy
Seria: Naokoło Świata
Stron: 304
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Maurice Herzog Maurice Herzog
Urodzony 15 stycznia 1919 roku we Francji (Lyon)
Maurice Herzog – francuski alpinista, himalaista i polityk. Międzynarodową sławę przyniosło mu pierwsze wejście na szczyt Annapurny, dokonane wraz z Louisem Lachenalem w dniu 3 czerwca 1950. Zdobycie Annapurny będące jednocześnie pierwszym wyjści...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zdobycie ośmiotysięcznika

1.09.2020

Książka 'górska', którą Marginesy wydały 10 stycznia 2018 roku, miesiąc temu. Nie jest to premiera, bo książka swoje lata ma. Wcześniej w Polsce ukazała się w serii Naokoło Świata Iskier, mojej ulubionej, w roku 1960. Tym razem tak się złożyło, że ukazanie się tej książki przypadło na dyskusję w mediach o tej wyprawie w Himalaje i te wszystkie tra... Recenzja książki Annapurna

@Renax@Renax × 14

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2022-11-27
8 /10
Przeczytane Reportaż/literatura faktu Mam w domu 📚 Zimowo i mroźnie ❄

Góry ofiarowały nam swoje piękno, które podziwiamy z dziecięcą prostotą i szanujemy jak mnisi myśl o bóstwie.
Annapurna, ku której poszlibyśmy wszyscy bez grosza przy duszy,
jest dla nas skarbem, którym będziemy żyć… Z urzeczywistnieniem tego marzenia odwraca się karta… Zaczyna się nowe życie
”.

Annapurna to dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi, którego wysokość to 8091 m n.p.m. Nazwa góry w tubylczym języku oznacza Wypełnioną Pożywieniem, a tym imieniem nazywana jest również hinduistyczna bogini.

Annapurna jest pierwszym ośmiotysięcznikiem, który został zdobyty przez człowieka. Dokonali tego 3 czerwca 1950 francuscy wspinacze Maurice Herzog i Louis Lachenal, a ta książka jest świadectwem tej wyprawy.

Niesamowite było dla mnie to, że ci ludzie znaleźli się w miejscach, których wcześniej nie widział żaden inny człowiek. Nie mogli polegać na doświadczeniach innych wspinaczy, wszystko musieli ogarnąć sami. Okupili to niesamowitym wysiłkiem i cierpieniem, jednak dokonali rzeczy wielkiej i na zawsze zapisali się na kartach historii.

× 14 | link |
@Anjo
2022-09-13
7 /10
Przeczytane ✅Góry małe i duże.... ✅ Literatura faktu, reportaże, biografie, autobiografie.

"Wyprawa wydaje się teraz kalekim organizmem, wykrwawionym ciałem, rozciągającym się niezbyt odważnie na drogach, których bieg wymyka się naszej logice. Podtrzymuje w nas jedno pragnienie: powrócić jak najprędzej (…)"

Annapurna, to dziesiąty co do wielkości wierzchołek Ziemi mierzący 8091 m n.p.m i choć zaliczany do tzw. "niskich" ośmiotysięczników uchodzi za jedną z najniebezpieczniejszych gór świata i jest pierwszym w historii ośmiotysięcznikiem, na którym 3 czerwca 1950 roku stanęła ludzka stopa. Ten niezwykły wyczyn przypadł w udziale dwóm Francuzom, autorowi książki Maurice Herzogowi i towarzyszącemu mu Louisowi Lachenalowi jako pierwszym, którzy dokonali tego, czego przed nimi nie dokonał nikt. Zwycięstwo okupili ciężkimi okaleczeniem ciał i zanim ktokolwiek zdołał wspiąć się tam ponownie, musiało minąć aż 20 lat....

Ta lektura jest szczegółowym, wzbogaconym o liczne fotografie zapisem relacji z wyprawy opowiedzianej przez samego autora, która w zamiarze miała prowadzić na szczyt Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) ostatecznie zakończyła się na "górze bez litości" i mimo, że wyprawa francuskiej ekipy zakończyła się sukcesem, to droga powrotna stała się swoistą drogą krzyżową, której nie sposób czytać bez emocji.

Książka ważna, bo utrwalająca przełomowy moment historii światowej wspinaczki ale i też budząca kontrowersje w postaci zarzucanych Herzogowi przez Lachenala manipulacji faktami, kończąca się pewną, ważną refleksją...

× 13 | link |
@katala
@katala
2019-11-18
8 /10
Przeczytane Ot tak, po prostu 2019 Zwykłe ludzkie życie

Niewiarygodna opowieść o zdobyciu pierwszego ośmiotysięcznika. Opis niewyobrażalnego uporu człowieka, bólu, walki z przeciwnościami. Opowieść o tym, jak wiele człowiek potrafi poświęcić dla… No właśnie, z jakiego powodu? Czy powód rekompensuje straty? Czy warto ryzykować swoim życiem dla osiągnięcia celu, choćby było nim dokonanie czegoś tak wielkiego jak pierwsze wejście na Annapurnę. Rzeczywiście warto?
Lubię książki o tematyce wysokogórskiej. Lubię czytać o walce człowieka z samym sobą, o poświeceniu i niewiarygodnym szczęściu jakie potrzebne jest nie tylko, aby zdobyć szczyt, ale również, aby bezpiecznie z niego zejść.
Annapurna zauroczyła mnie narracją. Nigdy chyba nie czytałam książki z tak prowadzoną narracją. Nie jestem w stanie powiedzieć na ile możliwe jest rzeczywiste spisanie uczuć, emocji, wrażeń, a na ile stanowi to jedynie przetrawiony przez dni, tygodnie, lata obraz. Ale niewątpliwie taki opis wyprawy sprawił, że stała się ona znacznie bliższa, bardziej przejmująca, bardziej przerażająca.
Zaskoczeniem była również dla mnie również misja, która miała za zadanie zdobycie góry, a niekoniecznie wiadomo jakiej. Chyba w swojej wiedzy (jak widać stosunkowo niewielkiej) nie podejrzewałam, że wyprawy w tamtych latach nie tylko zdobywały, ale może przede wszystkim odkrywały. W sumie sam początek to poszukiwanie Annapurny, jakkolwiek dziwnie by brzmiało poszukiwanie szczytu, wznoszącego się powyżej 8000 metrów npm.
Samo zdobycie szczytu i wielka radość c...

× 3 | link |
@beata.karbownik
2021-07-13
Przeczytane

" W WYSOKICH DOLINACH HIMALAJSKICH

Jesteśmy w Azji ,w sercu Himalajów , otoczeni najwyższymi górami świata.
Tego ranka,22 kwietnia 1950 roku, łagodne ciepło panuje w dolinie Kali Gandaki;rzeka szumi w oddali.(......)
Mnie nie dało zasnąć pragnienie ,by ujrzeć miejsca , o których tak wiele myśleliśmy."

Annapurna pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty przez Maurice'a Herzoga oraz Louis'a Lachenala .
Jakim kosztem zdobyty ? To była ciężka wyprawa z tragarzami , żeby porozumieć się z drugim obozem ,wysyłało się kuriera . Szczyt został zdobyty ,ale jakim kosztem ????
Przyznam się szczerze że prawie czułam ten ból , ja kiedyś przemroziłam tylko dłonie ,a tu przemrożone zostało prawie całe ciało . Z jednej strony podziw dla tych ludzi z drugiej strony to czyste szaleństwo .
Przy schodzeniu z ośmiotysięcznika ,panowie nie mieli łatwo ,krew mi cierpła w żyłach czytając te opisy , zdarta skóra na odmrożonych rękach ,bolesne zastrzyki i na koniec amputacja bez znieczulenia .
Bolało czytanie tych wspomnień ,bo jakim trzeba być zdeterminowanym człowiekiem żeby poświecić tyle i aż tyle . Stracić częściowo lub w całości części rąk czy nóg .

Mocna i wstrząsająca książka ,polecam nie tylko miłośnikom wspinaczki górskiej .

Książka którą ja posiadam została wydana przez Wydawnictwo Iskry w 1960 roku .

× 1 | link |
@trabska
2022-08-07
6 /10
Przeczytane Posiadam

Początek, opis eksploracji, jest dla laika ciężkim orzechem do zgryzienia. Trudno mi było oswoić się z tymi wyprawami, trudniejszym językiem, słowami których znaczenia mogłam się jedynie domyślać (lub szukać w internecie, jak kto woli). Kilka razy odkładałam ją na półkę, robiłam sobie przerwę, po to żeby po kilku dniach wrócić i znów mieć problem żeby się od niej oderwać. Część opisująca atak szczytowy, odczucia które towarzyszyły Herzogowi, to zdecydowanie bardziej moja bajka. Zejście, trudności, akcja ratownicza, to wszystko sprawia, że książka jest bardzo poruszająca. Widzę tu nie tylko chęć zdobycia tej góry, ale też ogromne poświęcenie wszystkich uczestników wyprawy. Ogromny sukces na wielu płaszczyznach. "Są inne Annapurny w życiu ludzkim..."

× 1 | link |
@Ewik
2019-01-24
10 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawa historia. To była czysta przyjemność ją przeczytać.

| link |
@Fredkowski
2022-11-09
8 /10
Przeczytane
IR
@Irys
2021-02-18
4 /10
Przeczytane
@Renax
2020-09-01
8 /10
Przeczytane Podróżnicze
SZ
@szeroki993
2020-02-25
10 /10
Przeczytane
CA
@captaindrown
2019-11-08
6 /10
Przeczytane
@napisaneslowa
@napisaneslowa
2019-08-21
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Annapurna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl