Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?

Radosław Gajda, Natalia Szcześniak
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Budynki, ludzie, pasje, marzenia Dlaczego jedne budynki stają się odważnymi dziełami sztuki, a inne kojarzą się z efekciarstwem i tandetą? Co powoduje, że bryła z cegły, kamienia lub betonu może wywołać emocje? Co sprawia, że ludziom mieszka się wygodnie, i co nowego kryją budynki, które otaczają nas na co dzień? Twórcy przełomowego bloga „Architecture is a good idea” odkrywają fascynujące historie o architekturze. Dowiemy się, jakim cudem warszawski Cosmopolitan stoi na podwieszanych mostach, dlaczego pewien blok w Kopenhadze przypomina Himalaje i co popchnęło Le Corbusiera do zaprojektowania blokowiska. Autorzy w prosty, przystępny i atrakcyjny sposób opowiadają o przestrzeni, która nas otacza w domu, w biurze, w czasie wolnym. Udowadniają, że budynki to nie tylko materiały, ale opowieści o ludziach, ich pasji, marzeniach i emocjach. Radosław Gajda – historyk architektury i nauczyciel akademicki. Zamienił stuosobową akademicką salę na wielotysięczną widownię w internecie. Natalia Szcześniak – architektka i scenografka. Razem tworzą największy i jedyny w Polsce wideoblog o architekturze i sztuce – „Architecture is a good idea”.
Data wydania: 2018-10-31
ISBN: 978-83-240-5441-1, 9788324054411
Wydawnictwo: Znak
Kategorie: Architektura, Kultura
Stron: 368

Autor

Radosław Gajda Radosław Gajda Architekt i urbanista, wykładowca akademicki, popularyzator wiedzy o architekturze. Współautor wideobloga o architekturze i sztuce Architecture is a good idea.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Arcyciekawa architektura

21.07.2022

Radosław Gajda i Natalia Szcześniak to Autorzy, którzy prowadzą video bloga „Architecture is a good idea”. Jako że blog mi się podoba, chętnie oglądam kolejne odcinki i rozgryzam przeróżne architektoniczne zagadki, sięgnęłam i po książkę. Radosław Gajda, który jest architektem, urbanistą i wykładowcą akademickim, ma dar interesującego opowiadan... Recenzja książki Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?

@jka@jka × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@equidad
@equidad
2020-06-14
7 /10
Przeczytane

Autorów "Archistorii" Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak znam z interesująco prowadzonego kanału youtubowego "Architecture is a good idea", w którym przybliżają laikom tajniki architektury, urbanistyki oraz historii sztuki. A że robią to w sposób ciekawy i przystępny, zdecydowałam się kupić ich książkę i zobaczyć, jak radzą sobie z odmienną niż zwykle formą wyrazu.

"Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast" to przede wszystkim książka ładnie wydana – w twardej oprawie, pełna zdjęć i rycin, bez których wykład mógłby być mało zrozumiały i czytelny.
Autorzy, jak podtytuł wskazuje, skupili się przede wszystkim na przestrzeni miast, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Opowieść podzielili na trzy tematyczne części – miejsca w których mieszkamy, pracujemy i które zwiedzamy. W krótkich rozdziałach poszczególnych części omawiają stopniową ewolucję miejsc, w których żyjemy, pracujemy, wypoczywamy. Swój wywód ilustrują dobrze dobranymi przykładami. Wspominają o obiektach bardzo znanych i tych, o których słyszy się rzadziej, zarówno zabytkowych, jak i współczesnych. Pokazują pojawianie się nowych koncepcji architektonicznych, inżynieryjnych i urbanistycznych.

Książka napisana jest prostym, przystępnym, wręcz potocznym językiem. Przypomina nieco swobodną gawędę, znaną z filmów autorów na Youtube. Niektórym warstwa językowa może nieco przeszkadzać, choć trzeba pamiętać, że autorzy nie są literatami, a architektami i urbanistami. Trzeba też pami...

× 2 | link |
@jka
2022-07-21
7 /10
@czyleciznamipilotka
@czyleciznamipilotka
2021-02-20
8 /10
Przeczytane
@kraszynkaa
@kraszynkaa
2019-11-05
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl