Aspiracje życiowe młodzieży stojącej u progu dorosłości

Kinga Musialska
Aspiracje życiowe młodzieży stojącej u progu dorosłości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka ukazuje aktualną problematykę aspiracji życiowych młodych ludzi wkraczających w dorosłość: ich dążenia edukacyjne i zawodowe, materialne i bytowe, jak również osobiste i rodzinne. Prezentuje także związek czynników psychologicznych, socjologicznych i pedagogicznych z aspiracjami młodzieży, które warunkują jej dalszą drogę życiową. W dobie współczesnych przemian gospodarczo-społeczno-politycznych znajomość aspiracji dorastającej młodzieży jest istotna, gdyż pozwala na prognozę kierunków oświaty i zatrudnienia, umożliwia określenie efektów kształcenia i wychowania i daje możliwość organizowania różnych form działalności kulturowej i oświatowej na terenie szkoły oraz pomoc młodym ludziom w realizacji ich aspiracji. Prezentowana książka ma w zamierzeniach ukazywać aspiracje życiowe młodzieży stojącej u progu dorosłości i czynników je determinujących. Celem publikacji jest także uwrażliwienie pedagogów, wychowawców, rodziców na pomoc młodym ludziom w rozbudzaniu aspiracji pożądanych wychowawczo, w ukierunkowaniu aspiracji już istniejących oraz w korekcji aspiracji niewłaściwie ukształtowanych (zawyżonych lub zaniżonych).
Data wydania: 2010-02-15
ISBN: 978-83-7587-353-5, 9788375873535
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Stron: 128
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Aspiracje życiowe młodzieży stojącej u progu dorosłości aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

KO
@kometa088
2011-07-16

Kolejna praca naukowa - tym razem jest to książka Kingi Musialskiej "Aspiracje życiowe młodzieży stojącej u progu dorosłości", a więc publikacja z pogranicza socjologii i pedagogiki. We wstępie autorka przedstawia przedmiot oraz główne cele badań. Książka podzielona została na część teoretyczną i metodologiczną. Pierwszy rozdział daje podstawę teoretyczną – autorka mówi, czym jest aspiracja oraz przedstawia rodzaje aspiracji sklasyfikowane przez różnych badaczy (m. in. B. Gołębiowskiego, A. Janowskiego i T. Lewowickiego) i czynniki, które warunkują aspiracje, a więc analizuje dotychczasowy stan badań. Kolejna część ma charakter metodologiczny – Kinga Musialska stawia główną hipotezę, która brzmi: „Aspiracje życiowe młodzieży stojącej u progu dorosłości są aspiracjami edukacyjno-zawodowymi, materialno-bytowymi, rodzinnymi i osobistymi i są uwarunkowane czynnikami psychologicznymi, socjologicznymi i pedagogicznymi”*. W pozostałej części książki autorka stara się poprzeć swoją tezę dowodami. W tym celu przeprowadziła szereg wywiadów z młodzieżą wybranych trzech techników województwa małopolskiego, znajdujących się na wsi, w małym mieście i w dużym mieście. Badaczka charakteryzuje badaną młodzież ze względu na płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie rodziców, samoocenę, warunki materialne, sytuację rodzinną i strukturę rodziny. Wszystkie te dane podaje w postaci słupków procentowych w tabelkach. Pozostała część książki stanowi szczegółową analizę poszczególnych aspiracji życiow...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Aspiracje życiowe młodzieży stojącej u progu dorosłości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat