Babel 17

Samuel R. Delany
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Babel 17
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nagrodzona Nebulą opowieść SF, jeden z kamieni milowych fantastyki naukowej. Kosmiczna wojna, kontakt z obcą cywilizacją i związane z tym problemy lingwistyczne. Lektura obowiązkowa. Trwa kosmiczna wojna Sojuszu z Najeźdźcami – w ważnych strategicznie miejscach dochodzi do aktów sabotażu, którym towarzyszą transmisje w tajemniczym języku, Babel-17. Rydra Wong, piękna i słynna poetka i lingwistka otrzymuje od wojska zadanie: rozszyfrować ten język i odkryć, kto się nim posługuje oraz w jaki sposób jest on związany z terroryzmem. Rydra kompletuje więc załogę statku, złożoną z żywych i umarłych, i wyrusza w niebezpieczną podróż – od spelunek, w których walczą chirurgicznie zmodyfikowani zapaśnicy, przez Kostnicę, w której zmarli czekają na wskrzeszenie, Stocznię Wojenną i salony międzygwiezdnej arystokracji, po piracki statek-cień – a przede wszystkim w podróż przez niezwykły język, zmieniający ludzki umysł.
Tytuł oryginalny: Babel-17
Data wydania: 2008-06-10
ISBN: 83-89951-86-X, 838995186X
Wydawnictwo: Solaris
Seria: Klasyka Science Fiction
Stron: 280

Autor

Samuel R. Delany Samuel R. Delany
Urodzony 1 kwietnia 1942 roku w USA (Nowy Jork)
Samuel Ray Delany Jr. – amerykański pisarz science fiction i krytyk literacki. Laureat nagród Nebula i Hugo. Dorastał w Harlemie w dobrze sytuowanej rodzinie afroamerykańskiej. Jego matka była bibliotekarką, a ojciec przedsiębiorcą pogrzebowym. U...

Pozostałe książki:

Babel-17 Dhalgren Punkt Einsteina Gwiazda Imperium Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj
Wszystkie książki Samuel R. Delany

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Babel 17 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Delusion
2022-11-21
4 /10
Przeczytane SF

Uwielbiam sf, ale muszę powiedzieć jasno i szczerze, że książka ta była bardzo słaba. Kamień milowy w historii fantastyki naukowej(!)? To z pewnością jakieś nieporozumienie. Delany stanął na dość kruchym i cienkim lodzie, decydując się na typowo humanistyczny rdzeń w fabule tej powieści, jednak moim zdaniem to nie to tę książkę osłabiło. Owszem, lód ten załamał się z wielkim hukiem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dosłownie wszystko tu jest boleśnie infantylne. Druga rzecz to postacie, które są dosłownie papierowe, by nie powiedzieć przezroczyste, zachowujące się jak dzieci baraszkujące w piaskownicy. Brakuje głębi, oraz tego odpowiednio wyrażonego i skonstruowanego środowiska, które jest tak cenne dla czytelnika kochającego sf. Główna bohaterka, Rydra Wong zupełnie odrealniona, osoba która w wieku dwudziestu paru lat jest mistrzynią praktycznie wszystkiego czego się dotknie. Doczytałem książkę, bo nie lubię kończyć czegoś w połowie i z czystej ciekawości jak się zakończy ta męcząca droga przez dżunglę bełkotu. Myślę że sam pomysł z językiem babel-17 to bardzo dobry materiał do obróbki na bardzo dobre sf, tylko tu akurat został bardzo nieumiejętnie wykorzystany.

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Babel 17. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl