Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj

Roger Zelazny, Clifford D. Simak, Robert Silverberg, Fritz Leiber ...
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

James E. Gunn urodził się w roku 1923 w Kansas City. W czasie II wojny światowej służył w amerykańskiej marynarce wojennej; po demobilizacji podjął studia dziennikarskie na uniwersytecie stanowym Kansas, które ukończył w roku 1947. Kolejny fakultet - anglistykę - ukończył w roku 1951. Przez cały czas związany z uniwersytetem, pracuje jako redaktor naczelny zeszytów naukowch uczelni, redaktor skryptów studenckich itd. Od kilkunastu lat jest wykładowcą na wydziale anglistyki Uniwersytetu Kansas; wykłada teorię literatury, a w szczególności science fiction. Jest autorem kilkudziesięciu książek reprezentujących zarówno literaturę piękną, jak i teorię oraz historię science fiction. Wśród tych ostatnich godna uwagi jest szczególnie czterotomowa antologia "Droga do science fiction" oraz "Alternate Worlds" - ilustrowana historia tej literatury. Za tę książkę Gunn otrzymał w roku 1976 nagrodę specjalną Światowego Konwentu Science Fiction. Wśród utworów beletrystycznych na uwagę zasługują: "Star Bridge" (wraz z Jackiem Williamsonem, 1955), "Station in Space" (1958), "The Immortals" (1962, 1968), "The Listeners" (1972), "The Magicians" (1976), "Kampus" (1977). James Gunn jest również autorem scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych, poezji, artykułów naukowych i krytycznych. Poza Stanami Zjednoczonymi jego powieści i opowiadania ukazały się w Australii, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Francji, RFN, Grecji, Włoszech, Japonii, Szwecji, Hiszpanii. James Gunn pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Autorów Science Fiction (SFWA) w latach 1971—1972. Był także gościem honorowym konwentów science fiction w USA, Jugosławii oraz - w 1986 roku - Ogólnopolskiego Konwentu Science Fiction "Polcon '86" W Katowicach.
Tytuł oryginalny: The Road to Science Fiction: From Heinlein to Here
Data wydania: 1987
ISBN: 978-83-7001-138-3, 9788370011383
Wydawnictwo: Alfa
Cykl: Droga do Science Fiction, tom 3
Stron: 569

Autor

Roger Zelazny Roger Zelazny
Urodzony 13 maja 1937 roku w USA (Euclid)
Amerykański pisarz science fiction i fantasy. Używał również pseudonimu Harrison Denmark. Urodził się w Euclid w Ohio, jako jedyne dziecko Josephine Sweet oraz Josepha Franka Zelazny’ego (Żelaznego). Jego ojciec był emigrantem z Polski, z miejscowo...

Pozostałe książki:

Dziewięciu książąt Amberu Aleja Potępienia Pan Światła Karabiny Avalonu Kroniki Amberu. Tom 1 Ręka Oberona Dworce chaosu Atuty zguby Imię moje Legion Kroniki Amberu 2 Znak chaosu Krew Amberu Książe chaosu Rycerz cieni Widmowy Jack Dilvish przeklęty Stwory Światła i Ciemności Wariant jednorożca Znak Jednorożca Droga Ja, nieśmiertelny Wyspa umarłych Bramy w piasku Mróz i ogień Oko kota Ostatni obrońca Camelotu Pan Snów Rakietowe szlaki 2. Opowiadania fantastyczno-naukowe. DonnerJack Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Dzikie karty Ilustrowany przewodnik po zamku Amber Kraina Przemian Odmieniec Przynieście mi głowę księcia Umrzeć w Italbarze Czarny Tron Don Wollheim proponuje 1987 Dziewięciu książąt Amberu. Karabiny Avalonu Dziś wybieramy twarze Farsa, z którą należy się liczyć Jeśli z Faustem ci się nie uda Lord Demon Most popiołów Róża dla Eklezjastesa Stare dobre czasy Szalony różdżkarz To, co najlepsze w SF 1 A Night in the Lonesome October Maska Lokiego Rakietowe Szlaki tom 5: Antologia klasycznej SF Wyspa Umarłych. Ja, nieśmiertelny. Stwory Światła i Ciemności. Oko kota
Wszystkie książki Roger Zelazny

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@janusz.szewczyk
2021-11-21
6 /10
Przeczytane Antologie Posiadam 2011 i wcześniej Safety
@maniak1315
@maniak1315
2020-05-23
7 /10
Przeczytane
@Vemona
2019-11-18
8 /10
Przeczytane Prehistoria Fantastyka Mam

Cytaty z książki

O nie! Książka Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa
Droga do science fiction. O...
Herbert George Wells, Jonathan Swift, Juliusz Verne, Edgar Allan Poe ...
7.4/10
Antologia składa się z czterech tomów, omawiających piórem Jamesa Gunna historię science fiction. Za...
Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina
Droga Do Science Fiction. O...
Herbert George Wells, Isaac Asimov, Jack London, Howard Phillips Lovecraft ...
7.4/10
Zawartość zbioru: 1. H.G.Wells - Nowy akcelelator (New Accelelator) 2. E.M.Foster - Maszyna staje (...
Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności
Droga do science fiction. O...
Stanisław Lem, Walter M. Miller, Joan D. Vinge, Gene Wolfe ...
7.6/10
Zawartość zbioru: 1. Richard Matheson - Zrodzony z męża i niewiasty (Born of Man and Women) 2. Avr...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl