Baśnie Braci Grimm dla młodzieży i dla dorosłych. Bez cenzury

Philip Pullman, Jacob Grimm, Wilhelm Karl Grimm
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Baśnie Braci Grimm dla młodzieży i dla dorosłych. Bez cenzury
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Autorska wersja „Baśni” braci Grimm opracowana przez Philipa Pullmana. Książka zawiera 50 wybranych baśni niemieckich autorów, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły. Po każdej baśni zamieszczono notę autora z uwagami na temat danego utworu oraz informacje o odpowiednikach danej baśni w folklorze rosyjskim, włoskim, francuskim i angielskim.
Data wydania: 2012-03-08
ISBN: 978-83-7885-994-9, 9788378859949
Wydawnictwo: Albatros
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 463

Autor

Philip Pullman Philip Pullman
Urodzony 19 października 1946 roku w Wielkiej Brytanii
Brytyjski pisarz i wykładowca. Po kilku, nie przynoszących sukcesów, próbach pisania dla dorosłych zdobył sławę fantastyczną trylogią Mroczne materie kierowaną do młodzieży. W krajach anglojęzycznych stała się pozycją klasyczną i trafiła na pierwsz...

Pozostałe książki:

Magiczny Nóż Przerwany most Tatuaż z motylem Zorza Północna Bursztynowa luneta
Wszystkie książki Philip Pullman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dobro, zło i cenzura

6.01.2015

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, dawno, dawno temu żyła sobie ... Tak zaczyna się wiele baśni, które opowiadamy dzieciom lub im czytamy i znamy z własnego dzieciństwa. Wiadomo, że dobro w nich zwycięży zło, prawi bohaterowie zatriumfują, źli zostaną przykładnie ukarani, a w międzyczasie jednych i drugich czeka niejedno starcie o swoje racj... {} Recenzja książki Baśnie Braci Grimm dla młodzieży i dla dorosłych. Bez cenzury

@Kasia9@Kasia9 {}

Czytające siostry recenzują:

15.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przedmiotem tej recenzji jest książka pod tytułem "baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży bez cenzury" autorstwa Philipa Pullmana. Pamiętam, że w trzeciej klasie gimnazjum, kiedy był stworzony projekt, gdzie do bibliotek zostały zakupione niwe książki, niesamowicie czekałam ,aż ta książka przyjdzie do mojej biblioteki. Chodziłam z nią na spa... {} Recenzja książki Baśnie Braci Grimm dla młodzieży i dla dorosłych. Bez cenzury

Moja opinia o książce

Opinie

@deana
2015-01-28
Przeczytane

Podstawową cechą baśni powinno być to, że powinny żyć. Powinny być opowiadane i przekazywane kolejnym pokoleniom, tak aby następne dzieci uczyły się poprzez nie rozróżniać dobro od zła, piękno od brzydoty, poznawały czym jest pracowitość, dzielność, sprawiedliwość czy mądrość. Zasadniczo baśnie może opowiadać każdy, lecz nie każdy potrafi robić to prawidłowo. Swoją wersję najpopularniejszych baśni, tych zebranych przez braci Grimm, zaprezentował Philip Pullmann. Wydanie dodatkowo zostało zaopatrzone o podtytuł ,,Bez cenzury". Przyznaję, że to on skłonił mnie do sięgnięcia. Oczekiwałam pierwotnych wersji baśni, bez wszystkich złagodzeń jakie narosły wokół nich przez lata. Niestety, bardzo się rozczarowałam. Pullman stworzył wersję, która tak na prawdę nie wiem do kogo jest adresowana. Na pewno nie dla najmłodszych bo baśnie zostały okradzione z magicznej otoczki. Zostały potraktowane bardzo rzeczowo, w wielu przypadkach znikło wszystko to co stanowiło o ich wyjątkowości i cudowności. Czytałam tak jak należy czyli do poduszki i po skończeniu wielu, np. Żabiego króla, Królewny Śnieżki, zastanawiałam się: ,,Ej, to już? Przecież tutaj nic nie ma! Jak można było to lubić". Zabrakło uroku, powodującego, że nawet po latach wraca się do nich. Zbiór Pullmana można przeczytać ale nie jest to książka, która będzie żyła. Jego baśnie są jednorazowe. A nawet notki umieszczone na końcu każdej baśni nie podwyższają wartości książki. Dla osób naprawdę zainteresowanych zarówno teorią literatury...

{} | link |
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Znamy powiedzenia typu : masło maślane,więcej cukru w cukrze itp
Od dziś mogę dodać - baśń bez magii.
Czytałam i zastanawiałam się w jakim celu autor pokusił się ulepszać coś co było dobre. Rozłożenie bajek i baśni na czynniki pierwsze i szczegółowe analizowanie zabija całą przyjemność z czytania tego typu literatury.
Bajki,baśnie,mity,podania i legendy mają po prostu bawić,przerażać a nade wszystko pozwolić wyobraźni czytelnika sięgać gdzie wzrok nie sięga.
Nikt nie kieruje się przy czytaniu bajek "szkiełkiem i okiem" tylko sercem.
To magia,zaczarowane istoty,przedmioty i krainy pozwalają przeżywać niesamowite przygody. One bawią,uczą i sprawiają,że dzieciństwo to niezapomniane chwile,które przywołuje się w trudnych i smutnych momentach życia.
Wersje baśni dla dorosłych i wyjaśnienia ,pod każdą z nich,zabiły cały czar i niezwykłość.
Wolałabym aby autor zrobił,zwyczajne,nudne opracowanie naukowe niż powołał do życia twór,który jest tylko baśniopodobny.
Dorosłość sama w sobie jest już pozbawiony magii więc likwidowanie jej w bajkach to okrucieństwo i zabieg typowo marketingowy.

{} | link |
@Babi
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2015

bardzo fajnie było sobie przypomnieć baśnie, które pamiętałam z dzieciństwa oraz przeczytać te, których w ogóle nie znałam, świetna robota, świetny zbiór, szkoda, że komentarze autora są takie krótkie i trochę brakowało mi ilustracji, do których się przyzwyczaiłam czytając baśnie ;)

ogółem polecam, książka dodatkowo nadaje się na prezent, szczególnie świąteczny!

{} | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Przed lektura liczyłem na większe fajerwerki

{} | link |
EJ
2022-01-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Styczeń 2022
@rimland
2021-12-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Baśnie, legendy, bajki, dla dzieci
@maciejek7
2021-07-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane bajki, baśnie Posiadam
@inthesilkscarf
2021-02-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@czytajacesiostry
2020-06-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@karsob85
2020-02-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
@Justyna_Majewska
2021-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
TH
2019-02-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Baśnie Braci Grimm dla młodzieży i dla dorosłych. Bez cenzury. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl