Będzie gorzej

Jan Pelc
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Będzie gorzej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Legendarna powieść Jana Pelca "…będzie gorzej" została stworzona po to, by zburzyć mieszczański spokój, rozjątrzyć i opozycjonistów, i konformistów. To manifest wrażliwości i nihilizmu, wiary i zwątpienia. Pelc drapieżnie i plastycznie opisuje czechosłowacką bohemę, tępioną przez milicję i zatracającą się w alkoholu, tworząc piękną i jednocześnie drastyczną historię dojrzewania w czasach podłych. "…będzie gorzej" to brawurowa powieść pokoleniowa, arcydzieło undergroundu, które czytane po latach nie traci nic ze swojej świeżości. Do polskiego czytelnika po raz pierwszy zaś trafia w pełnej, nieocenzurowanej wersji.
Data wydania: 2014-01-20
ISBN: 978-83-7536-530-6, 9788375365306
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 616

Autor

Jan Pelc Jan Pelc (ur. 1957) — z zawodu ślusarz, zadebiutował w 1985 roku powieścią ...będzie gorzej, która natychmiast wywołała kontrowersje. Autora oskarżano o brak patriotyzmu i wulgarność. Pelc zetknął się z czeskim undergroundem już jako nastolatek, jeżd...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Będzie gorzej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-26
8 /10
Przeczytane O Czechach lub Słowacji W mojej biblioteczce Literatura czeska (i słowacka)

Książkę Pelca pt. "...a będzie gorzej" przeczytałem już przed laty, w pierwszej oficjalnej polskiej edycji wydawnictwa Pomorze i w świetnym tłumaczeniu Jana Stachowskiego(w tym samym tłumaczeniu, jako wydawnictwo bezdebitowe, wyszła już wcześniej nakładem Solidarności w 1989 roku). Mało kto zauważył wtedy tę książkę - można było ją kupić za bezcen w Składnicy Księgarskiej, a mnie...olśniła, oczarowała - zobaczyłem zupełnie inne życie, inny świat, i to gdzie - w Czechosłowacji, która wydawała się jeszcze bardziej socjalistyczna niż Polska. Sceny z życia undergroundu - hipisów, pijaków, nierobów, żuli, których jednak na margines zepchnął system socjalistyczny. Do tego mocne słownictwo, wtedy obrazoburcze na polskim rynku księgarskim, podobnie jak przedstawione sytuacje. Autor od 1980 roku przebywał na emigracji w Niemczech i tam też, w 1985 roku, wydał swą powieść. Ośmieszano ją w Czechosłowacji jako pornografię i "kalanie własnego gniazda". Po latach, w 2007 roku, reżyser Petr Nikolaev nakręcił na jej podstawie świetny film (pod tym samym tytułem), choć mam wrażenie, że wydźwięk filmu jest o wiele bardziej patriotyczny, mniej nihilistyczny niż książki. Ale ta powstawała przecież w czasie, kiedy trudno było mieć nadzieję na jakiekolwiek zmiany... Już wiem, że nowa edycja w wydawnictwie "Czarne" to nie reedycja, choć w tłumaczeniu tego samego autora: zawiera nie jedną, lecz wszystkie 3 części powieści Pelca.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Będzie gorzej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl