Berlińskie widoki

Marek Zagańczyk
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Berlińskie widoki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

„W Berlinie, przynajmniej dla mnie, ważni są inni, wędruję więc, szukając ulotnych cieni, wydeptuję szlak, licząc, że w końcu odnajdę dawny kształt miasta, choćby jego zarys, i wpiszę w niego kilka bliskich mi postaci, mocniej uchwycę ich obecność. Za dużo w tym mieście ścieżek, za dużo tropów, ulice zmieniają się w biblioteki wypełnione podziwianymi książkami. Czytane strony prowadzą do miejsc o odmiennym dziś wyglądzie, linie papilarne literatury i życia nie nakładają się na siebie. Mogę więc jedynie w wyobraźni tworzyć własny Berlin, być kartografem imaginacyjnych przestrzeni. Kreślę w nich kilka miejsc znanych z literatury i kładę na nich jak kalkę obrazy uchwycone podczas spacerów. W Tiergartenie poza Gombrowiczem towarzyszą mi rosyjscy emigranci, Effi Briest i bohaterowie Roberta Walsera”
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-7866-237-2, 9788378662372
Wydawnictwo: Austeria
Stron: 32

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Berlińskie widoki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2021-11-10
8 /10
Przeczytane

Dla Marka Zagańczyka w Berlinie „ważni są inni", więc często to innych perspektywą się posługuje, by ukazać to miasto. Gombrowicz, Nabokov, Liebermann czy Wilder. Pisarze, malarze, reżyserowie i ci, którzy tworzyli pamiętniki, gdy świat wokół płonął. „Berlińskie widoki" to mniej niż trzydzieści stron ładnych słów i ciekawych punktów widzenia połączonych zgrabnie w jedno. Autor śledzi perspektywy i konfrontuje je z dzisiejszą rzeczywistością, a do tego dodaje perspektywę własną oraz to, co historia budynków ma do powiedzenia. Bez szczegółów, bez przegadania. Z subtelnością, która budzi ciekawość i zachęca do zobaczenia wszystkiego na własne oczy oraz oczy innych ludzi. Książka wygląda niepozornie, ale przepełniona jest duszą, która przelewa się na czytelnika. Lektura była to miła, zdecydowanie.

× 5 | link |

Cytaty z książki

Za dużo w tym mieście ścieżek, za dużo tropów, ulice zmieniają się w biblioteki wypełnione podziwianymi książkami. Czytane strony prowadzą do miejsce o odmiennym dziś wyglądzie, linie papilarne literatury i życia nie nakładają się na siebie.
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl