Bolesny piątek

Miguel Ángel Asturias
Książka Bolesny piątek
Książka Bolesny piątek
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Miguel Ángel Asturias jest znany szerokiej opinii jako pisarz indianistyczny. Przyczyniły się do tego książki takie, jak "Ludzie z kukurydzy", "Zielony papież" czy znane z polskich przekładów "Niejaka Malutka" i "Legendy gwatemalskie", które przyniosły Asturiasowi sławę, ale też zadecydowały o zbyt jednostronnym spojrzeniu na jego pisarstwo. Nawet w motywacji przyznanej mu Nagrody Nobla w 1967 r. podkreślono, że jest ono "zakorzenione w charakterze narodowym i indiańskich tradycjach". Asturias nigdy nie czuł się dobrze w skórze pisarza indianistycznego. Może właśnie dlatego w ostatnim okresie swojej twórczości, w napisanym blisko 50 lat po opisywanych wydarzeniach "Bolesnym piątku" (1972), pisarz starał się nieco zuniwersalizować podejmowaną problematykę. "Bolesny piątek" jest w dużym stopniu uzupełnieniem powieści o dyktaturze, jaką jest "Pan prezydent", najbardziej znana z książek Asturiasa. Jeśli jednak w "Panu prezydencie" autor śledzi, jak złowrogi może być wpływ skorumpowanej władzy na skorumpowane społeczeństwo, to "Bolesny piątek" opowiada nam o korupcji młodzieńczego idealizmu przez samo to społeczeństwo.  
Tytuł oryginalny: Viernes de dolores
Data wydania: 1983
ISBN: 83-08-00651-5, 8308006515
Wydawnictwo: Literackie
Seria: Proza Iberoamerykańska
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 328

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bolesny piątek nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Bolesny piątek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}