Britt-Marie tu była

Fredrik Backman
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Britt-Marie tu była
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Britt-Marie ma 63 lata i nie jest bynajmniej pasywno-agresywna. Ona po prostu nie może znieść bałaganu, a brud, zadrapania i nieodpowiednio zorganizowane szuflady na sztućce sprawiają, że wydaje wewnętrzne okrzyki. Britt-Marie nie osądza innych, bo tak nie postępują cywilizowani ludzie. Czasami jednak ludzie interpretują jej słowa jako krytykę, a ona przecież zawsze wypowiada je z najlepszymi intencjami. Britt-Marie właśnie po 40 latach porzuciła męża i życie gospodyni domowej, by zacząć wszystko od nowa w Borg, jednym z tych dotkniętych kryzysem przydrożnych miasteczek. Poza cuchnącym piwem sklepem spożywczym-pizzerią-warsztatem samochodowym-urzędem pocztowym wszystko zostało tam zamknięte. Wszystko oprócz ośrodka rekreacyjnego, w którym Britt-Marie znajduje pracę. Kobieta nie znosi piłki nożnej, a jedyne, co zostało w Borg, to piłka nożna. Nie jest to bynajmniej początek wspaniałej przyjaźni. Jednak kiedy przeraźliwie pozbawiona talentu drużyna młodzieżowa, chcąc wystąpić w rozgrywkach, desperacko próbuje znaleźć trenera, Britt-Marie nie ma odwrotu. Zwłaszcza gdy niebawem zostaje zaproszona na randkę z policjantem i łamie rękę w solarium...

Bestsellerowy autor książki Mężczyzna imieniem Ove powraca z ciepłą, podnoszącą na duchu historią o kobiecie, która odkrywa siebie na nowo po osobistym kryzysie.
„Publishers Weekly”
Tytuł oryginalny: Britt-Marie var här
Data wydania: 2020-08-05
ISBN: 978-83-66512-73-3, 9788366512733
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 384
dodana przez: jbutton
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Fredrik Backman Fredrik Backman
Urodzony 2 czerwca 1981 roku w Szwecji (Brännkyrka, Sztokholm)
Szwedzki pisarz, bloger i felietonista. Dorastał w Helsinborgu, studiował religioznawstwo, ale przerwał studia i został kierowcą ciężarówki. Pisał kroniki dla „Metra” i prowadził blog dla gazety „Magazine Café”. W 2012 roku zadebiutował powieścią Mę...

Pozostałe książki:

Pozdrawiam i przepraszam My przeciwko wam Miasto niedźwiedzia Niespokojni ludzie Mężczyzna imieniem Ove
Wszystkie książki Fredrik Backman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zmagania Britt-Marie z miasteczkiem Borg

WYBÓR REDAKCJI
19.09.2022

Książka jest kontynuacją 'Pozdrawiam i przepraszam', chociaż może być czytana niezależnie. Tytułowa bohaterka, 63-letnia Britt-Marie, przez całe życie nie pracowała, ale służyła mężowi, Kentowi, dbając o bezwzględną czystość w domu i pilnując, żeby miał zawsze idealnie wyprasowane koszule. Kent to biznesmen robiący interesy z Niemcami i z tego pow... Recenzja książki Britt-Marie tu była

@almos@almos × 25

Moja opinia o książce

Opinie

@Antytoksyna
2021-10-29
8 /10
Przeczytane Posiadam O ludziach i życiu Literatura szwedzka

Britt-Marie mogła pójść do pracy. Zdaniem jej męża, powinna z tym jednak trochę poczekać. Tak z rok. Przecież świetnie zajmowała się matką i domem. Potem domem i dziećmi męża. Następnie matką męża i domem, czekając aż małżonek zrealizuje wszystkie swoje plany. "Tak z rok" trwało więc kilka lat, a kilka lat stało się wszystkimi latami. Britt-Marie obudziła się któregoś ranka i zdała sobie sprawę, że ma więcej lat za sobą niż przed sobą, nie wiedząc jak to się stało.

Britt-Marie mogła pracować. Sama zdecydowała, że zostanie w domu. Britt-Marie nie jest żadną ofiarą.

Czy kobieta po sześćdziesiątce może ocknąć się z letargu, jakim było jej dotychczasowe życie i zrobi krok w nieznane? Czy w końcu poczuje się doceniona i szczęśliwa? Czy znajdzie się ktoś kto wśród wad dostrzeże jej zalety? A mieszkańcy pewnej prowincjonalnej miejscowości przyjmą ją do swojej społeczności?

O tak! I nikt nie zapomni, że Britt-Marie tam była!

× 5 | link |
@Anjanka
2021-08-28
8 /10
Przeczytane ✅Literatura obyczajowa, romans.

"Bo życie to coś więcej niż buty, w których się chodzi. Więcej niż to, kim się jest. To wspólnota. Części siebie w kimś innym. Wspomnienia i ściany, i szafki, i szuflady z przegródkami na sztućce, o których się wie, gdzie co leży"

Backman kolejny raz chwycił mnie za serducho. Jak nikt, potrafi genialnie ubrać powieść w filozoficzne słowa i trafne spostrzeżenia, które mają moc wywierania na czytelniku pewnego rodzaju presji w postaci snucia własnych przemyśleń i refleksji.

Początkowo nie umiałam przekonać się do głównej bohaterki, trochę jędzowatej 63 - letniej starszej Pani i jej dziwacznych nawyków. Z czasem jednak mój dystans do Britt- Marie zmniejszał się proporcjonalnie do ilości przeczytanych kartek, a sama bohaterka coraz lepiej dawała się poznać, jako niesamowicie silna i zdeterminowana osóbka. Staruszka wcale nie miała łatwego życia. Całe życie była tą "drugą", gorzej traktowaną i żyjącą w cieniu innych, przez co wypracowała w sobie najróżniejsze mechanizmy obronne. Jak pisze autor, Britt-Marie czekała całe życie, aż zacznie się jej własne. Czy ciche, biedne i praktycznie wymarłe miasteczko Borg, do którego Britt-Marie trafia podczas poszukiwania pracy, okaże się dla staruszki uśmiechem od losu? Czy znajdzie w nim to, czego szukała całe życie i pomimo długoletnich zranień będzie potrafiła zacząć wszystko od nowa?


Powieść szczera, wzruszająca, zabawna i bardzo krzepiąca.
Bardzo polecam!

× 3 | link |
@mag85
2022-10-18
7 /10
Przeczytane
@almos
2022-09-19
8 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
@atram_78
2022-01-08
8 /10
Przeczytane 2022 📚 🏠 Posiadam 🏠
@spirit87
2021-12-11
3 /10
Przeczytane
@MLB
2022-05-31
7 /10
Przeczytane Posiadam
@kropka2032
2020-11-07
8 /10
Przeczytane
@BagatElka
2021-11-27
10 /10
Przeczytane 2021 📚 Posiadam

Cytaty z książki

“Nigdy nie jest się samotnym, kiedy człowiek stoi na balkonie, ma się wtedy samochody, domy i ludzi na ulicy. Jest sie wśród nich, choć nie z nimi.”
#
“Czasami łatwiej żyć, nie wiedząc, kim się jest, wiedząc, gdzie się jest.”
× 1
#
“Kilka chwil. Człowiek, jakikolwiek, ma tak niewiele okazji, by je przeżyć. Zapomnieć o czasie i skoczyć. Kochać coś bez opamiętania. Eksplodować z namiętności. Kilka razy, kiedy jesteśmy dzieć...”
#
“Bo życie to coś więcej niż buty, w których się chodzi.. Więcej niż to, kim się jest. To wspólnota. Części siebie w kimś innym. Wspomnienia i ściany, i szafki, i szuflady z przegródkami na sztu...”
#
“Wszystkie małżeństwa mają słabe strony, bo wszyscy ludzie mają wady. [...] Można je na przykład traktować, jak się traktuje bardzo ciężkie meble, i po prostu nauczyć się sprzątać wokół nich. D...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl