Być sobą

Aadu Hint
Książka Być sobą
Książka Być sobą
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka estońskiego pisarza Aadu Hinta pochodzi jeszcze z lat przedwojennych i zapoczątkowała twórczość pisarską tego autora. Jest to książka niezwykła ze względu na tematykę. Czujemy się zaskoczeni i przerażeni tym, że tuż obok nas, w Estonii, na wyspie Saaremaa istniały w latach trzydziestych dwudziestego wieku leprozoria, że trąd, przeniesiony z Europy w średniowieczu, ciągle jeszcze zbiera tu straszne żniwo. Przerażający jest autentyzm tej książki, napisanej na podstawie osobistych przeżyć autora. Aadu Hint zadedykował książkę swym bliskim krewnym, którzy zmarli w leprozorium. Zmarła też na trąd dziewczyna, w której kochał się będąc bardzo młodym chłopcem. Nikt z rodziny Hintów nie był pewien, czy nie został zarażony tą straszną chorobą, której okres inkubacji wynosić może nawet piętnaście lat. Aadu Hint chciał zostać pastorem albo lekarzem, żeby wszystkie swe siły poświęcić walce z trądem. Los inaczej pokierował jego życiem - po ukończeniu gimnazjum został nauczycielem szkoły podstawowej, a potem, pisarzem. Jednakże nie zapomniał o danym sobie w dzieciństwie przyrzeczeniu. Wielokrotnie odwiedzał leprozorium, obserwował życie chorych. W 1933 roku napisał powieść "Trąd", a w roku 1935 "W leprozorium Watku", przeredagowane w 1973 roku i połączone wspólnym tytułem "Być sobą".  
Tytuł oryginalny: "Pidalitőbi" "Vatku tőbilas"
Data wydania: 1981
ISBN: 83-06-00521-X, 830600521X
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Klub Interesującej Książki
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 312

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Być sobą? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Być sobą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}