Celestyna. Tragikomedia o Kalikście i Melibei

Fernando De Rojas
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Celestyna. Tragikomedia o Kalikście i Melibei
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

„Tragikomedia Kaliksta i Melibei”, głośny renesansowy dramat, a raczej nowela dialogowana, składająca się z 21 aktów, znana od imienia głównej bohaterki pod tytułem „Celestyna”, pod względem poczytności, popularności, ilości wydań i przekładów ustępuje jedynie „Don Kichotowi” Cervantesa. „Celestyna” stała się sławna nie tylko przez swe walory literackie i poznawcze, ale także przez niekończące się spory na tema osoby autora, Fernanda Rojasa. Mimo opinii wybitnych filologów hiszpańskich do dziś kwestionuje się autorstwo Rojasa, najstarszy bowiem zachowany egzemplarz „Celestyny”, prawdopodobnie z 1499 roku, jest zdefektowany, co nie pozwala stwierdzić, czy autor był wymieniony, czy też dzieło zostało wydane anonimowo. „Tragikomedia Kaliksta i Melibei” to historia miłości romantycznej pary kochanków, którym pomaga w realizowaniu ich uczuć rajfurka Celestyna wraz ze sługami Kaliksta. Bogate tło, na jakim rozgrywa się intryga miłosna, pozwoliło na pokazanie społeczeństwa hiszpańskiego z końca XV w. od magnatów i szlachty do rzezimieszków grasujących nocą po ulicach miasta, i to w tonie specyficznie ironicznym, ostrym, często drastycznym. Spośród wielu postaci, przedstawionych przez autora w sposób bardzo zróżnicowany i z ogromną znajomością psychiki ludzkiej, wybija się na pierwszy plan osoba Celestyny, jednej z najbardziej charakterystycznych postaci w literaturze światowej.
Tytuł oryginalny: La Celestina. Tragicomedia de Calisto y Melibea
Data wydania: 1962
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 214

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Celestyna. Tragikomedia o Kalikście i Melibei nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Airain
2020-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

 Najwybitniejsze dzieło hiszpańskiego XV wieku. Gorzka, bezpardonowa wizja społeczeństwa, zgryźliwie wykpiony mit wielkiej, romantycznej miłości. W dodatku niepewne autorstwo i zadziwiająca forma, do dziś prowokująca dyskusje: dramat? powieść dialogowana? Klasyka. 

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Celestyna. Tragikomedia o Kalikście i Melibei. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl