Celestyna. Tragikomedia o Kalikście i Melibei

Fernando De Rojas
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Celestyna. Tragikomedia o Kalikście i Melibei
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

„Tragikomedia Kaliksta i Melibei”, głośny renesansowy dramat, a raczej nowela dialogowana, składająca się z 21 aktów, znana od imienia głównej bohaterki pod tytułem „Celestyna”, pod względem poczytności, popularności, ilości wydań i przekładów ustępuje jedynie „Don Kichotowi” Cervantesa. „Celestyna” stała się sławna nie tylko przez swe walory literackie i poznawcze, ale także przez niekończące się spory na tema osoby autora, Fernanda Rojasa. Mimo opinii wybitnych filologów hiszpańskich do dziś kwestionuje się autorstwo Rojasa, najstarszy bowiem zachowany egzemplarz „Celestyny”, prawdopodobnie z 1499 roku, jest zdefektowany, co nie pozwala stwierdzić, czy autor był wymieniony, czy też dzieło zostało wydane anonimowo. „Tragikomedia Kaliksta i Melibei” to historia miłości romantycznej pary kochanków, którym pomaga w realizowaniu ich uczuć rajfurka Celestyna wraz ze sługami Kaliksta. Bogate tło, na jakim rozgrywa się intryga miłosna, pozwoliło na pokazanie społeczeństwa hiszpańskiego z końca XV w. od magnatów i szlachty do rzezimieszków grasujących nocą po ulicach miasta, i to w tonie specyficznie ironicznym, ostrym, często drastycznym. Spośród wielu postaci, przedstawionych przez autora w sposób bardzo zróżnicowany i z ogromną znajomością psychiki ludzkiej, wybija się na pierwszy plan osoba Celestyny, jednej z najbardziej charakterystycznych postaci w literaturze światowej.
Tytuł oryginalny: La Celestina. Tragicomedia de Calisto y Melibea
Data wydania: 1962
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 214

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Celestyna. Tragikomedia o Kalikście i Melibei nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2022-11-01
8 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 1001 książek, które musisz przeczytać Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach

Stara kurwa cytująca Senekę.

Celestyna” to piętnastowieczna nowela dialogowana, opwiadająca historię zakazanej miłości dwojga młodych ludzi – Kaliksta i Melibei. Beznadziejnie zakochany w Melibei Kalikst, poprosił o pomoc starą rajfurkę Celestynę, kobietę z ogromnym życiowym doświadczeniem, a do tego łasą na zyski. Dzięki staraniom przebiegłej staruchy, opór Melibei słabnie i dziewczyna ulega namowom Kaliksta. I wtedy zaczyna się prawdziwy dramat.

Romantyczna miłość dwójki młodych i żerująca na niej, interesowna starucha – dwa zupełnie odmienne światy, które, jak widać, nie mogą bez siebie funkcjonować. Oni reprezentują namiętność i gorące uczucia, ona jest prozą życia i chłodną kalkulacją. Nie spodziewałam się, że to będzie aż tak dobre!

Poza tym ta książka, to kopania cytatów:
Wierzyć wszystkim to przesada, nie wierzyć nikomu to błąd”.

Przyznaj, że gdzie mniej rozumu, tam więcej szczęścia, a gdzie więcej rozumu, tam szczęścia mniej”.

Nie wiesz, że pierwszy stopień głupoty to uważać siebie za mędrca?

„PARMENO: Słuchaj, słuchaj, Sempronio, nasz pan strofy układa.
SEMPRONIO: O, skurwysyn, trubadur!

:D:D:D:D

× 18 | Komentarze (1) | link |
@Airain
2020-02-07
10 /10
Przeczytane

 Najwybitniejsze dzieło hiszpańskiego XV wieku. Gorzka, bezpardonowa wizja społeczeństwa, zgryźliwie wykpiony mit wielkiej, romantycznej miłości. W dodatku niepewne autorstwo i zadziwiająca forma, do dziś prowokująca dyskusje: dramat? powieść dialogowana? Klasyka. 

× 4 | link |
AM
@mastalerzyk
2023-07-22
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Celestyna. Tragikomedia o Kalikście i Melibei. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl