Charles de Gaulle : ostatni wielki Francuz

Charles Williams
Charles de Gaulle : ostatni wielki Francuz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

10 listopada 1970 roku na ekranach francuskich telewizorów pojawił się Georges Pompidou. "Rodacy - rzekł - zmarł generał de Gaulle. Francja jest wdową”. Dzień wcześniej odszedł człowiek, który przez kilka dziesięcioleci był symbolem wielkości Francji. Żołnierz, polityk, mąż stanu - generał Charles de Gaulle za życia zyskał sobie nienawiść jednych i oddanie innych, po śmierci stał się mitem. Ile jest prawdy w legendzie? Jaki naprawdę był człowiek, który podczas II wojny światowej uratował honor Francji jako przywódca Wolnych Francuzów, a w 1958 roku ocalił samą Francję od wojny domowej, biorąc władzę w swoje ręce? Dzieciństwo, szkoła wojskowa w St Cyr, kariera w armii, dni wojennej chwały, wojna w Algierii, pucz generałów, odtrącenie przez własny naród, dobrowolne wygnanie w domowym ustroniu i triumfalny powrót do władzy - ta książka ukazuje losy jednego z najwybitniejszych przywódców XX wieku, od początku stulecia po ruchy kontestacyjne lat 60. Obok znanych faktów i politycznych wizji prezydenta - stworzenie z Francji supermocarstwa, koncepcja Stanów Zjednoczonych Europy, zbliżenie z Niemcami Adenauera - odkrywamy barwne szczegóły jego biografii: pobyt w niemieckiej niewoli w czasie I wojny, kiedy młody de Gaulle uczył języka francuskiego swego współwięźnia, przyszłego marszałka Tuchaczewskiego, polski epizod w atakowanej przez bolszewików Warszawie w 1920 roku, wyrok śmierci za zdradę stanu, i oczywiście późniejsze głośne zamachy na życie generała. Po raz pierwszy obok powszechnego wizerunku aroganckiego autokraty i sztywnego, wyniosłego, upartego polityka, dostrzegamy żywego, targanego emocjami człowieka. Ostatni wielki Francuz broni się sam - bez wątpliwej pomocy mitu.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-241-2805-1, 9788324128051
Wydawnictwo: Amber
Stron: 496
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Charles de Gaulle : ostatni wielki Francuz aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Charles de Gaulle : ostatni wielki Francuz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl