Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy

Tomasz Bonek
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Zapomniany obóz III Rzeszy na Dolnym Śląsku. Eksperymenty na więźniach w tajnym komandzie SS. Broń, która miała odmienić losy II wojny światowej.

Mała miejscowość Dyhernfurth na Dolnym Śląsku. Niemcy budują tu ogromny zakład przemysłowy, który rozpoczyna produkcję śmiercionośnej broni. Hitler marzy bowiem o Wunderwaffe, która zapewniłaby mu szybkie zwycięstwo. Jednak to nie rakiety V1 i V2 czy bomba atomowa mają zapewnić Führerowi triumf, a broń chemiczna produkowana przez więźniów obozu ukrytego w lesie na rubieżach Rzeszy.

Naukowcy syntetyzują dla Wehrmachtu tabun i sarin, bojowe środki trujące. Testują je najpierw na małpach w ściśle tajnym laboratorium, a następnie na więźniach obozu, których nazywają elfami. Skutki oddziaływania tych substancji na organizmy są przerażające. Użyte na froncie mogą zapewnić zwycięstwo III Rzeszy. Produkowane są ich tysiące ton. Bomby i pociski wypełnione toksycznym gazem czekają na właściwy moment wojny.

Jak wielkie spustoszenie ta broń siała wśród więźniów? Ile zabrakło, by II wojna światowa zakończyła się inaczej? Jakie tajemnice ujawnili Ci, którzy przetrwali te nieludzkie eksperymenty oraz marsze śmierci, które wyruszyły z obozu ukrytego w dolnośląskim lesie? Jaką karę ponieśli ludzie odpowiedzialni za te zbrodnie?

Tomasz Bonek, dziennikarz i autor reportaży historycznych, przeprowadza śledztwo, w którym odkrywa nieznane karty wojennej historii i przytacza przerażające wspomnienia więźniów. O tajnym obozie i eksperymentach, o których wszyscy chcieliby zapomnieć.


Data wydania: 2021-06-02
ISBN: 978-83-240-7945-2, 9788324079452
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Kategoria: Historia
Stron: 320
dodana przez: chudini0505

Autor

Tomasz Bonek Tomasz Bonek Tomasz Bonek – polski dziennikarz, reporter i dokumentalista, autor książek, manager mediów, podróżnik. Współtwórca sukcesu i wieloletni redaktor naczelny Money.pl, a także dyrektor wydawniczy redakcji biznesowych Onetu i Ringier Axel Springer Po...

Pozostałe książki:

Przeklęty skarb : opowieść o klejnotach wartych 100 mln dolarów, które w PRL wyrzucono na śmietnik Zaginione złoto Hitlera Demony śmierci. Zbrodniarze z Gross-Rosen Komando Śmierci
Wszystkie książki Tomasz Bonek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Chemia śmierci Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy

30.05.2021

Tomasz Bonek "Chemia śmierci" Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy, Historię obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau znają praktycznie wszyscy. To jedno z najważniejszych miejsc-świadków bestialskich zbrodni II wojny światowej. Sejm przyjął ustawę powołującą tamtejsze muzeum już w 1947 roku. Gross-Rosen, inny niemiecki obozie znajduj... Recenzja książki Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy

www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

5.09.2021

Pewnego rodzaju ciekawość poznania tematu obozów pracy i innych obudziła się we mnie w wieku szkolnym. Najpierw za sprawą "Opowiadań Borowskiego", a później "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego. Tych dwóch tytułów nie zapomnę nigdy. Właśnie tak zaczęła się moja "przygoda" z tą straszną i ciężką tematyką. Z każdą kolejną pozycją wmawiam sobie, że... Recenzja książki Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy

Moja opinia o książce

Opinie

@karolinamarek88
2021-09-05
10 /10
Przeczytane

Pewnego rodzaju ciekawość poznania tematu obozów pracy i innych obudziła się we mnie w wieku szkolnym. Najpierw za sprawą "Opowiadań Borowskiego", a później "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego. Tych dwóch tytułów nie zapomnę nigdy. Właśnie tak zaczęła się moja "przygoda" z tą straszną i ciężką tematyką. Z każdą kolejną pozycją wmawiam sobie, że chyba czytałam już wszystko, co mogło mnie zszokować i teraz będę co najwyżej powielać tę wiedzę. Jakże się mylę za każdym razem, gdy w moje ręce trafia kolejny tytuł... "Treblinka '43. Bunt w fabryce śmierci", "Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz", "Kukiełki doktora Mengele" to tylko część tego, co za mną, a lista przede mną wciąż otwarta i ogromna.

Dyhernfurth na Dolnym Śląsku to dzisiejszy Brzeg Dolny. To tam III Rzesza zbudowała jeden z najtajniejszych obozów, który zajmował się powstawaniem broni chemicznej. Broni, która miała zapewnić Hitlerowi szybkie zwycięstwo.

Autor, czyli Tomasz Bonek podzielił książkę na trzy części.
Pierwsza opowiada, jak doszło do odkrycia jednej z najbardziej śmiercionośnych substancji, która pierwotnie miała zwiększać wydajność uprawianego zboża oraz je chronić. Dowiadujemy się też, jak powstawała sama fabryka. Spółkę odpowiedzialną za nią nazwano Anorgana od nawozów organicznych, które rzekomo miały być tam produkowane.
Druga część to poznawanie samych więźniów. Autor przedstawił ich chwytające za serce historie przepełnione cierpieniem, mękami i tęsk...

| link |
@przyrodazksiazka
2021-10-06
10 /10
Przeczytane

Ja bardzo rzadko sięgam po tego typu książki ze względu na to jak źle się po nich czuję.

,, W Dachau co chwilę mi powtarzali, żebym robiła wszystko, by nie trafić do pracy w tej fabryce, bo z niej już się nie wraca. Tylko przez komin można wyjść na wolność. Gendorf oznaczało śmierć".

Osoby, które wypowiadają się w książce nie bardzo chcą wspominać tamten czas. Są zdania, że wielu rzeczy już nie pamiętają, a całą resztę chcą po prostu zapomnieć. Jednak z tego, co czytamy dalej wychodzi na to, że tamten czas pamiętają nad wyraz dokładnie. Dzielą się z nami nie tylko swoimi myślami, ale i nutą nie wypełnionego cierpienia. Ich słowa choć proste, to zawierają więcej bólu i rozpaczy, niż matka płacząca nad skrzywdzonym dzieckiem. Co jakiś czas przerywałam swoje czytanie, bo łzy zasłaniały mi książkę.
Poznałam prawdę o zakładzie produkcyjnym w którym Niemcy produkowali broń chemiczną. Niemal wszystko od podszewki, od udanych eksperymentów, po te wybuchowe. Znajdziemy się w chwili, kiedy je zaczynali, jakby na potrzeby tej historii była zdana relacja z tu i teraz. Ta broń miała być najlepszą i najskuteczniejszą w walce z ludzkim życiem, którego Hitler chciał pozbawić ogromu ludzi.

Cała pozycja składa się z trzech etapów, które mają na celu nas zaniepokoić, zbulwersować i sprowadzić na ziemię. W pierwszej przeczytamy o trującej substancji i historii powstania całej fabryki. Wszystko od a do zet. W drugiej będą już opowieści samych więźniów, które zb...

| link |
@madbed
2021-06-01
10 /10
Przeczytane

Każdemu dobrze znany jest obóz w Auschwitz i beztialstwo do jakiego tam doszło. Mniej znane są inne obozy, które były równie bestialskie, a być może jeszcze gorsze.
Oboz w Sieniawce o którym pisała J. Lamparska w swojej książce "Imperium małych piekieł" czy "Mała Norymberga" A. Dobkiewicz o niemieckich oprawcach Gross-Rosen.
Tomasz Bonek zabiera nas do miejscowości Dyhernfurth (Brzeg Dolny). Malutka miejscowość niedaleko Gross-Rosen.
To tutaj powstała fabryka produkująca broń chemiczną. Była ona budowana rękami więźniów pod nadzorem Niemców.
Niemcy prowadzili badania nad chemią, która miała służyć do usuwania szkodników z roślin. Jednak w późniejszym czasie to ludzie stali się dla nich szkodnikami, szczególnie innej rasy niż oni sami.
Testowali to nie tylko na zwierzętach, ale przede wszystkim na ludziach, więźniach tam pracujących.
To co działo się w obozie było niewyobrażalne. Głód, wszy, choroby, gwałty, eksperymenty na więźniach, morderstwa, znęcania się przede wszystkim fizyczne, wybijanie złotych zębów. Jak zniszczony musi być człowiek, że jest w stanie zjeść własne odchody czy mięso z martwego współwięźnia.
Są to rzeczy, których nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.
Książka zawiera zdjęcia, przypisy oraz fakty udokumentowane.
Wiecie kim są elfy? Przeczytajcie a poznacie historię, która nie jest słodkim, cukierkowym obrazkiem.
Język jakim posługuje się autor jest przejrzysty. Książka podzielona jest na trzy części. Bardzo do...

| link |
@Ewelina
2022-12-27
7 /10
Przeczytane 2022 lit. faktu Literatura polska Posiadam
@Natalia_Swietonowska
2022-01-02
8 /10
Przeczytane Z biblioteki
@toptangram
2021-05-30
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl