Chronologia wody

Lidia Yuknavitch
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Chronologia wody
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

„Wszystko, co przechowuję w pamięci, wiruje wokół wydarzeń w moim życiu jak woda” – pisze Lidia Yuknavitch, czyniąc z tego żywiołu centralny punkt opowieści o swoim życiu. A nie było ono łatwe. Bo czy są słowa, które mogą oddać ból matki po utracie dziecka? Czy da się opisać dorastanie w domu przepełnionym gniewem ojca? I jak przedstawić lata autodestrukcji napędzanej alkoholem, narkotykami i seksem?

Yuknavitch bez lęku i zahamowań prowadzi nas przez własne doświadczenia, nie ukrywając egzystencjalnych kryzysów i nie uciekając od intelektualnych rozważań. Ma wielu przewodników, którzy pozwolili jej przetrwać lata niepewności, uzależnień i niewyobrażalnego bólu – od Joanny d’Arc po Kathy Acker, od markiza de Sade po Kena Keseya. Yuknavitch nie boi się dosadności, opisując ludzkie ciało jako metaforę tego, co przeżyte. Autorka imponuje szczerością i bezkompromisowością, odwagą, by pomimo przeciwności iść dalej. W końcu Chronologia wody to również głos sprzeciwu wobec tyranii współczesnej kultury próbującej wmówić kobietom, jak powinny żyć.

Data wydania: 2022-04-06
ISBN: 978-83-8191-427-7, 9788381914277
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 312
dodana przez: Catta

Autor

Lidia Yuknavitch Lidia Yuknavitch
Urodzona 18 czerwca 1963 roku w USA
Lidia Yuknavitch – amerykańska pisarka, wykładowczyni i redaktorka. Autorka kilkunastu książek, m.in. wydanych po polsku Księgi Joanny i eseju Misfit. Manifest. Za The Chronology of Water otrzymała Nagrodę Literacką im. Maureen Egen, Nagrodę Literac...

Pozostałe książki:

Chronologia wody Krawędź Księga Joanny Misfit. Manifest
Wszystkie książki Lidia Yuknavitch

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wszystko jest płynne i potrafi przenikać

11.04.2022

„Wszystko, co przechowuję w pamięci, wiruje wokół doświadczeń w moim życiu jak woda.” Traumy przeżyte w dzieciństwie powracają ze zdwojoną siłą, krążąc wokół obecnych wydarzeń naszego życia. Autobiograficzna opowieść o trudach kobiecości, piękna, przejmująca i niezwykle ważna. Taka jest powieść Lidii Yuknawitch „Chronologia wody”. Ten ni... Recenzja książki Chronologia wody

@Skazananaksiazki@Skazananaksiazki × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ilona_m2
2024-01-19
8 /10
Przeczytane

Książka dedykowana konkretnej grupie odbiorców,szalenie odważna i szczera.

Gatunkowo poruszamy się w obrębie non fiction, choć w rzeczywistości czyta się jak powieść strumienia świadomości.
Matka alkoholiczka, ojciec molestujący swe córki, dzieciństwo nie napawające optymizmem, pokazujące jak wiele w tej rodzinie było strachu. Skoro bohaterka nie mogła odnaleźć ciepła i bezpieczeństwa w rodzinnym domu szukała go rozwijając swoją pasję pływania, błądziła pośród przygodnych związków raz z kobietami, raz z mężczyznami, szukała zapomnienia w narkotykach, alkoholu. Wszystko, czego dotknęła niszczyła.

Chronologii wody nie da się zapomnieć, kłębowisko dzikich myśli bohaterki, jej wściekłość wyrażana w każdym zdaniu uderzają w splot słoneczny czytelnika. Wraz z każdą stroną otwiera się przed nami mroczna otchłań, w tej głębi nie raz dotkniemy dna.
Ten wartki, pełen wściekłości nurt porwał.mnie od pierwszej strony, jakie było moje zaskoczenie, że wśród zdań autorki odnalazłam swoje myśli, utożsamiam się z tą kobietą. Pomimo, że pełna jest brudu, obrzydliwości to jest też zarazem hipnotyzująca, szczera i poetycka. Takie lubię najbardziej!
Polecam czytelnikom łaknących mocnych, czytelniczych wrażeń w obrębie literatury pięknej.

× 2 | link |
PA
@Park2Read
2022-05-19

Symbolika wody jest uniwersalna a jednocześnie klarowna- jest ona znakiem życia i śmierci, ma również moc oczyszczenia. Zanurzenie jest niczym chwilowy moment nieważkości, wynurzenie przywraca ciału tchnienie.

Woda będzie ważna również dla bohaterki powieści Lidii Yuknavitch, ona wytyczy jej rytm trwania, nada mu sens.
Trudno opowiedzieć o tej książce dosłownie, mamy tu bowiem kompilację wrażeń i doznań. Pod wodą Lidia obmywa swój ból, swoje rozterki, rozczarowania. Pływanie jest metodą uciszania lęku, przemywania ran, krzyk rozpaczy dziewczyny miesza się w odgłosem unoszonych nad powierzchnią tafli rąk.

"Chronologia wody" to biografia kobiety, której los nie szczędził traum ale również i ona sama - niczym w koszmarnej malignie - przywoływała cierpienie, popadając w szaleńcze, destrukcyjne skrajności. Zaprogramowana na samozniszczenie, miotająca się, będąca swoim własnym wrogiem.

Bohaterka Yuknavitch jest brutalnie szczera, odziera się z intymności, rozgrzebuje przy czytelniku swoje okaleczenia. Jest wściekła, poraniona, zła na świat, który zamiast chronić krzywdzi- zarówno ciało jak i duszę.

Lidia szuka ukojenia w używkach, w miłostkach, które niszczy gdy stają się czymś więcej, wymierza sobie kary, wciąż jest za mało dobra, niedoskonała, dotyka przeżyć granicznych, nurza się w nich. Jest na przemian krucha i silna, poddaje się by po chwili znów walczyć. Czy...

| link |
@Skazananaksiazki
@Skazananaksiazki
2022-04-05
7 /10
Przeczytane Zredagowane Wydawnictwo Czarne Najlepsze, jakie przeczytałam!

Cytaty z książki

O nie! Książka Chronologia wody. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl