Chwyt metafizyczny Vladimir Nabokov - estetyka z sankcją wyższej rzeczywistości

Leszek Engelking
Chwyt metafizyczny Vladimir Nabokov - estetyka z sankcją wyższej rzeczywistości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Chwyt metafizyczny jest (…) książką, którą Leszek Engelking powinien był, a nawet w końcu musiał napisać, swego rodzaju autorską sumą badawczą, krytyczną, wreszcie czytelniczą. Z pewnością nie ja jeden cieszę się, że ten zasłużony polski komentator Nabokova zebrał w jednej książce odkrycia i odczytania rozproszone dotychczas w przedmowach, posłowiach i opracowaniach publikowanych na przestrzeni wielu lat (…). Rozprawa (...) pozostaje (...) klasyczną monografią akademicką ze wszystkimi charakterystycznymi dla niej cechami: aparatem bibliograficznym, (…) krytyczną dyskusją z istniejącymi interpretacjami (...), propozycjami nowych, oryginalnych odczytań poszczególnych dzieł Nabokova. Trzeba odnotować, że typowe analizy krytyczne współistnieją w dziele z informacjami biograficznymi; w niektórych rozdziałach (…) konkretne interpretacje zdają się schodzić na dalszy plan; Engelking przywołuje mnóstwo faktów dotyczących okoliczności powstania, fascynacji pisarza (na przykład szachami i motylami), a nawet adaptacji filmowych. Z recencji prof. dr. hab. Jacka Gutorowa
Data wydania: 2012-03-15
Wydawnictwo: Uniwersytetu Łódzkiego
Kategoria: Historia
Stron: 476

Autor

Leszek Engelking Leszek Engelking
Urodzony 2 lutego 1955 roku w Polsce (Bytom)
Leszek Maria Engelking – polski filolog, literaturoznawca, poeta, nowelista, tłumacz i krytyk literacki, w latach 1984–1995 redaktor miesięcznika „Literatura na Świecie”, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989); laureat Nagrody „Literatury...

Pozostałe książki:

Maść przeciw poezji Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej Nowe mity Twórczość Jachyma Topola Komu kibicują umarli?
Wszystkie książki Leszek Engelking

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Chwyt metafizyczny Vladimir Nabokov - estetyka z sankcją wyższej rzeczywistości aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Chwyt metafizyczny Vladimir Nabokov - estetyka z sankcją wyższej rzeczywistości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl