Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy

Ryszard Koziołek
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka napisana z zachwytu i ze złości na Sienkiewicza. Zachwyt budziła i budzi Sienkiewiczowska sztuka opowiadania, swoisty popęd narracyjny, który nadaje tej prozie wspaniałe tempo i zniewalający styl. Jego czytelnicy rekrutowali się ze wszystkich grup i klas społecznych, a popularność, jaką osiągnął w Polsce i w świecie, pozostaje nieosiągalna dla polskich pisarzy. Wiedział doskonale, że przeszłość musi odzyskać ciało, by budzić zainteresowanie. Dzięki iluzji, którą stwarza literatura, historia ma u Sienkiewicza zmysłową atrakcyjność, materialną konkretność, erotyczną aurę. Złość powstaje, kiedy trzeba stać się krytykiem własnego zachwytu. Wówczas objawia nam się cena, jaką wiedza i talent pisarza muszą zapłacić za ów efekt „łatwej urody”. Jest Sienkiewicz pisarzem, który więcej wie, niż mówi; tłumi się, samoogranicza i cenzuruje, powstrzymując energię swojego pisarstwa, aby nie zniszczyła estetycznego i moralnego ładu, do którego tęskni jego twórczość.
Data wydania: 2018-02-07
ISBN: 978-83-8049-628-6, 9788380496286
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Nagrody: Nagroda Literacka Gdynia (Zwycięzca)
Stron: 568

Autor

Ryszard Koziołek Ryszard Koziołek
Urodzony w 1966 roku w Polsce
Literaturoznawca, eseista, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Eseistyka” za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. Wydał również: Zdobyć historię...

Pozostałe książki:

Dobrze się myśli literaturą Czytać, dużo czytać Zatrute pióra. Antologia kryminału Wiele tytułów Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy Pismo. Magazyn opinii, nr 5 / maj 2018 Pismo. Magazyn opinii, nr 8 / sierpień 2018 Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku Znakowanie trawy albo praktyki filologii
Wszystkie książki Ryszard Koziołek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@alinaz5
2024-03-12
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl