Czytać, dużo czytać

Ryszard Koziołek
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Czytać, dużo czytać
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Rzecz, która nie przestaje zachwycać, to skromne piękno zadrukowanej strony. Książka wydaje się najbardziej ubogą ze sztuk. Fotografia, film, malarstwo, muzyka dysponują nieskończenie bardziej sugestywnymi środkami przedstawiania świata. A literatura? Czarne znaczki na papierze. Ale kiedy wpuścić je w nasze umysły, potrafią tam dokonać cudów. Pracują w naszych głowach najskuteczniej i najciekawiej ze wszystkich znaków, jakimi opisujemy świat – przekonuje w nowym tomie esejów Ryszard Koziołek. Odkrywa w nim przed czytelnikami transformującą moc literatury, która pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo. Ta polityczna moc literatury – budowanie wspólnoty, otwieranie przestrzeni dyskusji, łączenie doświadczeń – jest dla niego równie ważna, jak jej działanie na wyobraźnię. Na nowo więc opowiada nam o tym, na czym polega kunszt powieściowy Tokarczuk i Pilcha, dlaczego Harry Potter pozwala nam wrócić do dzieciństwa i napełnić świat zasadami moralnymi, a wreszcie jak za pomocą literatury rozmawiać o tym, co politycznie niepoprawne.

Wydanie 1 - Wyd. Czarne
Data wydania: 2023-02-22
ISBN: 978-83-8191-642-4, 9788381916424
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 256
dodana przez: Vernau

Autor

Ryszard Koziołek Ryszard Koziołek
Urodzony w 1966 roku w Polsce
Literaturoznawca, eseista, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Eseistyka” za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. Wydał również: Zdobyć historię...

Pozostałe książki:

Dobrze się myśli literaturą Czytać, dużo czytać Zatrute pióra. Antologia kryminału Wiele tytułów Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy Pismo. Magazyn opinii, nr 5 / maj 2018 Pismo. Magazyn opinii, nr 8 / sierpień 2018 Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku
Wszystkie książki Ryszard Koziołek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Czytać, dużo czytać? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

PA
@Park2Read
2023-05-10
8 /10

"Przekonany więc, że literatura jest naszym wyposażeniem na przyszłość, trwam w swojej profesji konserwatora starych, ale wciąż niezawodnych urządzeń, jakimi są teksty literackie. Co roku sprawdzam… Czy te stare software'y znów wystartują, zainstalowane w nowym pokoleniu czytelników."

Przy okazji lektury "Czytać, dużo czytać" Prof. Ryszarda Koziołka mogłabym zacytować Wam tutaj połowę książki. 🤭
Spojrzenie autora na czynność rozumnego odbioru tekstu, na zadania i wyzwania edukacji, jakie nieustannie stają przed nauczycielami polonistami, na wspólny etos i budowanie tożsamości - wszystko to jest mi niezmiernie bliskie, wszak pan profesor był ogniś moim wykładowcą, i pewnie jako absolwentka uniwersytetu, w którym pełni on dziś rolę rektora, podzielam podobne czytelnicze odczucia.

Dla mnie sięgnięcie po opracowanie prof. Koziołka jest zatem również swoistą podróżą sentymentalną, która przenosi mnie w mury mojej dawnej Alma Mater.
Lektura budzi we mnie nie tyle ckliwość, co wznieca na nowo energię i pragnienie, by ten czar uruchamiany drukowaną czcionką, wypuszczać dalej w świat. Dlatego chciałam kiedyś uczyć, a obecnie przede wszystkim z tego powodu jestem tutaj z Wami. Razem dzielimy się literackimi zachwytami, otwierając sobie przestrzeń do czytelniczej dyskusji..

Ryszard Koziołek w swoim zbiorze esejów przekonuje, że literki wrzucone w nasze głowy, stwarzają tam magiczne świ...

× 3 | link |
@anna117
2024-03-18
7 /10
Przeczytane

Eseje literackie, które docenią wszyscy lubiący rozmawiać o literaturze. Książki tworzą w głowach czytelników różne światy, wywołują inne stany emocjonalne, budują skojarzenia. Każdy czytelnik to inna reakcja na dzieło pisarza.
Autor esejów przedstawia swoje spojrzenie na twórczość Sienkiewicza, Tokarczuk. Komentuje poczynania bohaterów Harrego Pottera, czy Greka Zorby. Pokazuje, że znajomość różnych dzieł literackich otwiera nas na kolejne książki.

× 1 | link |
@Beata_
2023-05-31
7 /10
Przeczytane
@autodydaktyczna
2023-05-18
7 /10
Przeczytane
@Galene
2023-03-29
7 /10
Przeczytane Ebooki Eseje
@witwona
2023-03-27
5 /10
Przeczytane
MA
@Maja77
2023-03-30
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czytać, dużo czytać. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl