Ciemny las

Cixin Liu
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Ciemny las
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

KSIĄŻKA LAUREATA NAGRODY HUGO.

Imponująca rozmachem ucieczka od rzeczywistości. Dała mi odpowiednią perspektywę w zmaganiach z Kongresem – nie musiałem się przejmować, wszak kosmici mieli najechać Ziemię! – Barack Obama, były prezydent USA

Drugi tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Diuna”. Chiński bestseller, który zyskał ogromny rozgłos w USA – w 2015 roku tom pierwszy, Problem trzech ciał , otrzymał nagrodę Hugo dla najlepszej powieści.

Wyobraź sobie wszechświat jako las pełen nieznanych drapieżników. Żeby przetrwać, trzeba pozostać niezauważonym – każda cywilizacja, która się ujawni, zginie.

Ziemia właśnie się ujawniła. Drapieżcy nadciągają.

Mieszkańcy Ziemi nie mogą otrząsnąć się z szoku po odkryciu, że za czterysta lat czeka ich inwazja kosmitów. Ruch na rzecz Ziemskiej Trisolaris został pokonany, ale obcy dzięki sofonom mają dostęp do wszystkich gromadzonych przez ludzi informacji. Tylko to, co się dzieje w ludzkich umysłach, pozostaje przed nimi ukryte. Staje się to bodźcem dla stworzenia programu Wpatrujących się w Ścianę, opracowania tajnych strategii, niemożliwych do rozszyfrowania zarówno dla Trisolarian, jak i dla Ziemian.
Data wydania: 2018-08-29
ISBN: 83-8062-050-X, 838062050X
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi, tom 2
Seria: s-f (Rebis)
Nagrody: Nagrody "Nowej Fantastyki" (Zwycięzca)
Kategoria: Science-fiction
Stron: 672
dodana przez: temptershell
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Cixin Liu Cixin Liu
Urodzony 23 czerwca 1963 roku w Chinach ( Yangquan)
Cixin Liu uchodzi za jednego z najważniejszych żyjących współcześnie pisarzy science fiction. Najjaśniejsza gwiazda zarówno chińskiej, jak i światowej fantastyki naukowej wciąż podbija serca kolejnych czytelników. Cixin Liu, autor bestsellerowych k...

Pozostałe książki:

Koniec śmierci Era supernowej Problem trzech ciał Wędrująca Ziemia O mrówkach i dinozaurach
Wszystkie książki Cixin Liu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ciemny las nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-06-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka Fantastyka L. chińska Nagroda Hugo

Świetna kontynuacja pierwszego tomu. Co się stanie jeżeli odkryta cywilizacja pozaziemska zechce nas zaatakować i zniszczyć, a może już nas infiltruje? Właśnie o tym opowiada ta powieść. Ludzkość ma świadomość, że za 400 lat może dojść do zagłady i jest infiltrowana . 400 lat to z jednej strony dużo, ale to bardzo mało aby stworzyć system obrony, gdy wszystko wiedzą ci co mają nas napaść. Jedynie ludzki umysł i to co się w nim dzieje jest dla nich tajemnicą? Czy w pojedynczym umyśle człowieka może powstać sposób obrony Ziemi? Jak on ma tą obronę przeprowadzić aby obcy się nie dowiedzieli? Kim są „Patrzący w ścianę”? Czy uda im się uratować ludzkość? Jak żyć, budować i pracować z jednej strony ze świadomością, że każde słowo wypowiedziane lub napisane dociera do obcych, z drugiej, że za 400 lat przestaniemy istnieć ? Znakomity pomysł i jego realizacja. Towarzyszymy ludzkości przez 200 lat , obserwując ją z różnych perspektyw i oczyma różnych postaci tego dramatu. Urzekają rozmachem pomysły i spekulacje naukowe, oraz to, że nadzieja umiera ostatnia.
Trzeba pamiętać, że pisarz został wychowany i mieszka w reżimie komunistycznych Chin. Jego spojrzenie na cały świat i procesy w nim toczące jest przefiltrowane przez tą rzeczywistość. Pokazane prawidłowości społeczne, jak i ludzkie zachowania są odbiciem mentalności obywateli kraju , w którym żyje.
Intrygująca , trzymająca w napięciu i poruszająca powieść.{}× 2 | link |
@Airain
2019-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Tak to już bywa, że kontynuacja bywa gorsza od pierwszej części. Mimo to, ze względu na nadal bardzo ciekawe pomysły autora, daję 7/10.

Książka ma też wady. Pomijam kilka, delikatnie mówiąc, nieścisłości w sprawach społecznych, politycznych i naukowych (przykładowo, coś mi się nie wydaje, że można w próżni bezkarnie zdjąć rękawice od skafandra i jeszcze celnie strzelać), bo nad nimi jakoś się da przejść do porządku dziennego. Przede wszystkim jednak, parafrazując cytat z filmu "Amadeusz": za dużo słów. Tekst zyskałby na usunięciu sporej części słownej waty i ogólnie większej autorskiej dyscyplinie. Na przykład, gdy bohaterka ma do podjęcia ważną decyzję, naprawdę nie trzeba było przywoływać w kontekście całej ewolucji, z sinicami i dinozaurami w komplecie. Bohaterowie generalnie za dużo ględzą, a duch bojowy, eskapizm i defetyzm zaczęły mi się w którymś momencie wylewać uszami. Kiedy autor uderza w "literackość", efekty są szczególnie mizerne. Charakterystyka postaci też kuleje. To, że wszyscy wydają się myśleć takimi kategoriami jak Chińczycy, nawet tak bardzo nie przeszkadza, ale widać w tekście duże trudności ze zindywidualizowaniem postaci - albo mamy stereotyp, albo nijakość, tak, że trudno odróżnić bohaterów od siebie.

I na koniec - niestety - może niezbyt nachalny, ale wyczuwalny seksizm, obecny już w pierwszej części. Kobiety są albo słodkie, piękne i zapatrzone w facetów (nawet będąc kapitanami kosmicznej floty szybko poddają się przewodnictwu samca...

{}× 1 | link |
@fantastyka.na.luzie
2020-02-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam Patrząc na gwiazdy 2019

Jestem właśnie po lekturze i jeszcze ciągle myślę o głębi fabuły.
Książka jest niesamowita. Jednakże zdaję sobie sprawę, że to trudna książka z powodu na mnogość wątków, naukowy język oraz dziwne imiona (o matko to dla mnie była katorga, szczególnie gdy czytałam z przerwami, nie od razu wiedziałam, o której postaci czytam. Czasami zastanawiałam się, czy gdyby były chińskie hanzi/kanji, to czy nie byłoby mi łatwiej).
Pierwszy tom był wyjątkowy. Niesamowita gra, wizja zagłady, najazd.
Ta w swojej budowie różni się od poprzedniczki. Jest podzielona na trzy części.
Pierwsza opowiada o narodzeniu się idei walki z kosmitami. Ziemia jest zdesperowana wypowiedzieć wojnę obcej nacji, która zamierza ją napaść. Sofony blokują rozwój technologiczny, więc zdaje się, że ludzkość jest bezradna. Rodzi się więc idea powstanie organizacji zrzeszającej ludzi, który wymyślą strategię przeciwko kosmitom.
Druga przedstawia pomysły i realizacje tworzone w tym programie, a trzecia... O trzeciej za wiele nie będę mówiła bo może zaczęłabym wchodzić w szczegóły, ale jest najbardziej niezwykła.
Pomysły walki z Trisolarianami są naprawdę ciekawe. Postaci nie są złe, powiem więcej są ciekawe i każda jest niezwykła, chociaż rozumiem, że ze względu na zupełnie inną mentalność, ciężko jest nam zrozumieć ich sposób myślenia i ich niespodziewane zachowania.
Ja jestem zadowolona.
Jest to pozycja obowiązkowa, dla wszystkich, którym spodobał się Problem Trzech Ciał. Ciemny Las n...

{}× 1 | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane Współpraca

Cixin Liu zdobył za swoją książkę nagrodę Hugo. Było to o tyle znaczące, że pisarz ten był pierwszym obcokrajowcem który dostał to wyróżnienie. Po sukcesie pierwszego tomu, przyszła pora na kolejne zmagania ludzkości z nieznanym i oczekiwanym wrogiem, można by rzec.


Mieszkańcy Ziemi nie mogą otrząsnąć się z szoku po odkryciu, że za czterysta lat czeka ich inwazja kosmitów. Ruch na rzecz Ziemskiej Trisolaris został pokonany, ale obcy dzięki sofonom mają dostęp do wszystkich gromadzonych przez ludzi informacji. Tylko to, co się dzieje w ludzkich umysłach, pozostaje przed nimi ukryte. Staje się to bodźcem dla stworzenia programu Wpatrujących się w Ścianę, opracowania tajnych strategii, niemożliwych do rozszyfrowania zarówno dla Trisolarian, jak i dla Ziemian. Tyle możemy się dowiedzieć z okładki o fabule.

Słowem podsumowania, daleki jestem od zachwytu nad tą powieścią. W gruncie rzeczy to całkiem nudne dzieło, które stało się fenomenem. Jedynie opisanie życia w Chinach, w wiadomym reżimie zasługuje na uwagę. Cała ta otoczka fantastyczna jest nijaka i do niczego. Bardzo mnie to dzieło wynudziło i raczej nie sięgnę po część kolejną. Szkoda oczu, jak to ktoś ładnie ujął. Jednak nie zamierzam bronić czytania tej powieści. Przeciwnie, każdy powinien wyrobić sobie własne zdanie o tym dziele i o zamyśle autora.

{}× 1 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Safety

Zupełnie nie podzielam pozytywnych ocen i opinii towarzyszących pierwszym dwóm powieściom Cixina Liu z cyklu "Wspomnienia o przyszłości Ziemi". Już w pierwszym tomie z trudnością znosiłem komunistyczną otoczkę naukowych idei prezentowanych przez autora a druga część jest pod tym względem równie fatalna. Autor jest tak ograniczony (nie wnikam w to czy z własnej woli czy z powodu chińskiej cenzury) w swoich wizjach świata, że nie jest w stanie pokazać żadnej alternatywy dla wszechobecnych w jego powieści autorytaryzmu i komunizmu, które w przyszłości święcą triumfy na całej planecie. Strasznie męcząca była dla mnie nienaturalność zachowań, wypowiedzi i myśli bohaterów książki. Nie mam pojęcia czy tak naprawdę myślą i mówią ludzie w Chinach, czy jest to efekt przefiltrowania treści przez tamtejszą cenzurę, czy może wreszcie taka jest konwencja obowiązująca w chińskiej literaturze. Tak czy inaczej, dialogi i opisy są w znakomitej większości tak sztuczne i drewniane, że ich czytanie po prostu doprowadza do szału. Prawie tak jak słuchanie północnokoreańskich prezenterek TV. W książce jedynie główny bohater zdradza momentami ślady ludzkich uczuć i zachowań, cała reszta zachowuje się jak ludowi komisarze w pracy i inni towarzysze, nieustający w wygłaszaniu partyjnej propagandy. Rozmowy towarzyskie nie koncentrują się bynajmniej na dupie dowolnej okolicznej Maryni, tylko na ideologicznych problemach miasta/państwa/świata/ludzkości. Autor, z pomocą tłumacza, nieustannie produkuje wypo...

{} | link |
RA
2021-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
PO
2021-06-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
GA
2020-09-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
CH
2020-07-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2018-Książki Alibro
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2018 Posiadam
@Beata_
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
@temptershell
2018-12-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ciemny las. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał
Cixin Liu
{}6.5/10
Pierwszy tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia...
Koniec śmierci
Koniec śmierci
Cixin Liu
{}6.8/10
Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. Książka laur...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl