Koniec śmierci

Cixin Liu
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Koniec śmierci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. Książka laureata Nagrody Hugo. Pół wieku po bitwie w dniu Sądu Ostatecznego groźba powiadomienia Wszechświata o położeniu Trisolaris wciąż powstrzymuje kosmitów przed opanowaniem Ziemi. Dzięki zdobyciu trisolariańskiej wiedzy Ziemia przeżywa wyjątkowy okres dobrobytu. Ludzka nauka się rozwija, a Trisolarianie poznają ziemską kulturę, więc wydaje się, że obie cywilizacje będą mogły dalej współpracować. W tej epoce budzi się z hibernacji Cheng Xin, ekspertka techniczna z początków dwudziestego pierwszego wieku. Przynosi ze sobą wiedzę o zapomnianym programie z czasów kryzysu, który może na zawsze zburzyć równowagę między dwoma światami. Czy ludzkość sięgnie do gwiazd, czy też umrze w kołysce? Imponująca rozmachem ucieczka od rzeczywistości. Dała mi odpowiednią perspektywę w zmaganiach z Kongresem – nie musiałem się przejmować, wszak kosmici mieli najechać Ziemię! – Barack Obama, były prezydent USA, o Problemie trzech ciał Trzeci, po Problemie trzech ciał i Ciemnym lesie, tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Diuna”. Epopeja rozpoczęta „Problemem trzech ciał” kończy się majestatycznie i z rozmachem godnym pióra Frederika Pohla, Poula Andersona czy H.G. Wellsa. Wszechświat to niebezpieczna dzielnica. Przekonaj się, jak bardzo niebezpieczna… i jak życie może nadal zwyciężać. – David Brin Cixin Liu (ur 1963 r.) to największa gwiazda chińskiej i wschodząca gwiazda światowej fantastyki. Opublikował ponad 20 powieści i antologii z gatunku hard science fiction. Otrzymał dziewięć nagród Yinhe (Galaxy), najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla chińskojęzycznych twórców fantastyki naukowej. Polskim czytelnikom znany jest z doskonałego opowiadania Wędrująca Ziemia zamieszczonego w kultowej antologii „Kroki w nieznane” (2014). Inżynier z wykształcenia, mimo statusu literackiej gwiazdy kontynuuje pracę informatyka/inżyniera w elektrowni.
Data wydania: 2018-04-03
ISBN: 978-83-8062-285-2, 9788380622852
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi, tom 3
Stron: 840
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Cixin Liu Cixin Liu
Urodzony 23 czerwca 1963 roku w Chinach ( Yangquan)
Cixin Liu uchodzi za jednego z najważniejszych żyjących współcześnie pisarzy science fiction. Najjaśniejsza gwiazda zarówno chińskiej, jak i światowej fantastyki naukowej wciąż podbija serca kolejnych czytelników. Cixin Liu, autor bestsellerowych k...

Pozostałe książki:

O mrówkach i dinozaurach Ciemny las Koniec śmierci Wędrująca Ziemia Problem trzech ciał
Wszystkie książki Cixin Liu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Koniec śmierci? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Beata_
2019-12-10
8 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

 Wyłącznie kapitalne pomysły naukowe ratują tę książkę (i "Gwiaździsta noc" van Gogha). Językowo jest bardzo słabo, a chwilami patetycznie, postaci słabiutko wykreowane, główna bohaterka nie rozwija się, nie uczy się dzięki doświadczeniom i w związku z tym irytuje straszliwie. W ogóle z indywidualizmem autor ma kłopot, cała ludzkość karnie robi to, co jej się nakaże, nikt się nie jakoś specjalnie nie wyłamuje, a jak jeden się zbuntował, to go szybciutko zapakowano do hibernatora. Zero kontrowersji, zero różnorodności. Konstrukcyjnie "Koniec śmierci" nie jest typową powieścią, przypomina raczej pozycję z pogranicza kroniki i książki popularnonaukowej, z lekko tylko sfabularyzowanymi rozdziałami. Fabularnie jest nie najlepiej, kilka razy autor używa deus ex machina, by w ogóle móc kontynuować opowieść. Ale za to jest wyobraźnia, rozmach, n-wymiarowa fizyka, czarne dziury, śmiała hipoteza nt. Wszechświata, pięknie opowiedziana baśń jako część składowa książki. Autor zdecydowanie potrzebuje dobrego redaktora/współautora. 

× 6 | link |
@jatymyoni
2020-05-29
6 /10
Przeczytane L. chińska Nagroda Hugo Fantastyka Bez zachwytu

UFF skończyłam. To chyba najdłużej ciągnąca się ostatnio książka jaką skończyłam. Wyobraźnia autora, rozmach pod względem naukowym i technicznym, a także wizja wszechświata są oszałamiające. Ukazanie krótkowzroczności i często głupoty ludzkości też niezłe, chociaż za bardzo przejaskrawione i wręcz odrealnione. Brak w nie różnorodności, kontrowersji, dyskusji. Głowna bohaterka została wybrana (nie wiadomo przez kogo) na „Matkę ludzkości” i jej decyzje nie podlegają żadnej dyskusji. Otoczenie ją chroni i izoluje przed jakimkolwiek wpływem. Chyba to skądeś znamy i wiemy jak to się kończy. Tyle tylko, że to jest powieść od której oczekujemy wartkiej akcji i wyrazistych postaci. Głowna bohaterka jest delikatnie mówiąc irytująca, bez refleksyjna , jakaś płaska i bez wyrazu. Zresztą do dotycz wszystkich postaci. Właściwie nie ma tam ciągłej akcji. Przeskakujemy z jednego miejsca i czasu w inny i autor skupia się na opisie tych miejsc i swojej wizji ludzkości i wszechświata w danym momencie z jakąś szczątkową akcją i szczątkowymi relacjami międzyludzkimi. W przedstawieniu swojej wizji przyszłości wszechświata , ludzkości i doprowadzenie tej wizji do końca zatraciła się akcja. Odbierałam to jako błysk światła, coś widzę, ciemność, znów błysk światła i następny obraz, szybko i byle dalej, bez żadnego wnikania głębiej. Dlatego ciągnęła mi się ta książka i czekałam na koniec. Na ostatnim tomie się zawiodłam.

× 4 | link |
@Airain
2019-11-06
7 /10
Przeczytane

Rozmach epicki, na skale wszechświatową - dosłownie. Autor sypie pomysłami jak z rękawa, czerpiąc inspirację z zasobów współczesnej fizyki. Pod tym względem książka jest bez zarzutu.

Niestety, główna bohaterka nie staje na wysokości zadania - to kompletnie bezbarwna osoba, której jakimś cudem udaje się znajdować na miejscu w kluczowych momentach dziejów. Mógłby to być nawet interesujący motyw, ale autor usiłuje nas przekonać, że z jakiegoś powodu otoczenie uważa tę panią za wyjątkową; w dodatku chyba podziela ten pogląd i pozwala jej wywierać wpływ na losy ludzkości, mimo iż z paruset lat swojej egzystencji zaledwie kilka przeżywa ona aktywnie (resztę spędza w hibernacji). Wygłaszany przez jej towarzysza usprawiedliwiający ją tekst o "wyborze miłości" jakoś mnie nie przekonał.

Może chodziło o to, żebyśmy się specjalnie nie przejmowali nieuniknionym kresem Układu Słonecznego, skoro ludzkość jest w oczach autora raczej głupawą zbiorowością, a nawet "wybitne" jednostki okazują się dość nieciekawe?

Ostatnia rzecz to, podobnie jak w poprzedniej części, przegadanie. Poprzednia część miała 670 stron, ta ma 835. Pisarzu, znaj swoją miarę i wiedz, kiedy się zatrzymać! Może trzy wymiary mogą przejść w dwa, ale ilość w jakość - niekoniecznie w tym Wszechświecie.

× 1 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
3 /10
Przeczytane Safety

Zakończenie cyklu Cixina Liu przewyższa poprzednie dwie części pod względem rozmachu wizji i wykorzystanych naukowych idei. Te idee i wizje przyszłości ziemskiej cywilizacji rozpaczliwie próbującej uciec przed zagładą byłyby naprawdę intrygującym doświadczeniem czytelniczym, gdyby tylko autor potrafił pisać. Niestety nie potrafi, albo precyzyjniej, nie potrafi pozbyć się bagażu wychowania w systemie totalitarnym. A może jest to po prostu efekt konieczności dopasowania się do wymogów chińskiej cenzury? Trzeba przyznać, że ta część cyklu szczęśliwie zawiera najmniejszą dawkę chińskiej propagandy komunistycznej, ale i tak pewne elementy opisane są w sposób skrzywiony socjalistycznym sposobem widzenia świata. Dokładnie w ten sam sposób pisywali niegdyś książki fantastyczne towarzysze z podówczas bratniego ZSRR. Zjednoczona ludzkość występowała w nich jako stado szlachetnych
baranów zgodnie robiące różne rzeczy pod dyktando światłego centralnego kierownictwa. Chyba tylko ludzie wychowani w komunizmie potrafią pisać w tak bezsensowny i wkurzający sposób i za nic nie potrafią dostrzec, że różnorodność jest wartościowa. O ile jednak np. Strugaccy potrafili się wznieść ponad ograniczenia narzucane im przez system to Cixin Liu nie radzi sobie z tym zadaniem zupełnie. Albo robi tyle na ile mu pozwalają. "Jednostka niczym, jednostka zerem" i inne objawy ideologicznego wzmożenia wyzierają z połowy akapitów w pierwszej części książki. Ludzkość działa jak wielki kolektyw, co jest utopi...

| link |
PZ
2022-02-13
7 /10
Przeczytane 2022

Wspólna recenzja trzech częśći

Historia konfliktu Ziemian z obcymi cywilizacjami. Konfliktu, którego by nie było, gdyby nie lekkomyślne ujawnienie swojej obecności w kosmosie.

Bogaty świat, świetne pomysły, karuzela emocji, niesamowite pomysły, wszystko okraszone wtrętami popularnonaukowymi i raczej trzyma się Hard-SF. Na pewno wciąga i zapada w pamięć.

Niestety, książka bardzo nierówna, niektóre motywy bardzo udziwnione (nie wiem, może Chińczycy mają inne przebiegi ścieżek mózgowych i dla nich to jest normalne), postacie niezbyt dobrze zbudowane, mnóśtwo niepotrzebnych dłużyzn i wątków wciskanych na siłę.

Pomimo wszystko nie żałuję, seria godna przeczytania, chociaż jednak nie planuję tego wrócić za kilka lat.

| link |
@Ilona
2022-06-25
8 /10
Przeczytane
@ankzach
2022-06-06
10 /10
Przeczytane
RA
2021-06-20
9 /10
Przeczytane
PO
2021-06-09
7 /10
Przeczytane
GA
2020-09-19
4 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
7 /10
Przeczytane 2018-Książki Alibro
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
10 /10
Przeczytane 2018 Posiadam Kilka lepszych
@Mackowy
2019-11-21
7 /10
Przeczytane ebook

Cytaty z książki

O nie! Książka Koniec śmierci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał
Cixin Liu
6.7/10
Pierwszy tom rewelacyjnej trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latac...
Ciemny las
Ciemny las
Cixin Liu
6.9/10
Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. KSIĄŻKA ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl