Cień Bafometa

Stefan Grabiński
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Cień Bafometa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Cień Bafometa to powieść fantastyczna, która jest niezwykle twórczym przełożeniem mitu Doktora Jekylla i pana Hyda. Główny bohater opowieści, Tadeusz Pomian, ma stoczyć pojedynek ze swym śmiertelnym wrogiem ministrem Praderą. Ten jednak zostaje nieoczekiwanie zamordowany. Czy to tylko przypadek, czy też działanie siły wyższej? I co ma z tym wszystkim wspólnego Paweł Kuternóżka, właściciel sklepu z dewocjonaliami? Znakomite połączenie realistycznej narracji z oryginalną wizją wyzwolonego zła.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-60894-10-1, 9788360894101
Wydawnictwo: Mozaika
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Stefan Grabiński Stefan Grabiński
Urodzony 26 lutego 1887 roku w Polsce (Kamionka Bużańska)
Polski pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem „polskiego Poe” lub „polskiego Lovecrafta”.

Pozostałe książki:

Utwory wybrane. Tom 2: Salamandra. Cień Bafometa Niesamowite Opowieści Demon ruchu Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Polskie opowieści z dreszczykiem
Wszystkie książki Stefan Grabiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Cień Bafometa aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@literackiespelnienie
2020-08-25
7 /10
Przeczytane Polska Fantasy Groza Audiobook Psychologiczny Erotyczny

Ach, żeby literaci od ,,pieprznej'' erotyki pisali poskręcane opisy gorące parą, pod dziewiczym łonem, w aksamitnych odcieniach, o barwie Fridy Kahlo, jakie uwzględnił Grabiński w ,,Cieniu Bafometa'' ich poziom drastycznie by podniósł wykwity twórcze i przy okazji nie ośmieszali seksualnej energii czy zawstydzali czytelników swoją impotencją. Groza z dawnego podwórza, kiedy lustra budziły lęk, religia mieszała się ze świętokradztwem, a imię szatana drżało niepokojem, a nie jak obecnie - natykasz się na wyznawców rogatego diabła, którzy podpisują z nim kontrakt na własną zgubę. Gdzie komedia dynamizuje dramat, paranormalne anomalie igrają z realistycznym odwzorowaniem klasztorów, gdzie na sprawę kryminalną waży się zagubiona kamizelka. Klimat tej opowieści miażdży neurony - drobiazgowe, podcięte wysublimowanym językiem ozdoby karmią duszę lawinowymi obuchami krwi płynącej w ciele. Silnie podnosi tętno oraz wzrasta w natężonej od mistycyzmu, poziomie zdarzeń. Liliowe, zapachowe zdania decydują o podskórnym przerażeniu, bo rzekomy Cień Bafometa kryje się w zakamarkach sypialni, gdzieś w ulocie korytarza, zjawiając się nieproszenie jako psotnik i kuglarz. Irracjonalizm wpisany w ziemskie żywota, gdzie fanatyzm religijny działa pobudzająco na podstępy czerwonego pana, który kusi ponętnym ciałem, dewocjonaliami, kobiecym pięknem z koronkowymi ustami, nagą, odsłoniętą piersią, która czeka na ukąszenie.

Mimo, że autor chwilami przesadza z konstrukcją wielopoziomowych zd...

× 9 | Komentarze (2) | link |
@Madison
2022-10-23
9 /10
Przeczytane

Jednako Stefan mnie zdumiał, zaskoczył, zaintrygował i... wzruszył. Jak wahadło poruszał się pomiędzy dwoma biegunami - na jednym krańcu wyspirytualizowana miłość, na drugim prymitywne żądze szaleństwem, obłędem okraszone. Mieszała się brutalność z delikatnością, zmysłowość z rozpasaniem. Walka ego z pokorą. Niewinność i czystość duszy z ekstatycznymi namiętnościami cielesnymi. Transcendencja przeciw realizmowi. Oto dwa brzegi rzeki, pomiędzy którymi życie z niewyjaśnionymi zjawiskami i materializacja pytań bez odpowiedzi w osobach kochanków - jej i jego... którzy próbują zbudować most łączący te dwa brzegi. Czy się działanie to powiodło...?
Wstrząsnął mną, ale mnie nie zmieszał. Omamił za to. Zahipnotyzował... Głos jego podszeptami tajemnymi i trwogą magnetyczną napawającymi syci me uszy drogą oczu gorączkowo szukających odpowiedzi... pełnych niedowierzania.
Jakże twa dusza, Stefanie, w labiryncie wrażeń niezwykłych przemieszcza się swobodnie... pewnie... nawet nocą najgłuchszą, bez blasku najmniejszej na czarnym niebie gwiazdy z moją ręką wplecioną w twoją bez wątpliwości bym poszła za tobą w świat twój mroczny zmysły mącący…

W pamiętniku Wrześmiana Grabiński rozprawia się z krytyką literacką dotyczącą jego osoby i jego twórczości! Ależ wspaniale to zrobił!
Przemycił też swoje zdanie na temat słynnego markiza de Sade i jego „twórczości” oraz zwyrodnialcowi podobnym. W opisach erotycznych uniesień Grabiński emanuje delikatnością, zmysłowością i nied...

× 3 | link |
@Adam84
2019-12-29
7 /10
Przeczytane Audiobooki

Cytaty z książki

O nie! Książka Cień Bafometa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl