Szalony Pątnik. Na wzgórzu róż

Stefan Grabiński
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Szalony Pątnik. Na wzgórzu róż
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Przedwojenny mistrz polskiej prozy fantastycznej w kolejnych opowiadaniach przekonuje, że świat nie ogranicza się do materialnej rzeczywistości.
Poza nim istnieje niedostępny i nieznany dla większości inny wymiar, dziedzina wytworów myśli, odczuć i wyobraźni. Zauważają je tylko nieliczni, ich realność odczuwają szczególnie wrażliwi: pisarze, poeci lub… szaleńcy. Czy zafascynowani tym, co nieuchwytne, zanurzający się w niesamowitym nastroju mrocznych miejsc i opuszczonych domów sami tworzą swymi myślami prześladujące ich zjawy czy też wtedy dopiero je dostrzegają? A może fascynacja jedynie wzmaga wówczas ich wyobraźnię? Tajemnicze zdarzenia, jakie stają się udziałem bohaterów, odsłaniają niesamowite fragmenty rzeczywistości skrywającej się tuż obok codziennego świata zmysłów.
Na wzgórzu róż to zbiór opowiadań autorstwa Stefana Grabińskiego opublikowany w 1919 roku. Dla każdej z krótkich historii tłem jest zwykła scenka z codziennego życia.
Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest przesiąknięta pewnym niepokojem — Grabiński chętnie korzysta z takich wątków jak samobójcza śmierć, proroctwa i przeczucia, sobowtóry czy choroby psychiczne. Dzięki takim zabiegom nazywany jest „polskim Edgarem Allanem Poem”, był najpopularniejszym przedstawicielem nurtu fantastyki grozy w Polsce. Zasłynął jako autor mrocznych powieści i noweli, jego bohaterowie konfrontują się nie tylko z tajemniczym światem mar i demonów, lecz także z dwudziestowiecznym światem uwikłanym w nadzieje i niepokoje związane z rozwojem cywilizacyjnym.
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-66704-23-7, 9788366704237
Wydawnictwo: CM - Ciekawe Miejsca
Seria: Polska fantastyka
Stron: 140
dodana przez: ZapomnianaBiblioteka

Autor

Stefan Grabiński Stefan Grabiński
Urodzony 26 lutego 1887 roku na Ukrainie (Kamionka Bużańska)
Polski pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem „polskiego Poe” lub „polskiego Lovecrafta”. Fot. autorstwa Nieznany - @Link, Domena pub...

Pozostałe książki:

Demon ruchu Niesamowite Opowieści Cień Bafometa Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Utwory wybrane. Tom 2: Salamandra. Cień Bafometa Księga ognia Polska nowela fantastyczna. Niezwykły kryształ Polska nowela fantastyczna. Władca czasu Polskie opowieści z dreszczykiem Salamandra Wyspa Itongo Tryptyk z dreszczykiem 30+1 opowiadań. Kryminał na każdy dzień Demony perwersji. Opowieści niezwykłe Dziwne historie t. I Klasztor i morze Kochanka Szamoty Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite Namiętność Niesamowita opowieść Opowieści niesamowite z języka polskiego. Tom 5 Szalony Pątnik. Na wzgórzu róż Szalony pątnik W domu Sary W pomrokach wiary. Opowiadania fantastyczne Zagadka jesiennej nocy. Opowieści z dreszczykiem Znaki niesamowite Błędny pociąg Ciemne siły (Willa nad morzem) Czad. Cykl płci i miłości Dzieła Zebrane, Tom II. Powieści Księga Ognia. Szalony Pątnik Na wzgórzu róż Niesamowita opowieść Niesamowite opowieści - zeszyt 1 Niesamowite opowieści - zeszyt 2 Ogrojec baśni Osada dymów i inne opowiadania Projekcje Sad umarłych i inne opowiadania Utwory wybrane. Tom 1: Nowele Utwory wybrane. Tom 3: Wyspa Itongo Zarżnięta kura. Opowieści niesamowite Zwidy wieczorne
Wszystkie książki Stefan Grabiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Szalony Pątnik. Na wzgórzu róż aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ZapomnianaBiblioteka
2021-10-09
8 /10

Stefan Grabiński należy do klasyków polskiej noweli fantastycznej. Niestety na uznanie krytyki i czytelników twórczość tego urodzonego w 1887 roku w Kamionce Strumiłowej nieopodal Lwowa pisarza musiała czekać wiele lat. Najbardziej znanym dziełem Grabińskiego był cykl nowel „Demon ruchu”[1]. Tematyka tego zbioru osnuta jest wokół zagadnień związanych z koleją, dworcami kolejowymi i podróżami pociągiem. Pozostałe tomy opowiadań i kilka powieści tego autora zostały niemal zupełnie zapomniane…
Więcej na:

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Szalony Pątnik. Na wzgórzu róż. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl