Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IX

Robert Romuald Kufel
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IX
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Oddajemy w Państwa ręce dziewiąty tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego, poświęcony cmentarzom, które do zakończenia drugiej wojny światowej funkcjonowały w obrębie obecnego powiatu wschowskiego, na terenie miasta i gminy Wschowa.

W niniejszej publikacji uwzględniono tylko te miejsca pochówków, po których do dziś pozostały choćby fragmenty, np.: krzyże, mogiły, nagrobki, grobowce, pomniki, ogrodzenia. Pominięto cmentarze całkowicie zniszczone, po których poza drzewostanem i krzewami, nie zachowały się żadne materialne ślady grobów. Nie uwzględniono także cmentarzy, które po 1945 roku przekształcono np. na parki, boiska sportowe, place zabaw czy szkółki leśne.

W omawianym tomie wyszczególniono 23 cmentarze. W większości są to cmentarze wiejskie, które po drugiej wojnie światowej zamknięto, zniszczono i zdewastowano. Jedenaście z nich znajdowało się na terenie przykościelnym w miejscowościach: Dębowa Łęka, Hetmanice, Konradowie, Lgiń, Osowa Sień, Przyczyna Górna, Siedlnica, Tylewice oraz Wschowa (kościół pw. św. Stanisława, kościół klasztorny i kościół poewangelicki imienia Żłóbka Chrystusa). Tylko 4 cmentarze położone w Lginiu, Łysinach, Olbrachcicach i we Wschowie przeznaczono na współczesne pochówki.

Na szczególną uwagę zasługuje lapidarium we Wschowie. Cmentarz ewangelicki z początku XVII wieku założono poza murami miasta. Pierwszym pochówkiem w dniu 25 lutego 1609 roku był pogrzeb Małgorzaty, żony burmistrza Wschowy, Piotra Deutschlendera. W XIX wieku dołączono do istniejącej nekropolii od zachodu część grzebalną dla ludności katolickiej wraz z domem przedpogrzebowym w stylu klasycystycznym, zbudowanym w 1819 roku. W części ewangelickiej umieszczono ponad 170 płyt epitafijnych z XVII i XVIII wieku. Na terenie lapidarium zgromadzono także fragmenty płyt i nagrobków pochodzących z okolicznych zniszczonych lub zlikwidowanych cmentarzy ewangelickich. Cmentarz ze względu na wyjątkowe i niepowtarzalne epitafia i nagrobki otrzymał miano lapidarium i stał się działem Muzeum Ziemi Wschowskiej. Obok cmentarza w Halle wschowskie lapidarium należy do najstarszych cmentarzy w nowożytnej Europie.

Data wydania: 2019-02-19
ISBN: 978-83-951214-2-5, 9788395121425
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza PDN
Cykl: Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego, tom IX
Stron: 272
dodana przez: mikoleusz

Autor

Robert Romuald Kufel Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. Jest autorem artykułów naukowych i książek, wśród nich wydanej w 2010 roku obszernej publikacji pt. “Edward Likowski 1836-1915 sufragan poznański, metropolita gnieźnieński i poznański, Prymas Polski”...

Pozostałe książki:

Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. Tom I Archiwum parafialne w teorii i praktyce Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom I Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IV Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IX Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom V Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VI Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VIII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom X Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XI Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XIII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XIV Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XVI Jak prowadzić kronikę parafialną? Poradnik Jak prowadzić księgi parafialne Kościoły dekanatów zielonogórskich Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom I (A-G) Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom II (H-Ł) Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom III (M-Ś) Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom IV (T-Ż)
Wszystkie książki Robert Romuald Kufel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IX? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IX. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom I
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Jest to pierwsza część planowanej serii wydawniczej, w ramach której prezentowane będą w pierwszej ...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IV
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Tematem IV tomu niniejszej publikacji są cmentarze wyznaniowe, które znajdują się w gminach: Świdnic...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom V
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Oddajemy do rąk Czytelników piąty tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku województwa lubuskiego. T...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VI
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Szósty tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego został poświęcony...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VII
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Cmentarz to symbioza ludzi i kamieni, nierozdzielnie złączonych w czasie i przestrzeni. Ludzie, to ...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VIII
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Oddajemy w Państwa ręce ósmy tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubusk...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl