Jak prowadzić kronikę parafialną? Poradnik

Robert Romuald Kufel
Jak prowadzić kronikę parafialną? Poradnik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

O książce


To przewodnik odnoszący się do metody pisania oraz treści kroniki parafialnej, która traktowana jest wciąż jako główne źródło wiedzy o historii nie tylko samej parafii, co społeczności, z którą była związana. Autor daje wskazówki, ale również podejmuje zagadnienia przybliżające historię kronikopisarstwa. Pozycja ta będzie przydatna nie tylko dla kronikarzy kościelnych, ale również np.: miejskich.

Ze wstępu


Czas płynie dyskretnie i niezauważalnie. W pierwotnym doświadczeniu czas dotykał wieczności w kategoriach natury,
np. w zmieniających się porach roku. Przez analogię rytm ludzkiego życia od poczęcia i narodzin aż do śmierci kojarzył się z rocznym cyklem zmian przyrody.

Od początku człowiek utrwalał ślady swego istnienia w postaci rysunków, malowideł, rzeźb i pomników. Szczególną formą informacji o nim samym i jego działalności były zapisy sporządzane np. na papierze. Z zachowanych rękopisów i druków tchnie bezcenna wiedza o człowieku. Ślady jego działań znajdują się we wszelkiego rodzaju kronikach, w tym parafialnych, stanowiących dziś jedno z najważniejszych źródeł do pisania historii parafii. […]

Kroniki parafialne były prowadzone z inicjatywy księży proboszczów, a ich założenie wynikało z potrzeby uwiecznienia lokalnych wydarzeń, głównie związanych z działalnością parafii.

Zdarzało się też, że zachętą do działań kronikarskich stawało się odpowiednie rozporządzenie wyższych przełożonych. Na przykład w dniu 10 września 1945 roku ks. dr Edmund Nowicki, administrator apostolski w Gorzowie Wlkp., wydał rozporządzenie dotyczące założenia biura parafialnego, a w nim polecił duchownym prowadzić kroniki w gorzowskiej Administracji Apostolskiej.

Niniejsza publikacja została podzielona na dwie części.

W pierwszej sygnalizuje w wielkim skrócie zagadnienia dotyczące czasu, historii, źródeł historycznych, nauk pomocniczych historii i historii Kościoła. W drugiej, sięgając do tradycji, wprowadza w tematykę kronik parafialnych. W wielkim skrócie służy pomocą wszystkim, którzy prowadzą kroniki parafialne. Stanowi przyczynek i zachętę do dalszych rozważań na ich temat.


Data wydania: 2014-01-30
ISBN: 978-83-938853-0-5, 9788393885305
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza PDN
Stron: 110

Autor

Robert Romuald Kufel Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. Jest autorem artykułów naukowych i książek, wśród nich wydanej w 2010 roku obszernej publikacji pt. “Edward Likowski 1836-1915 sufragan poznański, metropolita gnieźnieński i poznański, Prymas Polski”...

Pozostałe książki:

Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. Tom I Archiwum parafialne w teorii i praktyce Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom I Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IV Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IX Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom V Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VI Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VIII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom X Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XI Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XIII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XIV Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XVI Jak prowadzić kronikę parafialną? Poradnik Jak prowadzić księgi parafialne Kościoły dekanatów zielonogórskich Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom I (A-G) Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom II (H-Ł) Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom III (M-Ś) Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom IV (T-Ż)
Wszystkie książki Robert Romuald Kufel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Jak prowadzić kronikę parafialną? Poradnik nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Jak prowadzić kronikę parafialną? Poradnik. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat