Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XI

Robert Romuald Kufel
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XI
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Czas i ludzie zapisani w kamieniach. Na dawnych cmentarzach Ziem Odzyskanych “ze świecą” szukać trzeba czytelnych imiennych kamieni nagrobnych. W większości zniknęły z powojennego krajobrazu. Te zaś, które jeszcze stoją – zastygli strażnicy dawnych grobów – noszą ślady ludzkiej bezmyślności, obojętności i głupoty. Czasem podparte o konary drzew, czasem wsparte o sąsiedni nagrobek przywołują historię byłych mieszkańców tych ziem.

Tom XI Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego został poświęcony cmentarzom, które do zakończenia drugiej wojny światowej, funkcjonowały w obrębie obecnego powiatu żarskiego na terenie gmin: Brody i Jasień.

Jak w poprzednich tomach, tak i w tej publikacji uwzględniono tylko te miejsca pochówków, po których do dziś pozostały choćby fragmenty np.: krzyże, mogiły, nagrobki, grobowce, pomniki, ogrodzenia. Pominięto cmentarze całkowicie zniszczone, po których poza drzewostanem i krzewami, nie zachowały się żadne ślady materialne. Nie uwzględniono także cmentarzy, które po 1945 roku przekształcono np. na parki, boiska sportowe, place zabaw, czy szkółki leśne.

W omawianym tomie wyszczególniono 27 cmentarzy, w większości wiejskich, które po drugiej wojnie światowej zamknięto, zniszczono i zdewastowano. Osiem z nich znajdowało się na terenie przykościelnym w następujących miejscowościach: Biecz, Brody, Budziechów, Jabłoniec, Jasień, Jeziory Dolne, Koło i Wicina. Tylko 9 cmentarzy, położonych w Bieczu, Bieszkowie, Brodach, Jabłońcu, Jaryszowie, Jasieniu, Jasionnej, Zabłociu i Zasiekach, obecnie służy mieszkańcom tych wsi. Na omawianym terenie funkcjonowały dwa cmentarze rodowe: Brody i Świbna.

Wrogość Polaków do tego, co niemieckie, żywa i obecna głównie po zakończeniu drugiej wojny światowej, a przejawiająca się między innymi niszczeniem nagrobków i pomników, z latami ustąpiła na rzecz coraz większego zainteresowania historią miejscowości i materialnymi śladami dziedzictwa, do których należą dawne cmentarze wyznaniowe. W wielu miejscowościach województwa lubuskiego, na terenie dawnych cmentarzy ustawiono dwujęzyczne polsko-niemieckie tablice informacyjne i pamiątkowe obeliski. Powstały wydzielone lapidaria, czyli miejsca, gdzie złożono i wyeksponowano zachowane dawne nagrobki. Coraz częściej organizowane są akcje porządkowe, a przy okazji pojawiają się kwiaty i znicze. Niekiedy tylko same krzyże, wzniesione po ostatniej wojnie, informują odwiedzających, że stoją na cmentarzu–ziemi świętej. Obecni mieszkańcy przyozdabiają te krzyże świeżymi kwiatami, a w Dniu Zadusznym zapalają pod nimi żałobne znicze. Godne zauważenia i pochwały są także wszelkie inicjatywy modlitewno-ekumeniczne, w których po obu stronach granicy biorą udział ewangelicy i katolicy, świeccy i duchowni, Niemcy i Polacy.

Data wydania: 2020-02-24
ISBN: 978-83-951214-6-3, 9788395121463
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza PDN
Cykl: Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego, tom XI
Stron: 282
dodana przez: mikoleusz

Autor

Robert Romuald Kufel Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. Jest autorem artykułów naukowych i książek, wśród nich wydanej w 2010 roku obszernej publikacji pt. “Edward Likowski 1836-1915 sufragan poznański, metropolita gnieźnieński i poznański, Prymas Polski”...

Pozostałe książki:

Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. Tom I Archiwum parafialne w teorii i praktyce Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom I Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IV Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IX Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom V Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VI Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VIII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom X Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XI Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XIII Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XIV Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XVI Jak prowadzić kronikę parafialną? Poradnik Jak prowadzić księgi parafialne Kościoły dekanatów zielonogórskich Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom I (A-G) Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom II (H-Ł) Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom III (M-Ś) Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956. Tom IV (T-Ż)
Wszystkie książki Robert Romuald Kufel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XI aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom XI. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom I
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Jest to pierwsza część planowanej serii wydawniczej, w ramach której prezentowane będą w pierwszej ...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IV
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Tematem IV tomu niniejszej publikacji są cmentarze wyznaniowe, które znajdują się w gminach: Świdnic...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom V
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Oddajemy do rąk Czytelników piąty tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku województwa lubuskiego. T...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VI
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Szósty tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego został poświęcony...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VII
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Cmentarz to symbioza ludzi i kamieni, nierozdzielnie złączonych w czasie i przestrzeni. Ludzie, to ...
Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom VIII
Cmentarze wyznaniowe do 194...
Robert Romuald Kufel
Oddajemy w Państwa ręce ósmy tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubusk...