Córka komendanta

John Boyne
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Córka komendanta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Długo wyczekiwana kontynuacja chłopca w pasiastej piżamie!

Kiedy dziecko potwora jest winne zbrodni ojca? Wina i współudział mają niejedno oblicze. John Boyne jest mistrzem powieści historycznej. To wspaniała książka, na której emocjonalny wpływ z pewnością nie jesteś przygotowany. – John Irving

Gretel Fernsby od wielu dekad mieszka w okazałym apartamencie w reprezentacyjnej dzielnicy Londynu. Pomimo przerażającej przeszłości wiedzie spokojne i wygodne życie.

Nie opowiada o ucieczce z nazistowskich Niemiec. Nie opowiada o ponurych latach spędzonych z matką w powojennej Francji. Nie opowiada też o ojcu, komendancie jednego z najbardziej znanych niemieckich obozów zagłady. A przede wszystkim nie wypowiada imienia swojego brata.
Pewnego dnia do mieszkania na parterze wprowadza się młoda rodzina. Pomimo wspomnień, które przywołuje kilkuletni Henry, pomiędzy nim a Gretel nawiązuje się nić przyjaźni. Wkrótce potem dochodzi do awantury pomiędzy piękną matką Henry'ego a jego despotycznym ojcem.
Gretel staje na podobnym rozdrożu, na jakim znalazła się dawno temu. Wtedy nie zrobiła nic, teraz, decydując się na uratowanie małego chłopca, ma szansę zmierzyć się z poczuciem winy, żalu i z wyrzutami sumienia. By to zrobić, konieczne może okazać się ujawnienie tajemnic, które skrywała przez całe życie…
Tytuł oryginalny: All the Broken Places
Data wydania: 2023-04-18
ISBN: 978-83-67639-23-1, 9788367639231
Wydawnictwo: Replika
Cykl: Chłopiec w pasiastej piżamie, tom 2
Stron: 442
dodana przez: Tanashiri

Autor

John Boyne
Urodzony 30 kwietnia 1971 roku w Irlandii (Dublin)
Irlandzki powieściopisarz, autor wielkiego bestselera „Chłopiec w pasiastej piżamie”, który oczarował czytelników na całym świecie i posłużył za kanwę popularnego filmu pod tym samym tytułem z Verą Farmigą w jednej z głównych ról. Boyne jest laureat...

Pozostałe książki:

Chłopiec w pasiastej piżamie Chłopiec na szczycie góry Nawiedzony dom Zostań, a potem walcz W cieniu Pałacu Zimowego Córka komendanta Spóźnione wyznania Noah ucieka Crippen: A Novel of Muder Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa Historia samotności Mutiny on the Bounty The Congress of Rough Riders Thief of Time
Wszystkie książki John Boyne

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Córka komendanta"

14.05.2023

„…każdy człowiek ponosi winę za całe dobro, którego nie uczynił, ja natomiast przez całe życie przekonywałam siebie, że nie ponoszę winy za zło, którego byłam świadkiem”. Przenosimy się do czasów II wojny światowej. Poznajemy Gretel, siostrę Bruna znanego nam z „Chłopca w pasiastej piżamie”. Traumatyczne wydarzenia, gdy jako mała dziewczy... Recenzja książki Córka komendanta

Córka komendanta

14.05.2024

„ Historia opowiadana dostatecznie często staje się prawdą.” (str.83) Jest to kontynuacja „ Chłopca w pasiastej piżamie”. Tutaj bohaterką jest Gretel córka komendanta. Ta część podobała mi się bardziej niż poprzednia. Akcja toczy się dwutorowo. Po wojnie i współcześnie. W roku 1946 Gretel z mamą uciekają z Niemiec do Paryża. W tym mieście ni... Recenzja książki Córka komendanta

@asach1@asach1 × 10

Corka komendanta- recenzja

21.05.2023

„Chłopiec w pasiastej piżamie” – za pewnie większość z Was czytała bądź oglądała ekranizację tej powieści. Po wielu latach John Boyne zdecydował się spisać losy Gretel, siostry Bruna. Czy dzieci powinny odpowiadać za zbrodnie, których dokonali ich rodzice? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć John Boyne w swojej najnowszej powieści „Córka komendanta... Recenzja książki Córka komendanta

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@milalettere
@milalettere
2023-06-17
7 /10
Przeczytane II wojna światowa

Powrót do znanych mi już postaci z poprzedniej książki Johna Boyne'a to coś, o czym od dawna marzyłam. Niejednokrotnie powracałam myślami do historii "Chłopca w pasiastej piżamie". Zastanawiało mnie jak rodzina Brunona poradziła sobie z tak bolesnym wydarzeniem, jakie ich spotkało. Czy "Córka komendanta" spełniła moje oczekiwania? I tak, i nie. Styl Boyne'a to coś za czym tęskniłam, ale niektóre wątki były moim zdaniem nie do końca wiarygodne. Nie da się ukryć, że jest to proza duża bardziej skupiona na obyczajowości i aspekcie psychologicznym postaci. Wojna jest tu raczej tłem, odnośnikiem. Może ta powieść nie dorównuje pierwszej części, ale powrót do tej historii po latach to coś o czym od dawna marzyłam. Z pewnością wrócę jeszcze do tej książki, zwłaszcza, że pewne elementy na końcu powieści rzutują na jej odbiór. Ciekawie będzie zmierzyć się z "Córką komendanta" ponownie, mając już świadomość o pewnych wydarzeń.

× 1 | link |
@ewfor
2023-07-14
8 /10
Przeczytane

(…) Kiedy dziecko potwora jest winne zbrodni ojca? Wina i współudział mają niejedno oblicze. (…)

Ktoś kto czytał książkę lub oglądał film „Chłopiec w pasiastej piżamie” zapewne z przyjemnością sięgnie po tę powieść, bowiem bohaterką jej jest siostra Bruna.

Czytając tę lekturę zastanawiałam się nad tym jak traumy dzieciństwa mogą mocno wpływać na dorosłe życie. Jak bardzo może ciążyć odpowiedzialność za coś, na co tak właściwie nie miało się wpływu.

Gretel nie była małą dziewczynką, była nastolatką, kiedy wraz z rodzicami zamieszkała w domu sąsiadującym z obozem koncentracyjnym. Faktem jest, że nie miała żadnego wpływu na to co robił jej ojciec, ale obojętny stosunek do tego mógł być dla niej w przyszłości taką samą winą jak wina ojca, chociaż z pewnością w mniejszym stopniu.

Prześladowanie, poszukiwanie i karanie rodzin zbrodniarzy wojennych jakimi byli bezwzględni naziści być może nie było sprawiedliwym, ale niestety miało miejsce nie tylko w Europie. Jaką winę za zbrodnie wojenne ponoszą dzieci tych ludzi, przecież nawet gdyby się zbuntowały wobec polityki jaką żyli ich ojcowie czy matki, nie byłyby w stanie niczego zmienić.

Ojciec dziewczyny został skazany za swoje zbrodnie i uśmiercony, ale to nie zwolniło jej od odpowiedzialności jaką inni ją obciążyli.

Po zakończeniu wojny ani jej ani jej matce nie dane było spokojnie żyć w jednym...

| link |
@etiudyliterackie
2023-07-10
7 /10

Czy znacie historię chłopca w pasiastej piżamie?
Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile wylałam przy niej łez… To historia ośmioletni młodzieńca, syna niemieckiego oficera SS, który zaprzyjaźnia się z żydowskim chłopcem przebywającym w obozie.
Nie będę Wam jej opowiadać, sami musicie zdecydować, czy chcecie i Wy zaprzyjaźnić się z Brunem i Szmulem. Dzisiaj natomiast chciałabym spojrzeć na Gretel, siostrę owego chłopca z Niemiec.

Książka „Córka komendanta" to historia dziewczyny, która od młodych lat odczuwa skutki tego w jakim kraju się urodziła, kim był jej ojciec, czym się zajmował… Owe konsekwencje pozostały z nią na całe życie, choć przed światem chciała ukryć kim tak naprawdę jest. Chciała stać się kimś zupełnie innym, po tych wszystkich tragediach i nieprzyjemnych sytuacjach, które ją w życiu spotkały.
Czytelnik poznaje Gretel, kiedy ta ma już 91 lat i mieszka w Londynie. Z pozoru mogłoby się wydawać, że przeszłość się zatarła, ale czy faktycznie tak jest, czy można w ogóle zapomnieć, pomimo tego, że się o niej nie mówi? Pewna sytuacja zmuszą jednak straszą kobietę do tego, aby wspomnienia na nowo odżyły, do tego, aby w końcu po tylu latach milczenia powiedzieć prawdę.

HIstorię poznajemy z kilku perspektyw czasowych. Z okresu powojennego, kiedy to Gretel szukała swojego nowego miejsca na ziemi, miejsca, w którym mogłaby zacząć wszystko od początku, wymazując to czego doświadczyła podczas wojny i po niej, najpierw razem z matką, później, k...

| link |
ME
@menia71
2023-06-03
7 /10
Przeczytane

Kontynuacja książki "Chłopiec w pasiastej piżamie"(przeczytana przeze mnie nie raz, dawno temu a ekranizacja oglądana kilkakrotnie).

W 2022 roku bohaterka- Gretel Fernsby, wdowa po Edgarze, matka Cadena, mieszka w apartamencie w Mayfair w Londynie. Od wielu lat. Jest jej tu dobrze. Do czasu aż wprowadzają się nowi sąsiedzi a syn zaczyna nalegać, by przeniosła się na osiedle dla seniorów.

W 1946 roku wraz z matką uciekła do Paryża. Ukrywały swoje niemieckie pochodzenie. Trzy lata po śmierci brata. Sześć miesięcy po egzekucji ojca. Piętnastolatka ciągle miała wyrzuty sumienia, chociaż wtedy (wojna) była dzieckiem i nie miała wpływu na wiele spraw. Prześladowały ją wspomnienia, treści podsłuchanych rozmów.
A potem wydarzyło się coś potwornego.
Swoją traumę i poczucie winy musiała odreagować, przepracować psychicznie, by stać się innym człowiekiem. Zanim to się jednak w części stało, udała się do Australii, gdzie spotkała "znajomego". Potem osiadła w Anglii, wyszła za mąż, urodziła syna i wiodła, zdawałoby się, spokojne życie.
Nic bardziej mylnego.

Teraźniejszość starszej pani przeplatana jest z jej wspomnieniami.
Wielowątkowa opowieść o długim życiu z poczuciem winy za, tak naprawdę, nie swoje winy i szukaniu rozgrzeszenia za nie.
Smutna. Tragiczna. Pełna tajemnic i strachu, że mogą wyjść na jaw.

"(...)choć w codziennym życiu zaznaję spokoju i szczęścia, nigdy nie powinnam zapominać o swojej roli w horrorze, bo moja wi...

| link |
@asach1
2024-05-14
7 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_kwiatach
2023-05-21
8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2023-05-14
8 /10
Przeczytane
@Remma
2023-06-10
8 /10
Przeczytane cykl II wojna światowa

Cytaty z książki

O nie! Książka Córka komendanta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Chłopiec w pasiastej piżamie
Chłopiec w pasiastej piżamie
John Boyne
8.5/10
Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa...