Coś przeminęło

Stach Szulist
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Coś przeminęło
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Szkoła, jako pole bitwy? Oczywiście! Jeśli oglądasz szkołę z zewnątrz z przekonaniem, że równie pięknie jest wewnątrz, to najwyższa pora wyjść z tej „bańki” wyobraźni i przyjrzeć się strona po stronie panoszącemu się w środku upadkowi wszelkich zasad. Gorszącym układom z tronem i ołtarzem, zanikowi resztek przyzwoitości, a nade wszystko temu, co w efekcie czyni ucznia niewidzialnym pod zwałem procedur i absurdu.
Fabułę powieści stanowią epizody z życia wiejskiej nauczycielki – Miry - związanej uczuciowo z dyrektorem szkoły, zaangażowanej społecznie i towarzysko, zarazem mającej skomplikowane relacje z rodziną i przeszłość naszpikowaną błędami młodości. Poznajemy ją w momencie kolejnego wirażu życiowego, gdy po serii rozczarowań, co do etycznych postaw najbliższych, postanawia diametralnie – mimo pięćdziesiątki w metryce – przewartościować swoje życie. To również koszmarny obraz wnętrza prowincjonalnej szkoły, skąd fala zaniku kręgosłupów moralnych wywiała resztki przyzwoitości.
Data wydania: 2021-01-15
ISBN: 978-83-8119-730-4, 9788381197304
Wydawnictwo: Psychoskok
Stron: 361
dodana przez: agnieszka3211

Autor

Stach Szulist Stanisław Szulist, z zawodu nauczyciel i dziennikarz, z zamiłowania pisarz. Od wielu lat tworzy artykuły i notatki dla prasy. Przed laty pracował dla "Dziennika Bałtyckiego", jednak w ostatnim czasie znacząco poświęcił się literaturze. Oprócz "Larw"...

Pozostałe książki:

List z Limbazi Larwy Ćwiczenia akrobatyczne
Wszystkie książki Stach Szulist

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

GNIAZDO SZERSZENI

3.03.2021

Cała akcja fabuły toczy się w małej społeczności, w niewielkiej mieścinie, prawie wiosce. Na takie miejsca mawia się „gniazdo szerszeni”. Owe miejsca bowiem jeszcze nigdy nic dobrego nie wniosły. Są zbyt ciasne dla mieszkańców z czego rodzą się najczęściej same kłopoty. A tu mamy szkołę i jej grono pedagogiczne. I wszystko toczyłoby się utartymi t... Recenzja książki Coś przeminęło

Szkoła jakiej nie znacie

10.03.2021

 „Człowiek sam siebie dobrze nie zna, więc jakim cudem inni mogą mówić, że kogoś dobrze znają”. Szkoła to miejsce, w którym każdy z nas spędza dużą część swojego życia. Lata szkolne często wspominamy z rozrzewnieniem i tęsknotą ale z reguły jest to obraz z punktu widzenia ucznia. Jak wygląda świat szkoły z drugiej strony opisuje autor książki... Recenzja książki Coś przeminęło

@Mirka@Mirka × 5

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-02-08
9 /10
Przeczytane

Prawdą jest fakt, iż w małych wioskach wszyscy wszystko wiedzą o wszystkich. Tytułowa bohaterka jest nieszczęśliwą kobietą. Nawet kiedy poznaje zajętego już mężczyznę i jest im ze sobą dobrze, musi wysłuchiwać kazań innych ludzi, którzy nie widząc własnych błędów biorą ją pod ostrzał. Historia oparta o rzeczy, o których się nie mówi. Często na wysokich stołkach zasiadają ludzie mądrzy i wydawać by się mogło, idealni w swoim życiu prywatnym. Ta opowieść jednak ukazuje, że niekoniecznie te schematy bywają prawdziwe. Przeważnie pod latarnią jest najciemniej i ta pozycja właśnie tą ciemniejszą stronę ukazuje.
Jak sam tekst pokazuje autorem książki jest nauczyciel. Powiem wam, że nie musiałam nawet tego przeczytać, by z samego tekstu to wywnioskować. Książka jest napisana w perfekcyjnym języku wyższości, co niekoniecznie lekko się czyta. Ja osobiście czułam się jak na jakimś wykładzie szkolnym, gdzie główną rolą dla mnie jest po prostu słuchać, czyli w obecnej sytuacji czytać. Faktycznie historia dosyć ciekawa, choć nie bardzo trzymała mnie w niepewności. Główny bohater nie jest zdecydowany w swoim postępowaniu, co troszeczkę mnie irytowało. Nie było tu jakiejś spontaniczności w zachowaniu bohaterów, choć można by rzec, że takiej potrzebie ulegają.
Coś przeminęło, faktycznie książka jest o przemijaniu. Kobieta w połowie wieku dokonuje w swoim życiu drastycznych zmian i niekoniecznie wychodzi jej to na dobre. Nie zawsze wszystko postawione na jedna kartę bywa dobre, ch...

× 1 | link |
ST
2021-04-15
10 /10
Chcę przeczytać

Tak ostro i bezkompromisowo o szkole nie zdarzyło mi się jeszcze czytać. Jeśli już, to raczej ironicznie, z puszczaniem oka do czytelnika. W dodatku ta szkoła tu zlustrowana, uwikłana jest w szemrane układy z władzą i Kościołem. Każdy w tej powieści od czegoś lub kogoś zależy. Paskudny klimat i dlatego jedynym ratunkiem dla głównej bohaterki jest ucieczka z tego miejsca. Niestety, takich paskudnych miejsc jest w naszym otoczeniu zbyt wiele. Jak się temu przyjrzeć, to szkoła na przyjazną wygląda tylko z zewnątrz, a uczeń najmniej się w niej liczy. Może ta powieść chwilami irytować, ale to nie zmieni obrazu relacji międzyludzkich w szkołach. Najważniejsze, że powieść broni się od strony warsztatowej, no i nie należy do nurtu tak zwanej prozy lekkiej, łatwej i przyjemnej, zwykle o niczym, bądź byle czym. To zaangażowana społecznie proza i dlatego zyskuje moje uznanie. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać, odpowiedzialnie polecam.

| link |
@Mirka
2021-03-10
6 /10
Przeczytane
@aga.kusi_poczta.fm
2021-03-03
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Coś przeminęło. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl