Coś przeminęło

Stach Szulist
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Coś przeminęło
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Szkoła, jako pole bitwy? Oczywiście! Jeśli oglądasz szkołę z zewnątrz z przekonaniem, że równie pięknie jest wewnątrz, to najwyższa pora wyjść z tej „bańki” wyobraźni i przyjrzeć się strona po stronie panoszącemu się w środku upadkowi wszelkich zasad. Gorszącym układom z tronem i ołtarzem, zanikowi resztek przyzwoitości, a nade wszystko temu, co w efekcie czyni ucznia niewidzialnym pod zwałem procedur i absurdu.
Fabułę powieści stanowią epizody z życia wiejskiej nauczycielki – Miry - związanej uczuciowo z dyrektorem szkoły, zaangażowanej społecznie i towarzysko, zarazem mającej skomplikowane relacje z rodziną i przeszłość naszpikowaną błędami młodości. Poznajemy ją w momencie kolejnego wirażu życiowego, gdy po serii rozczarowań, co do etycznych postaw najbliższych, postanawia diametralnie – mimo pięćdziesiątki w metryce – przewartościować swoje życie. To również koszmarny obraz wnętrza prowincjonalnej szkoły, skąd fala zaniku kręgosłupów moralnych wywiała resztki przyzwoitości.
Data wydania: 2021-01-15
ISBN: 978-83-8119-730-4, 9788381197304
Wydawnictwo: Psychoskok
Stron: 361
dodana przez: agnieszka3211

Autor

Stach Szulist Stanisław Szulist, z zawodu nauczyciel i dziennikarz, z zamiłowania pisarz. Od wielu lat tworzy artykuły i notatki dla prasy. Przed laty pracował dla "Dziennika Bałtyckiego", jednak w ostatnim czasie znacząco poświęcił się literaturze. Oprócz "Larw"...

Pozostałe książki:

List z Limbazi Larwy
Wszystkie książki Stach Szulist

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

GNIAZDO SZERSZENI

3.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Cała akcja fabuły toczy się w małej społeczności, w niewielkiej mieścinie, prawie wiosce. „Gniazdo szerszeni”, jak mawiam, jeszcze nigdy nic dobrego nie wniosło. Zwłaszcza mieszkańcom. Mamy tu szkołę i mamy grono pedagogiczne. I wszystko toczyłoby się utartymi torami i szablonami, gdyby nie plotki, domysły i ludzka zawiść do grobowej deski. Oto Ma... {} Recenzja książki Coś przeminęło

Szkoła jakiej nie znacie

10.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 „Człowiek sam siebie dobrze nie zna, więc jakim cudem inni mogą mówić, że kogoś dobrze znają”. Szkoła to miejsce, w którym każdy z nas spędza dużą część swojego życia. Lata szkolne często wspominamy z rozrzewnieniem i tęsknotą ale z reguły jest to obraz z punktu widzenia ucznia. Jak wygląda świat szkoły z drugiej strony opisuje autor książki... {} Recenzja książki Coś przeminęło

@Mirka@Mirka {}× 5

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-02-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Prawdą jest fakt, iż w małych wioskach wszyscy wszystko wiedzą o wszystkich. Tytułowa bohaterka jest nieszczęśliwą kobietą. Nawet kiedy poznaje zajętego już mężczyznę i jest im ze sobą dobrze, musi wysłuchiwać kazań innych ludzi, którzy nie widząc własnych błędów biorą ją pod ostrzał. Historia oparta o rzeczy, o których się nie mówi. Często na wysokich stołkach zasiadają ludzie mądrzy i wydawać by się mogło, idealni w swoim życiu prywatnym. Ta opowieść jednak ukazuje, że niekoniecznie te schematy bywają prawdziwe. Przeważnie pod latarnią jest najciemniej i ta pozycja właśnie tą ciemniejszą stronę ukazuje.
Jak sam tekst pokazuje autorem książki jest nauczyciel. Powiem wam, że nie musiałam nawet tego przeczytać, by z samego tekstu to wywnioskować. Książka jest napisana w perfekcyjnym języku wyższości, co niekoniecznie lekko się czyta. Ja osobiście czułam się jak na jakimś wykładzie szkolnym, gdzie główną rolą dla mnie jest po prostu słuchać, czyli w obecnej sytuacji czytać. Faktycznie historia dosyć ciekawa, choć nie bardzo trzymała mnie w niepewności. Główny bohater nie jest zdecydowany w swoim postępowaniu, co troszeczkę mnie irytowało. Nie było tu jakiejś spontaniczności w zachowaniu bohaterów, choć można by rzec, że takiej potrzebie ulegają.
Coś przeminęło, faktycznie książka jest o przemijaniu. Kobieta w połowie wieku dokonuje w swoim życiu drastycznych zmian i niekoniecznie wychodzi jej to na dobre. Nie zawsze wszystko postawione na jedna kartę bywa dobre, ch...

{}× 1 | link |
ST
2021-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać

Tak ostro i bezkompromisowo o szkole nie zdarzyło mi się jeszcze czytać. Jeśli już, to raczej ironicznie, z puszczaniem oka do czytelnika. W dodatku ta szkoła tu zlustrowana, uwikłana jest w szemrane układy z władzą i Kościołem. Każdy w tej powieści od czegoś lub kogoś zależy. Paskudny klimat i dlatego jedynym ratunkiem dla głównej bohaterki jest ucieczka z tego miejsca. Niestety, takich paskudnych miejsc jest w naszym otoczeniu zbyt wiele. Jak się temu przyjrzeć, to szkoła na przyjazną wygląda tylko z zewnątrz, a uczeń najmniej się w niej liczy. Może ta powieść chwilami irytować, ale to nie zmieni obrazu relacji międzyludzkich w szkołach. Najważniejsze, że powieść broni się od strony warsztatowej, no i nie należy do nurtu tak zwanej prozy lekkiej, łatwej i przyjemnej, zwykle o niczym, bądź byle czym. To zaangażowana społecznie proza i dlatego zyskuje moje uznanie. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać, odpowiedzialnie polecam.

{} | link |
@Mirka
2021-03-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@aga.kusi_poczta.fm
2021-03-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Coś przeminęło”- Stach Szulist

Wrocławska tancbuda
Wrocławska tancbuda Barbara Rejek
{}7/10
Wrocławska tancbuda to zbiór metafizycznych oraz reporte...
Medytacja dla relaksu
Medytacja dla relaksu Adam O'Neill
{}8/10
Jesteś zabiegany? Żyjesz w stresie? Potrzebujesz odpoczyn...
Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm.
Tajemniczy świat Witka. Mój... Daria Kacprzak
{}10/10
Opowieść dotyka specyfiki funkcjonowania osób z autyzmem Ma...
Wszystko, czego o sobie nie wiemy
Wszystko, czego o sobie nie... Judith Lennox
{}8/10
Zapierająca dech w piersiach burzliwa historia miłosna o uk...
W blasku Twoich oczu
W blasku Twoich oczu Małgorzata Czerwińska-Buczek
{}6/10
Miłość! Zmieniają się obyczaje dekoracje, tło, a ona jest ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Coś przeminęło. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe