Ćwiczenia akrobatyczne

Stach Szulist
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Ćwiczenia akrobatyczne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Brutalnie szczera opowieść o polskiej rzeczywistości widzianej oczami nastolatka

Szesnastoletni Karol wie, że życie nastolatka bywa koszmarem. W domu codziennie zderza się z murem niezrozumienia i egoizmu skupionych na własnej karierze rodziców. W szkole – wikła się w ryzykowne układy miłosno-towarzyskie i nieustannie prowokuje nauczycieli, chcąc choć przez chwilę zaistnieć. Nic dziwnego, że w swoich snach Karol w bezkompromisowy sposób rozprawia się ze znienawidzoną szkolną rzeczywistością… Zawieszony między dzieciństwem a dorosłością, bacznie obserwuje zachodzące w jego otoczeniu zmiany i robi wszystko, by przetrwać w opresyjnym systemie, który wymaga od niego nieustannego zginania karku. Obawa przed tym, że mógłby stać się taki sam jak jego rodzice, doprowadzi go wkrótce do najtrudniejszych w życiu wyborów…
Data wydania: 2022-03-21
ISBN: 978-83-8219-688-7, 9788382196887
Wydawnictwo: NovaeRes
Stron: 602
dodana przez: landrynkowa

Autor

Stach Szulist Stanisław Szulist, z zawodu nauczyciel i dziennikarz, z zamiłowania pisarz. Od wielu lat tworzy artykuły i notatki dla prasy. Przed laty pracował dla "Dziennika Bałtyckiego", jednak w ostatnim czasie znacząco poświęcił się literaturze. Oprócz "Larw"...

Pozostałe książki:

List z Limbazi Larwy Coś przeminęło
Wszystkie książki Stach Szulist

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polska rzeczywistość widziana oczami nastolatka

WYBÓR REDAKCJI
5.04.2022

Muszę przyznać , że z wielką niecierpliwością czekałam na tę książkę. Zaintrygował mnie tytuł oraz zdanie umieszczone na okładce: "Brutalnie szczera opowieść o polskiej rzeczywistości widzianej oczami nastolatka." Dlatego gdy trafiła w moje ręce, to już jej nie wypuściłam. Było to dość trudne zadanie, gdyż książka jest dość obszerna (602 strony), ... Recenzja książki Ćwiczenia akrobatyczne

@maciejek7@maciejek7 × 28

W codzienności trzeba się nieźle nagimnastykować!

19.04.2022

Wybierając „Ćwiczenia Akrobatyczne” do recenzji nie sądziłam, że autor ma już na swoim koncie jeszcze trzy książki. Umknęło niestety to mojej uwadze, ale na pewno to nadrobię. W codzienności trzeba się nieźle nagimnastykować zwłaszcza, gdy, jest się szesnastolatkiem wchodzącym powoli w życie dorosłe. Nie raz to życie u niektórych bywa niestety ... Recenzja książki Ćwiczenia akrobatyczne

@jagodabuch@jagodabuch × 15

Wetknięci w szablony

22.03.2022

"Zawsze "poniekąd". Nigdy "oczywiście". Cali oni. Byle tylko wygrywać. Walka trwa". To wielkie wyzwanie. Wyzwanie pod postacią wejścia w głowę współczesnego nastolatka, który przez pryzmat własnych, dość nikłych jeszcze doświadczeń, ocenia i punktuje otaczającą go rzeczywistość. Dla nas, dorosłych, ta wielopłaszczyznowa analiza nie wypada b... Recenzja książki Ćwiczenia akrobatyczne

@awiola@awiola × 9

Z perspektywy szesnastolatka...

7.06.2022

Uświadomiłam sobie, że została mi do przeczytania końcówka właśnie tej książki. Tak więc, sięgnęłam po nią i dokończyłam. Zaczęłam ją już jakiś czas temu, ale ta historia została przeze mnie rozłożona na raty (w końcu to mała cegiełka mająca około 600 stron). Nie jest to książka, którą czyta się ekspresowo. Stąd właśnie taki mój wybór. Dlaczego n... Recenzja książki Ćwiczenia akrobatyczne

Moja opinia o książce

Opinie

@maciejek7
2022-04-05
7 /10
Przeczytane konkurs Posiadam literatura piękna

Ta historia o naszej, polskiej rzeczywistości opowiedziana przez szesnastolatka jest porażająco prawdziwa. Nie spodziewałam się takiego postrzegania szkoły, rodziców, dziadków i polityki widzianego oczami postronnego obserwatora.
Niesamowite przeżycie.

× 17 | link |
@pajjka
2022-05-01
8 /10

"Ćwiczenia akrobatyczne" to brutalnie prawdziwy i szczery strumień świadomości nastolatka, który dojrzewa, zadaje pytania, szuka odpowiedzi i stara się odnaleźć w świecie, który (w żadnym stopniu) nie ułatwia młodemu człowiekowi przystosowania do warunków w nim panujących.
Karol, zawieszony gdzieś między dzieciństwem a dorosłością, wypowiada się z szybkością adekwatną do zmian jakie zachodzą w jego umyśle, czyniąc swoją opowieść wyjątkowo wymagającą gimnastyką dla umysłu czytelnika.

Autor fenomenalnie wszedł w rolę narratora, wykazując się wybitnym zmysłem obserwacji i trafnością spostrzeżeń oraz niezwykłą umiejętnością wyolbrzymiania pewnych cech i zachowań dorosłych bohaterów, dzięki czemu uwypukla wszelkie patologie, zachodzące w dwóch najważniejszych dla rozwoju młodego człowieka środowiskach - domu i szkole.
Autor porusza wiele ważnych wątków związanych ze skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi, trudnymi związkami rodzinnymi, zawieraniem przyjaźni i przeżywaniem pierwszych miłości, uniesień i zawodów, a także budzeniem się potrzeb seksualnych.


Dzięki pierwszoosobowej narracji czytelnik może zżyć się z głównym bohaterem i wspólnie przeżywać problemy i wątpliwości nim miotające.
Niezwykle dynamiczne tempo narracji sprawia, że wprost nie można oderwać się od lektury i (choć objętość może niektórych przytaczać) te sześćset stron, czyta się dosłownie na jednym wdechu.
Co prawda miałabym kilka zastrzeżeń do języka i dostrzegłam w t...

× 1 | link |
ST
2022-04-20
10 /10

Zaskoczyła mnie ta książka, bo niezwykle rzadko trafia się u nas powieść dla młodzieży, albo raczej o młodzieży z przeznaczeniem też dla dorosłych, rodziców i nauczycieli zwłaszcza, dobrze skrojona i napisana żywym, wartkim, pulsującym wszystkimi odcieniami emocji językiem. Fantastyczne są tu dialogi, sytuacje - od refleksyjnych, przez zatrważające, aż po zabawne, że boki zrywać - gry słowne i mnóstwo wędrówek po bardzo dobrej muzyce, jakby to powiedział mistrz Kaczkowski, "różnej i różniastej". "Ćwiczenia..." to obszerna powieść o nastolatkach, ósmoklasistach z różnymi doświadczeniami życiowymi. O ich zmaganiach z rzeczywistością rodzinną, środowiskową, a przede wszystkim szkolną, upchniętą w sztywne ramy norm i zakazów, statutów i absurdem cuchnących procedur. Barwny język, chwilami leksykalna żonglerka, podbijają tylko barwny świat nastolatków. W trakcie lektury czuje się, że autor zna temat doskonale, przez co odbiera się rzecz jako wiarygodną. Powieść ma specyficzny klimat za sprawą wspomnianego już języka i spiętrzenia wielu dziwnych sytuacji, o których jako dorośli albo już zapomnieliśmy, albo zwyczajnie nie jesteśmy w stanie ogarnąć wyobraźnią wyobraźni młodych ludzi. To dobra rzecz, by przypomnieć sobie, jakim się samemu bywało w wieku kilkunastu lat. mamy tu też dręczące młodych problemy wieku - bunt, ignorowanie dorosłych, prowokowanie nauczycieli, pierwsze miłości, lawirowanie w celu wyjścia na swoje, walka z hipokryzją świata dorosłych, tolerancja wobec inno...

| link |
@distracted_by_books
2022-06-07
8 /10
Przeczytane
@zksiazkawchmurach
2022-05-19
9 /10
Przeczytane
@kramarzradek
2022-04-20
7 /10
Przeczytane
@awiola
2022-03-22
10 /10
@jagodabuch
2022-04-10
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Pierwsze, co zrobię, to zamorduje to wstrętne kocisko. Bez przerwy wpada na mój parapet i miauczy. Nienaturalnie jakoś, pewnie wykastrowany. Wstrętny kocur. Jakby kocicę jakąś przywoływał. Tyl...”
× 2
#
“Choć na jej nosie wiszą stare okulary, w połatanych plastrem na rany oprawkach, ze szkłami mogącymi uchodzić za szkła teleskopowe. Denka od starych musztardówek, jak mawiał dziadek, gdy jeszcz...”
× 2
#
“Mam ochotę kląć od samego rana. W ogóle dużo klnę, choć nie chcę i nie lubię. Jak wszyscy my - nasza klasa, wiara z (nie)mojej szkoły.”
× 2
#
“(...) jak słyszę od różnych ludzi w autobusach, że do polityki - czyli do zarządzania narodem i głupolami, bo za takich podobno nas mają, nie na darmo suwerenem nazywając - nie trzeba wykształ...”
× 2
#
“Jak zdejmiesz majtki, to nieważne, czy zobaczysz tam pupcię, czy dupę, widok będzie taki sam.”
× 3
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl