Ćwiczenia akrobatyczne

Stach Szulist
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Ćwiczenia akrobatyczne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Brutalnie szczera opowieść o polskiej rzeczywistości widzianej oczami nastolatka

Szesnastoletni Karol wie, że życie nastolatka bywa koszmarem. W domu codziennie zderza się z murem niezrozumienia i egoizmu skupionych na własnej karierze rodziców. W szkole – wikła się w ryzykowne układy miłosno-towarzyskie i nieustannie prowokuje nauczycieli, chcąc choć przez chwilę zaistnieć. Nic dziwnego, że w swoich snach Karol w bezkompromisowy sposób rozprawia się ze znienawidzoną szkolną rzeczywistością… Zawieszony między dzieciństwem a dorosłością, bacznie obserwuje zachodzące w jego otoczeniu zmiany i robi wszystko, by przetrwać w opresyjnym systemie, który wymaga od niego nieustannego zginania karku. Obawa przed tym, że mógłby stać się taki sam jak jego rodzice, doprowadzi go wkrótce do najtrudniejszych w życiu wyborów…

Wydanie 1 - Wyd. Novae Res
Data wydania: 2022-03-21
ISBN: 978-83-8219-688-7, 9788382196887
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 602
dodana przez: landrynkowa

Autor

Stach Szulist Stanisław Szulist, z zawodu nauczyciel i dziennikarz, z zamiłowania pisarz. Od wielu lat tworzy artykuły i notatki dla prasy. Przed laty pracował dla "Dziennika Bałtyckiego", jednak w ostatnim czasie znacząco poświęcił się literaturze. Oprócz "Larw"...

Pozostałe książki:

Ćwiczenia akrobatyczne Coś przeminęło Miłość spod ziemi Larwy List z Limbazi
Wszystkie książki Stach Szulist

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polska rzeczywistość widziana oczami nastolatka

WYBÓR REDAKCJI
5.04.2022

Muszę przyznać , że z wielką niecierpliwością czekałam na tę książkę. Zaintrygował mnie tytuł oraz zdanie umieszczone na okładce: "Brutalnie szczera opowieść o polskiej rzeczywistości widzianej oczami nastolatka." Dlatego gdy trafiła w moje ręce, to już jej nie wypuściłam. Było to dość trudne zadanie, gdyż książka jest dość obszerna (602 strony), ... Recenzja książki Ćwiczenia akrobatyczne

@maciejek7@maciejek7 × 27

W codzienności trzeba się nieźle nagimnastykować!

19.04.2022

Wybierając „Ćwiczenia Akrobatyczne” do recenzji nie sądziłam, że autor ma już na swoim koncie jeszcze trzy książki. Umknęło niestety to mojej uwadze, ale na pewno to nadrobię. W codzienności trzeba się nieźle nagimnastykować zwłaszcza, gdy, jest się szesnastolatkiem wchodzącym powoli w życie dorosłe. Nie raz to życie u niektórych bywa niestety ... Recenzja książki Ćwiczenia akrobatyczne

@jagodabuch@jagodabuch × 16

Wetknięci w szablony

22.03.2022

"Zawsze "poniekąd". Nigdy "oczywiście". Cali oni. Byle tylko wygrywać. Walka trwa". To wielkie wyzwanie. Wyzwanie pod postacią wejścia w głowę współczesnego nastolatka, który przez pryzmat własnych, dość nikłych jeszcze doświadczeń, ocenia i punktuje otaczającą go rzeczywistość. Dla nas, dorosłych, ta wielopłaszczyznowa analiza nie wypada b... Recenzja książki Ćwiczenia akrobatyczne

Wartościowa pozycja

30.03.2023

Sięgając po to opasłe tomisko liczące sobie ponad sześćset stron miałam lekkie obawy jak przebrnę przez lekturę. Na szczęście myliłam się, gdyż książka okazała się niezwykle pasjonująca i wciągnęła mnie jej ciekawa treść. Początkowo myślałam, że przeznaczona jest ona dla młodzieży. Jednak w trakcie czytania zrozumiałam, iż jest to rodzaj poradnika... Recenzja książki Ćwiczenia akrobatyczne

@Izzi.79@Izzi.79 × 5

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2022-04-05
7 /10
Przeczytane konkurs Posiadam literatura piękna

Ta historia o naszej, polskiej rzeczywistości opowiedziana przez szesnastolatka jest porażająco prawdziwa. Nie spodziewałam się takiego postrzegania szkoły, rodziców, dziadków i polityki widzianego oczami postronnego obserwatora.
Niesamowite przeżycie.

× 16 | link |
@pajjka
@pajjka
2022-05-01
8 /10

"Ćwiczenia akrobatyczne" to brutalnie prawdziwy i szczery strumień świadomości nastolatka, który dojrzewa, zadaje pytania, szuka odpowiedzi i stara się odnaleźć w świecie, który (w żadnym stopniu) nie ułatwia młodemu człowiekowi przystosowania do warunków w nim panujących.
Karol, zawieszony gdzieś między dzieciństwem a dorosłością, wypowiada się z szybkością adekwatną do zmian jakie zachodzą w jego umyśle, czyniąc swoją opowieść wyjątkowo wymagającą gimnastyką dla umysłu czytelnika.

Autor fenomenalnie wszedł w rolę narratora, wykazując się wybitnym zmysłem obserwacji i trafnością spostrzeżeń oraz niezwykłą umiejętnością wyolbrzymiania pewnych cech i zachowań dorosłych bohaterów, dzięki czemu uwypukla wszelkie patologie, zachodzące w dwóch najważniejszych dla rozwoju młodego człowieka środowiskach - domu i szkole.
Autor porusza wiele ważnych wątków związanych ze skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi, trudnymi związkami rodzinnymi, zawieraniem przyjaźni i przeżywaniem pierwszych miłości, uniesień i zawodów, a także budzeniem się potrzeb seksualnych.


Dzięki pierwszoosobowej narracji czytelnik może zżyć się z głównym bohaterem i wspólnie przeżywać problemy i wątpliwości nim miotające.
Niezwykle dynamiczne tempo narracji sprawia, że wprost nie można oderwać się od lektury i (choć objętość może niektórych przytaczać) te sześćset stron, czyta się dosłownie na jednym wdechu.
Co prawda miałabym kilka zastrzeżeń do języka i dostrzegłam w t...

× 1 | link |
ZA
@zaczytaniania
2022-07-25
7 /10

Bycie nastolatką/nastolatkiem to jednocześnie świetna rzecz, ale też bardzo trudna. Beztroskie życie to tylko pozory. Zapewne każdy z Was pamięta, jak to było, kiedy świat nie był wyrozumiały, a piętrzące się frustracje, rozterki i złości kumulowały się “w środku” niczym mający za chwilę wybuchnąć wulkan.

Karol ma szesnaście lat. Nienawidzi szkoły, rodzice go nie rozumieją, dziewczyna, w której jest zakochany woli innego, a sam bohater jest sympatią uroczej, acz głupiutkiej Fiolki. Ignorowany przez rodziców zajętych swoimi karierami, chłopak znajduje ujście dla swoich emocji, którym jest ciągła walka z nauczycielami. Cwaniakowanie, dogryzanie, łamanie zasad - Karol wraz z kolegami robią wszystko, żeby zaistnieć i stać się w oczach innych uczniów tymi, którzy nie boją się postawić. Bohater wikła się w dziwne relacje towarzyskie i miłosne układy.

Tę książkę mimo swoich sześciuset stron czytało mi się bardzo dobrze. Może dlatego, że ja - jako dorosła już osoba, etap nastoletniego myślenia mam już dawno za sobą. Chętnie wróciłam do tych czasów, chociaż po to, aby zrozumieć perspektywę i zachowania moich ówczesnych rówieśników, którzy dzięki pozorom, jakie stwarzali - mogli zagłuszać swój wewnętrzny krzyk i żal do świata. W przypadku tej książki tylko odbiorca poznaje prawdziwe myśli bohatera, a to buduje pewną intymność i rodzaj sekretu między czytelnikiem a narratorem. Autor nie robi sobie żartów z dorastającej młodzieży, nie wyśmiew...

× 1 | link |
PL
@stary_chleb
2022-04-20
10 /10

Zaskoczyła mnie ta książka, bo niezwykle rzadko trafia się u nas powieść dla młodzieży, albo raczej o młodzieży z przeznaczeniem też dla dorosłych, rodziców i nauczycieli zwłaszcza, dobrze skrojona i napisana żywym, wartkim, pulsującym wszystkimi odcieniami emocji językiem. Fantastyczne są tu dialogi, sytuacje - od refleksyjnych, przez zatrważające, aż po zabawne, że boki zrywać - gry słowne i mnóstwo wędrówek po bardzo dobrej muzyce, jakby to powiedział mistrz Kaczkowski, "różnej i różniastej". "Ćwiczenia..." to obszerna powieść o nastolatkach, ósmoklasistach z różnymi doświadczeniami życiowymi. O ich zmaganiach z rzeczywistością rodzinną, środowiskową, a przede wszystkim szkolną, upchniętą w sztywne ramy norm i zakazów, statutów i absurdem cuchnących procedur. Barwny język, chwilami leksykalna żonglerka, podbijają tylko barwny świat nastolatków. W trakcie lektury czuje się, że autor zna temat doskonale, przez co odbiera się rzecz jako wiarygodną. Powieść ma specyficzny klimat za sprawą wspomnianego już języka i spiętrzenia wielu dziwnych sytuacji, o których jako dorośli albo już zapomnieliśmy, albo zwyczajnie nie jesteśmy w stanie ogarnąć wyobraźnią wyobraźni młodych ludzi. To dobra rzecz, by przypomnieć sobie, jakim się samemu bywało w wieku kilkunastu lat. mamy tu też dręczące młodych problemy wieku - bunt, ignorowanie dorosłych, prowokowanie nauczycieli, pierwsze miłości, lawirowanie w celu wyjścia na swoje, walka z hipokryzją świata dorosłych, tolerancja wobec inno...

| link |
@Izzi.79
2023-03-30
8 /10
Przeczytane
@ewelina.czyta
2022-07-06
8 /10
Przeczytane
@distracted_by_books
2022-06-07
8 /10
Przeczytane
@kadynkaczyta
2022-05-19
9 /10
Przeczytane
@WioletaSadowska
2022-03-22
10 /10
@jagodabuch
2022-04-10
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Pierwsze, co zrobię, to zamorduje to wstrętne kocisko. Bez przerwy wpada na mój parapet i miauczy. Nienaturalnie jakoś, pewnie wykastrowany. Wstrętny kocur. Jakby kocicę jakąś przywoływał. Tylko dlaczego cały rok?
Choć na jej nosie wiszą stare okulary, w połatanych plastrem na rany oprawkach, ze szkłami mogącymi uchodzić za szkła teleskopowe. Denka od starych musztardówek, jak mawiał dziadek, gdy jeszcze do rzeczy nadawał. Że też ona cokolwiek widzi przez te okulary.
Mam ochotę kląć od samego rana. W ogóle dużo klnę, choć nie chcę i nie lubię. Jak wszyscy my - nasza klasa, wiara z (nie)mojej szkoły.
(...) jak słyszę od różnych ludzi w autobusach, że do polityki - czyli do zarządzania narodem i głupolami, bo za takich podobno nas mają, nie na darmo suwerenem nazywając - nie trzeba wykształcenia. Wystarczą silne łokcie, języki uzbrojone w stosowną dawkę chamstwa, to działa jak działka czegoś niewymownego, znajomości z kim trzeba i masz karierę, jak się patrzy.
Jak zdejmiesz majtki, to nieważne, czy zobaczysz tam pupcię, czy dupę, widok będzie taki sam.
Dodaj cytat