Opinia na temat książki Ćwiartka papieru

@tsantsara @tsantsara · 2023-08-21 10:52:06
Przeczytane Literatura polska (współczesna)
Autor tylko dodał dekoracje, trochę światła i dźwięku, a po-

Fabularyzowany minireportaż z kroniki policyjnej roku 1934 z krakowskiego Podgórza (to jeszcze Kazimierz?): podwójne samobójstwo z braku środków do życia, w środku nieszczęśliwego romansu bezrobotnego urzędnika (kolejowego) i posługaczki - oboje w średnim wieku. Żałosna pośmiertna zemsta na żonie kochanka? Ona miała różaniec, więc katoliczka? A on Żyd, więc nie mógł dostać pracy w urzędzie? Dehnel umie pisać: w krótkim tekście potrafi scharakteryzować bohaterów, obudzić emocje czytelnika, przekonująco przekonywać, że nic innego nie mogli zrobić... Ale mnie i tak nie przekonał. Jak to, bez biurka nie ma życia dla urzędnika? Zabija bo kocha? Zostawia dziecko? Szkoda dziecka, ale może lepiej, że nie poznało takich rodziców. Eskapiści nie nadają się do życia - zbyt odlegli są od jego praktyki, zanadto przywiązani do romantycznej teorii. Miało to być chyba takie trochę robociarskie? Wyszło pseudo-inteligenckie.

Autor zawsze elegancki i wymuskany, a wydawnictwo mu zrobiło kiks, urywając posłowie w pół zdania (może tylko w wersji elektronicznej?).
Ocena:
Data przeczytania: 2023-08-21
× 16 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Ćwiartka papieru
Ćwiartka papieru
Jacek Dehnel
6/10
Cykl: O_KAZ, tom 8

Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, ile bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w k...

Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · 9 miesięcy temu
Ostatnio odkryłam książkę o Przedwojennym Krakowie, właściwie z przełomu wieku.Biały towar Mariusza Wollnego. Właściwie podtytuł powinien brzmieć "sceny z życia Krakowa na przełomie wieku", gdyż po wysłuchaniu 18 godzin z 30 godzin w tle pojawia się porwanie. Natomiast przemierzamy ulice Starego Miasta i Kazimierza (jeżeli ktoś nie zna Krakowa polecam plan miasta) z takimi bohaterami jak Boy Żeleński, Brat Albert, Malczewski, Wyspiański i wielu innych.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · 9 miesięcy temu
Kazimierz o Pogórze to dwie różne dzielnice Krakowa. Pogórze to południowe krańce miasta i od Kazimierza oddziela go Wisła. Natomiast Kazimierz to centrum miasta, oddzielony od Starego Miasta ulicą Dietla.
× 1
@tsantsara
@tsantsara · 9 miesięcy temu
Też to tak kojarzę, dlatego się dziwię, że tytuł wyszedł w cyklu opowiadań o Kazimierzu (O_KAZ)...
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · 9 miesięcy temu
Może dlatego, że Stare Pogórze było związanie z Kazimierzem, dzieliła je tylko rzeka.
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl