Ćwiartka papieru

Jacek Dehnel
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ćwiartka papieru
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, ile bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy.

Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_KAZ, żeby móc o tym opowiedzieć.

– Tylko nie chcę wiedzieć – mówiła lekko łamiącym się głosem – wiesz, nie chcę wiedzieć kiedy. Tak rób, żebym nie wiedziała.
A on tylko kiwał głową i pomrukiwał, niskim pomrukliwym tonem, tonem uspokajającym, tonem, który znaczył: „Nic się nie martw, wszystko będzie, jak chcesz, nic się nie bój”.
Data wydania: 2017-11-05
ISBN: 978-83-946664-9-1, 9788394666491
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
Cykl: O_KAZ, tom 8
Kategoria: Opowiadanie polskie
Stron: 14
dodana przez: tsantsara

Autor

Jacek Dehnel Jacek Dehnel
Urodzony 1 maja 1980 roku w Polsce (Gdańsk)
Poeta, prozaik, tłumacz i malarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat licznych konkursów poetyckich. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Publikował m.in. w "Studium", ...

Pozostałe książki:

Lala Balzakiana Ale z naszymi umarłymi Saturn Krivoklat Nadzieja Rynek w Smyrnie Nie! Dziennik roku chrystusowego Niewidzialne biblioteki Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe. Wybór Jacek Dehnel Żywoty zwierząt Bruma Dusza człowieka w socjalizmie Matka Makryna Serce Chopina Zimowe królestwo Łabędzie 2012 Ekran kontrolny Fotoplastikon Gdy leżę, konając Języki obce Najdziwniejsze Zebrane Brzytwa okamgnienia Kolekcja Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu NIOSŁEM CI KANAPECZKĘ Pismo. Magazyn opinii, nr 8 / sierpień 2018 Rubryki strat i zysków Ćwiartka papieru Życie Lali przez nią samą opowiedziane Żywoty równoległe Dysharmonia czyli pięćdziesiąt apokryfów muzycznych Herito - nr 34 - Kobiety Europy Środkowej Mówi Warszawa Osobliwe Podróż zimowa Schuberta Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie Seria w ciemność Wiersze
Wszystkie książki Jacek Dehnel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ćwiartka papieru nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2023-08-21
6 /10
Przeczytane Literatura polska (współczesna)

Autor tylko dodał dekoracje, trochę światła i dźwięku, a po-

Fabularyzowany minireportaż z kroniki policyjnej roku 1934 z krakowskiego Podgórza (to jeszcze Kazimierz?): podwójne samobójstwo z braku środków do życia, w środku nieszczęśliwego romansu bezrobotnego urzędnika (kolejowego) i posługaczki - oboje w średnim wieku. Żałosna pośmiertna zemsta na żonie kochanka? Ona miała różaniec, więc katoliczka? A on Żyd, więc nie mógł dostać pracy w urzędzie? Dehnel umie pisać: w krótkim tekście potrafi scharakteryzować bohaterów, obudzić emocje czytelnika, przekonująco przekonywać, że nic innego nie mogli zrobić... Ale mnie i tak nie przekonał. Jak to, bez biurka nie ma życia dla urzędnika? Zabija bo kocha? Zostawia dziecko? Szkoda dziecka, ale może lepiej, że nie poznało takich rodziców. Eskapiści nie nadają się do życia - zbyt odlegli są od jego praktyki, zanadto przywiązani do romantycznej teorii. Miało to być chyba takie trochę robociarskie? Wyszło pseudo-inteligenckie.

Autor zawsze elegancki i wymuskany, a wydawnictwo mu zrobiło kiks, urywając posłowie w pół zdania (może tylko w wersji elektronicznej?).

× 16 | Komentarze (2) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ćwiartka papieru. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kobra przegrywa w butelkę
Kobra przegrywa w butelkę
Łukasz Orbitowski
7/10
Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miej...
Sanatorium
Sanatorium
Dominika Słowik
5/10
Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miej...
Każdemu po razie
Każdemu po razie
Weronika Murek
6/10
Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miej...
Spacer-mistrz
Spacer-mistrz
Michał Mądracki, Urszula Palusińska
6/10
Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miej...
Kazimierz i głosy
Kazimierz i głosy
Wit Szostak
7/10
"Zbieram głosy, które się gubią. Głosy niechciane nie gubią się przypadkiem, ktoś je porzuca i ucie...
The Painted Lady
The Painted Lady
Julia Ain-Krupa
7/10
The dream is always the same. I am walking down the streets of Kazimierz, the old Jewish section of...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl