Kobra przegrywa w butelkę

Łukasz Orbitowski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Kobra przegrywa w butelkę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, co bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy.

Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_KAZ, żeby móc o tym opowiedzieć. Zaprosiliśmy do współpracy trójkę pisarzy: Weronikę Murek, Łukasza Orbitowskiego i Dominikę Słowik oraz poprosiliśmy ich, by potraktowali nasze pytania jak bazę, punkt startowy.

Festiwal Kultury Żydowskiej i kawiarnia Cheder powstały na krakowskim Kazimierzu, z inspiracji jego historią i kulturą. Bardziej niż świętem staramy się być procesem - procesem zmian w myśleniu i postrzeganiu żydowskiej kultury oraz zmian na samym Kazimierzu. Interesuje nas twórcza praca w dzielnicy i z dzielnicą, szczególnie, że wydaje się być ona dzisiaj nieco zagubiona i coraz mniej przyjazna mieszkańcom. O_KAZ to nasz nowy program literacki.
Data wydania: 2016-10-10
ISBN: 978-83-938285-6-2, 9788393828562
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
Cykl: O_KAZ, tom 1
Kategoria: Opowiadanie polskie
Stron: 18
dodana przez: tsantsara

Autor

Łukasz Orbitowski Łukasz Orbitowski
Urodzony 26 października 1977 roku w Polsce (Kraków)
Łukasz Orbitowski - Luke Skywalker polskiej fantastyki. Pisarz, felietonista, recenzent. Jego powieści “Tracę ciepło”, “Horror show!” i “Święty Wrocław” nadały polskiemu horrorowi rysów krwistych i świeżych, a “Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sob...

Pozostałe książki:

Kult Balladyna Inna dusza Zabójczy pocisk Tracę ciepło Inne Światy Chodź ze mną Święty Wrocław Busem przez Świat. Wyprawa pierwsza Exodus Horror Show Legendy polskie Nadzieja Pies i klecha. Przeciwko wszystkim Wigilijne psy Antologia polskiego cyberpunka Busem przez Świat. Ameryka za 8 dolarów Księga wojny Szczęśliwa ziemia Halloween: Cukierek albo psikus Księga strachu Wywiad z Borutą Czas cezarów Herosi Nowe idzie Oblicza grozy Tarnowskie Góry Fantastycznie Wigilijne psy i inne opowieści 24.02.2022 Nadchodzi Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego Widma Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2017. Antologia utworów nominowanych za rok 2016 Pies i klecha. Tancerz Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych Wizje alternatywne Antologia Sabat. Tom 1 Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #6 (Jesień 2011) Jedenaście pazurów Kobra przegrywa w butelkę Na zarazę zarazek Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2008 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2010 Ogień PL +50. Historie przyszłości Pies i klecha. Żertwa i inne historie Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (17) / maj 2019 Prezes i Kreska Projekt mężczyzna Stelaż This War of Mine - Słuchowisko Zapiski nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki #manto Dzieci z jeziora Kraków. Slow travel Miłość we Wrocławiu Nim przyjdą słonie ORWO. Antologia Ojciec. Opowiadania Rękopis znaleziony w gardle Tylko Maks. Historia z dreszczykiem Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Widma I Widma II Wizje alternatywne 6
Wszystkie książki Łukasz Orbitowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kobra przegrywa w butelkę nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2022-10-10
7 /10
Przeczytane Literatura polska (współczesna)

Niedługo północ.

Nie wiem, czy północ jest bardziej porą samego Kazimierza, czy raczej Orbitowskiego, w każdym razie autor sugeruje czytelnikom, że jest właśnie północ, gdy z przewodnikiem jako narratorem (są nocne zwiedzania o tej porze w Krakowie??) łazimy w kółko po Podbrzeziu, a ten nam zaraz opowie o prawdziwej postaci z Kazimierza, a nie jakąś kolejną tanią miejską legendę o Żydach w Krakowie. Jest to opowieść z własnej młodości, z końcowych lat podstawówki pod Płaszowem. Historia zaczyna się w połowie lat siedemdziesiątych, a jego bohaterem jest Kobra - starszy kolega z klasy, tzw. "spadochroniarz", czyli powtarzający klasę. Jest obiektem podziwu dla swych kolegów, ponieważ ma już w pełni męską sylwetkę a także - podobno - i męskie doświadczenia. Między oboma bohaterami nawiązuje się nieco wymuszona nić przyjaźni, która osiąga kulminację, gdy po długotrwałych przygotowaniach i treningu Kobra zabiera swego młodszego kumpla na spotkanie, na którym przy alkoholu ma się odbyć gra w butelkę... z dziewczynami. Spotkanie zostaje przerwane, po czym narrator traci kontakt z Kobrą, oskarżonym i uwięzionym za kradzież. Kobra nie jest postacią jednoznacznie negatywną, ale po więzieniu stacza się - przegrywa w butelkę, ponieważ staje się bezdomnym alkoholikiem... Podoba mi się ta gra Orbitowskiego z tytułem i jego autentycznie brzmiące obserwacje społeczne z tamtych lat.

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kobra przegrywa w butelkę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Sanatorium
Sanatorium
Dominika Słowik
5/10
Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miej...
Każdemu po razie
Każdemu po razie
Weronika Murek
6/10
Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miej...
Spacer-mistrz
Spacer-mistrz
Michał Mądracki, Urszula Palusińska
6/10
Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miej...
Kazimierz i głosy
Kazimierz i głosy
Wit Szostak
7/10
"Zbieram głosy, które się gubią. Głosy niechciane nie gubią się przypadkiem, ktoś je porzuca i ucie...
The Painted Lady
The Painted Lady
Julia Ain-Krupa
7/10
The dream is always the same. I am walking down the streets of Kazimierz, the old Jewish section of...
O_KAZ No 7
O_KAZ No 7
Artur Wabik
5/10
Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miej...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl