Inne Światy

Jakub Różalski, Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Aneta Jadowska ...
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Inne Światy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów współczesnych.
Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.


Data wydania: 2022-12-19
ISBN: 978-83-8330-026-9, 9788383300269
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Serie: SQN Imaginatio, Antologie inspirowane pracami Jakuba Różalskiego [SQN]
Stron: 608
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jakub Różalski Jakub Różalski Polski artysta malarz.

Pozostałe książki:

Inne Światy Inne nieba
Wszystkie książki Jakub Różalski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowiadania które nie biorą jeńcow

12.01.2021

"Inne Światy" to pozycja obowiązkowa dla każdego fana fantastyki, miłośnika krótkich form literackich, zwolennika czytelniczego niepokoju, gęsiej skórki i guli w gardle. Fanom gatunku tej pozycji na pewno nie trzeba przedstawiać - większość dopadła ją pewnie niedługo po premierze i od tamtej pory eksponuje w swoich domowych biblioteczkach - bo wiz... Recenzja książki Inne światy. Antologia inspirowana pracami Jakuba Różalskiego

× 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@pebro
2023-12-10
6 /10
Przeczytane

Idzie niebo
Opowiadanie trochę mi przypomina Solaris Lema, ze względu na oddziaływanie na psychikę bohaterów.

Szpony smoka
Pieśń początkowa to wielka nuda. Wschodnia stylistyka tutaj do mnie nie przemawia. Później odrobinę lepiej.

Zapalny stan udręki
Niedawno miałem operację, ale takich odlotów po narkozie to nie ;⁠-⁠)

Korytarz pełnomorski
Dość długie opowiadanie, bez polotu, momentami się dłużyło.

Człowiek, który kochał
Mało tu fantastyki, trochę political-fiction.

Sfora
Początkowo miałem wrażenie, że inspiracją był film Maska. Później podróż przez historię Polski. Jedno z ciekawszych opowiadań zbioru.

Nazwałem go Erzet
Był potencjał, ciekawa treść, ale nagle zgasło i ciemność jak w kopalni.

Boży dłużnik
Mało fantastyki, ale ciekawe opowiadanie.

Tyle lat trudu
Krótkie, pełne humoru. Dobre, końcówka zaskoczyła mnie.

Imperium chmur
Japońska stylizacja kompletnie mi się nie spodobała. Można wgryźć się w klimat, jednak męczyłem się, tym bardziej że to najdłuższe opowiadanie.

× 12 | Komentarze (1) | link |
@jatymyoni
2020-06-02
9 /10
Przeczytane Albumy Bardzo dobra książka Fantastyka L. polska Malarze i malarstwo

Nieszablonowe połączenie malarstwa i literatury dało zdumiewający efekt. Dziesięciu pisarzy swoimi opowiadaniami złożyło hołd niezwykłemu twórcy Jakubowi Różalskiemu i jeszcze bardziej rozsławiło to niezwykłe malarstwo, które już podbiło świat. Dla mnie to połączenie „gwiezdnych wojen”, starych baśni z malarstwem polskim przełomu XIX i XX wieku, z obrazami Chełmońskiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego daje genialny efekt, zderzenie dwóch odmiennych światów połączonych w jeden obraz. Realizm magiczny Różalskiego jest na wskroś polski, a jednocześnie uniwersalny. Do tego dołącza tematy z kultury i tradycji japońskiej. Naprawdę warto poznać jego obrazy, nie tylko te umieszczone w książce. W książce mamy dziesięć obrazów i dziesięć opowiadań napisanych pod ich inspiracją przez dziesięciu najbardziej rozpoznawalnych pisarzy: Jakuba Małeckiego, Roberta J.Szmidta, Sylwi Chutnik, Remigiusza Mroza, Anny Kańtoch, Łukasza Orbitowskiego, Aleksandra Zielińskiego, Anety Jadowskiej, Jakuba Żulczyka, Jacka Dukaja. Na pewno każdy znajdzie opowiadania, która jego zafascynują lub takie, które go rozczarują. Odbiór jest jednak bardzo indywidualny. Mnie spodobały się opowiadanie Jakuba Żulczyka, Łukasza Orbitowskiego i Anny Kańtoch. Rozczarowały opowiadania Remigiusza Mroza, Jakuba Małeckiego i Jacka Dukaja.
Dziwię się, że ta niezwykła antologia, która jest perełką na polskim rynku wydawniczym przeszła mało zauważona. Tą antologię trzeba koniecznie przeczytać i obejrzeć. Gorąc...

× 9 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
6 /10
Przeczytane Posiadam Antologie 2018

Antologia opowiadań inspirowanych dziełami malarza Jakuba Różalskiego. Grafiki są w większości znakomite, podoba mi się styl i technika autora, dzięki której grafiki cyfrowe wyglądają jak obrazy malowane ręcznie. Sam pomysł na powstanie takiej antologii także wydaje się interesujący, ale wykonanie nie do końca dorównuje zamierzeniom. Książkę wydano co prawda w elegancko zdobionych (grafiką i wypukłym drukiem) okładkach, równocześnie jednak używając w środku żółtawego papieru średniej jakości, dzięki czemu znaczna część reprodukcji obrazów Jakuba Różalskiego jest mało czytelna i dużo lepiej obejrzeć je na profilu artysty na artstation.com lub polskagrafikacyfrowa.pl. Także wstawianie niektórych obrazów w tekst tak, że ich część znajduje się na wewnętrznym marginesie stronic jest pod pewnymi względami bez sensu, bo nie da się ich obejrzeć bez rozłamania książki na pół. Tym niemniej jest to z pewnością książka wyróżniająca się oryginalnością oprawy graficznej i już tylko za to wydawnictwu SQN należą się wyrazy uznania. Obrazy Różalskiego same w sobie są warte obejrzenia, nawet jako słabe reprodukcje.

Opowiadania zawarte w książce reprezentują bardzo różny poziom a ich powiązania z obrazami bywają dość symboliczne i nierzadko wmontowane nieco na siłę do tekstu. Nie psułoby to oczywiście przyjemności z czytania ale nie da się ukryć, że "Inne światy" cierpią też na inne typowe przypadłości antologii a część opowiadań jest po prostu słaba i nudna. Całościowa, przeciętna oce...

× 5 | Komentarze (2) | link |
@equidad
@equidad
2020-06-14
8 /10
Przeczytane

Ostatnio w swoich czytelniczych poszukiwaniach zwracam się ku krótszym formom, coraz częściej sięgam po zbiory opowiadań. A że czytam bardzo nieregularnie, łatwiej mi przeczytać opowiadanie i po kilku tygodniach kolejne, niż wracać do przerwanej powieści, z której większość zdążyłam zapomnieć. I choć fantastyka nie należy do moich ulubionych gatunków literackich,, zbiór opowiadań „Inne światy” od dawna przyciągał moją uwagę, przede wszystkim ze względu na inspiracje malarstwem, które uwielbiam.

Pretekstem do stworzenia krótkich form literackich stały się bowiem prace uznanego polskiego malarza Jakuba Różalskiego. Ich niezwykły klimat łączący sielskość polskiej wsi z elementami steampunkowymi, orientalnymi, militarnymi fantastycznymi to zresztą odrębne, niezwykle ciekawe zagadnienie, na którego szczegółową analizę nie ma miejsca w zwięzłej z założenia opinii o książce. Inspirując się tak zaskakującymi i nieoczywistymi obrazami autorzy mieli zatem doskonałą okazję do wyjścia z utartych schematów i oddania się literackim eksperymentom. A są to autorzy znamienici, głośne nazwiska polskiego rynku literackiego, poczytni twórcy różnych gatunków. Dzięki temu sposób potraktowania tematu był różnorodny, a dla niektórych, nie piszących "na co dzień" w klimatach fantastycznych takie zadanie mogło stanowić spore wyzwanie. Czy sobie z nim poradzili?

Najbardziej zachwyciło mnie otwierające zbiór opowiadanie Jakuba Małeckiego „Idzie niebo” z jego mrocznym, niepokojącym...

× 1 | link |
@kryminal_na_talerzu
2022-10-17
8 /10

Antologia „Inne światy” z 2018 roku to jedna z tych książek, które każdy Polak powinien mieć w swojej biblioteczce. Jest to zbiór dziesięciu opowiadań polskich autorów literatury pięknej, fantastyki i kryminału, które powstały zainspirowane przez dzieła Jakuba Różalskiego, polskiego artysty, grafika, malarza. Jest to książka, która łączy polskość z nowoczesną wizją artystyczną i choć ten pierwszy człon objawia się w opowiadaniach w różnym natężeniu, to po prostu tam jest. To historie rozłożone w czasie, różne objętościowo i tematycznie. Od opowieści o krasnoludkach, poprzez alternatywną wizję historii aż po psychodeliczne wizje. Opowiadania opatrzone są na wstępie jednym dużym obrazem głównym każde, a na kolejnych stronach, już w środku historii mniejszymi, wspomagającymi. Już samo przeglądanie tej publikacji jest czystą przyjemnością, tym bardziej, że jej wydanie jest po prostu genialne – eleganckie, z klasą, prawdziwa ozdoba biblioteczki. Oczywiście były opowiadania, które podobały mi się bardziej i mniej, ale myślę, że w każdym jestem w stanie docenić wartość artystyczną. To była niesamowita przygoda, którą wszystkim czytelnikom polecam niezależnie od preferencji gatunkowych – każdy choć trochę wrażliwy na sztukę (a przecież każdy miłośnik literatury jest) doceni tę niesamowitą publikację. Szczerze i mocno polecam!

× 1 | link |
@kejsikej_czyta
2022-11-13
5 /10
Przeczytane 2022

Opowiadania mają to do siebie, że nie zawsze każde będzie się Czytelnikowi podobać. Tak jest w każdych antologiach. Tą książkę kupiłam - przyznam szczerze - ze względu na wydanie. Oprawa jest fenomenalna. Same obrazy to majstersztyk. Nie widziałam ich do tej pory, ale wywarły na mnie ogromne wrażenie. Natomiast treść opowiadań, cóż niektóre były dla mnie tragiczne inne zbyt krótkie, zwłaszcza te, których treść mocno mnie zaintrygowała.

"Inne Światy" to zupełnie inna fantastyka. Bardzo mocna, ciężka i nie spodoba się każdemu. To nie taka fantastyka, którą osobiście lubię czytać. To nie Wiedźmin ganiający za Ciri i demonami czy Kociołek gotujący owsiankę. Wspólnym mianownikiem tych opowiadań są wojna i obrazy Różalskiego. To wojny światów, różnych.

Największe wrażenie wywarły na mnie dwa opowiadania. "Sfora" Łukasza Orbitowskiego oraz "Nazwałem go Erzet" Aleksandry Zielińskiej. Były genialne! Na wstępie mamy "Idzie niebo" Jakuba Małeckiego, które jest zdecydowanie za krótkie. Najmniej podobały mi się opowiadania, w których mowa była o azjatyckich inwazjach. Jakoś nie lubię daleko wschodniej kultury. Do tego były to opowiadania zbyt opisowe.

Nie mniej, każdemu Autorowi należą się gratulacje. Stworzyć opowiadanie, którego Inspiracja jest obraz, to nie lada sztuka. Jednym udało się bardziej innym mniej.

Teraz przede mną "Inne nieba". Nie powiem, ale trochę się obawiam, bo moje oczekiwania co do tej akurat antologii są ogromne.

| link |
@werciajakubiak
2023-01-10
6 /10
Przeczytane
@Krzysiek86
@Krzysiek86
2022-07-12
6 /10
Przeczytane Remigiusz Mróz
@guzemilia2
2022-04-02
5 /10
Przeczytane Fantastyka
@BagatElka
2022-01-05
2 /10
Przeczytane ZZZ....oddane 2022
@feyra.rhys
2021-11-29
6 /10
Przeczytane
@MLB
2021-07-04
6 /10
Przeczytane Papier Papier
@KaKa_2
2021-04-12
6 /10
Przeczytane
@martin.skowronski
@martin.skowronski
2021-01-10
7 /10
Przeczytane
@Airain
2020-10-12
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Inne Światy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl