Balladyna

Max Czornyj, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Łukasz Orbitowski ...
7.0 /10
Ocena 7.0 na 10 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów
Balladyna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.0 /10
Ocena 7.0 na 10 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów

Opis

 Już przeszłość zamknięta
W grobach... Ja sama panią tajemnicy.
Juliusz Słowacki, „Balladyna”, Akt V, Scena IV

Balladyna ma wiele oblicz. Raz odcina głowę, bo taki ma kaprys; innym razem potrafi zabić po cichu, a winę zrzucić na kogoś innego. Jest pełna nienawiści i nie przebiera w środkach w dążeniu do realizacji swoich planów. Manipuluje, kłamie, oszukuje, zabija. Zło kusi ją od dziecka. Ma bardzo dobrą pamięć i nie zna litości. Czasem skrywa się pod innym imieniem. Bella, Beata, B., Sandra, Waleria, a nawet Al Bandyn. Nieważne jakie imię by przybrała, prędzej czy później da się ją rozpoznać po charakterystycznej bliźnie na czole.

Jednak nie każdy jest na tyle rozsądny, by zejść jej z drogi.

Ośmiu wybitnych polskich autorów odsłania współczesne oblicze Balladyny! 
Data wydania: 2019-10-30
ISBN: 978-83-8075-693-9, 9788380756939
Wydawnictwo: Filia
Stron: 434
dodana przez: Tolpynia

Autor

Max Czornyj Max Czornyj
Urodzony 6 września 1989 roku w Polsce (Lublin)
Adwokat, praktykował prawo w Polsce i we Włoszech. Niczym w dowcipie lubi stare wino, spleśniałe sery i samochody bez dachu. Pasjonuje go broń czarnoprochowa - rewolwery Colta i Remingtona. Kolekcjonuje antyki, przede wszystkim sztychy, zegary, zega...

Pozostałe książki:

Grzech Ślepiec Ofiara Rzeźnik Mortalista Najszczęśliwsza Córka nazisty Trauma Pokuta Inna Klątwa Zimny chirurg Bestia z Buchenwaldu Zjawa Bestia Grób Sezon drugi Kat z Płaszowa Inkarnator Krew Mord Spirytystka Pacjent Czas śmierci Wielbiciel Balladyna Jestem mordercą Fatum Seryjni mordercy Ted Bundy. Umysł mordercy Piekło Geneza zła Mengele. Anioł śmierci z Auschwitz Obcy Niebezpieczna propozycja Opowiem ci o zbrodni Sekret magika Zmora Rozdzieliła nas wojna Wina Wszyscy jesteśmy mordercami Zabójczy Pocisk. Polska krew. Czerwony terror Miłość i wojna Sanatorium Zagłada Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe Sekret świąt Zbrodnia i kara Kat Hitlera Terror Sekret nawiedzonego lasu Zimno zimniej zbrodnia Sekret ducha Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe Sekret skarbu Cześć, tu Kolumb! Cześć, tu Kopernik! Adwokat Włocha
Wszystkie książki Max Czornyj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Balladyna - recenzja

18.07.2021

Dzisiaj przychodzę z recenzją książki, której nie mogę zaliczyć ani do najlepszych, ani najgorszych powieści, które miałam okazję przeczytać. Nastawiałam się na wielkie wow, a tutaj niestety czułam i nadal czuję wielki niedosyt. „Balladyna” to zbiór 8 opowiadań, które mają pokazać czytelnikowi postać Balladyny w dzisiejszych czasach. Nie ukrywam ... Recenzja książki Balladyna

Zamysł dobry, ale...

16.01.2022

"Balladyna" to zbiór ośmiu opowiadań polskich autorów, dla których inspiracją był dramat Juliusza Słowackiego. Sam konspekt tej antologii był więc nowatorski i obiecujący, lecz efekt finalny jest mocno rozczarowujący. Mogłoby się wydawać, że gdy motyw przewodni jest określony, to pisarzowi pozostaje tylko wykazać się kunsztem, niestety niektórzy a... Recenzja książki Balladyna

Kto żyje obok nas?

15.12.2019

Co jesteśmy w stanie zrobić, by zdobyć wymarzone przez nas stanowisko? Jakie kroki podejmiemy, spełniając nasze marzenia i dążąc do realizacji wyznaczonych celów? Bylibyśmy w stanie pozbyć się przeciwnika tylko po to, by osiągnąć własne założenia? 🧐 ~~~~~~~~~~~~ „Balladyna” od @Link – to zbiór opowiadań ukazujących, jak wyglądałby żywot bohaterki ... Recenzja książki Balladyna

@panzksiazka@panzksiazka × 1

Współczesne oblicze Balladyny

12.07.2020

"Balladyna" kojarzy się raczej z popularną lekturą szkolną, napisaną przez Juliusza Słowackiego. Tym razem, możemy przeczytać jej współczesną wersję, w formie opowiadań napisanych przez kilku autorów. Taki zbiór prac, raczej ciężko ocenić, ponieważ jedne opowiadania są lepsze, a drugie gorsze. Jeśli chodzi o ocenienie całości, to nie mogę powiedzi... Recenzja książki Balladyna

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

EK
@EwaK.
2022-05-29
7 /10
Przeczytane

8 opowiadań, 8 autorów, 8 pomysłów na współczesne Balladyny. Jakie wytyczne i hasła dostali od Mistrza Juliusza autorzy? Tragedia o moralności i naturze zła, zbrodnia doskonała, która pociąga kolejne zbrodnie, żądza władzy, która często wymaga ofiar, nieuchronność kary dla mordercy, namiętność i miłość, rywalizacja, miłość matki do córki i między rodzeństwem oraz … maliny. Malin pełen dzban. Z tym zmierzyli się autorzy zaproszeni do projektu. Jak z tego wybrnęli?

Ogólnie bardzo dobrze. Wszyscy pokazali Balladynę XXI wieku, każdy osadził swą opowieść w innym środowisku i inaczej rozłożył akcenty. Są opowiadania o zemście siostry lub brata za zawinione (lub niezawinione) w dzieciństwie krzywdy. Jest przebiegły android i Wielka Aktorka po trupach dosłownie zmierzający do sławy. Jest opowieść o siostrzanej zazdrości i dążeniu do „przejęcia życia”, są i maliny na miejscu zbrodni i w aplikacji telefonicznej. Różnorodność tematów, miejsc, postaci, motywów. Każdy na pewno znajdzie opowiadanie dla siebie.

Jasna sprawa, że jedne opowiadania trafiły do mnie bardziej, inne mniej, były na różnym poziomie, ale przecież o to chodziło. Wciągnęłam się w zabawę i z przyjemnością odkrywałam kolejne odsłony Balladyny, oceniałam pomysły autorów, ich sposób podejścia do tematu wyławiając oczywiste oraz ukryte analogie i inspiracje zaczerpnięte ze Słowackiego.

I właśnie przy takim podejściu : książka jako całość ( a nie jako poszczególne opowiadania) podobała mi się ...

× 2 | link |
@z_glowawksiazkach
2020-06-19
6 /10
Przeczytane

Trudno jest oceniać zbiory opowiadań różnych autorów, gdyż ta ocena zawsze jest jakąś średnią wyciągniętą z całości. Z drugiej strony, takie lektury pozwalają nam, na krótkim wycinku tekstu, zaznajomić się ze stylem autora i zobaczyć, po którego pisarza sięgnąć, a którego omijać z daleka.

Wszystkie osiem opowiadań jako całość oceniłam na sześć. Aczkolwiek chciałabym powiedzieć dwa słowa więcej o czterech z nich.

"To nie jest kolejna ballada o miłości" Maxa Czornyja - jest to pierwsze opowiadanie w zbiorze, na moje nieszczęście. Po tym opowiadaniu wiem, że nigdy nie sięgnę po książkę autora. Styl i sposób pisania kompletnie mi nie podpasował. Jest bardzo dosadny, opisy są szczegółowe i obrazowe, aż za bardzo (i powiem tylko, że nie chodzi o opisy przyrody, tylko opisy zwłok). Wiem, że istnieją fani takiego sposobu ujmowania rzeczywistości, dla mnie jest to niesmaczne i czasami wręcz obrzydliwe.

"Beata" Małgorzaty Rogali, "Raz, dwa, trzy, znikasz ty" Marcela Woźniaka i "Królowa" Alka Rogozińskiego - z kolei te trzy opowiadania zaskoczyły mnie na plus. I dałbym im ocenę 7/10. Bardzo podobał mi się płynny styl, nie męczyłam się przy czytaniu. Ciekawe i zaskakujące było uchwycenie tematu, niekiedy wcale nie takie oczywiste.

Na koniec to, co należy docenić, to pomysł i ciekawe zagranie ze Słowackim we wszystkich przypadkach. Wszyscy autorzy podjęli trud zmierzenia się z niełatwym dramatem romantycznym i moim zdaniem się udało. Oby więcej tak...

× 2 | link |
@aalexbook
2021-08-08
6 /10
Przeczytane

Zbiór opowiadań napisany przez wielu znanych polskich autorów kryminałów i nie tylko. Wszystkie opowiadania nawiązują do historii Balladyny, mimo, że każda historia ma innych bohaterów, inną fabułę i nawet zróżnicowane światy, w których się odbywa. W przypadku tego zbioru opowiadań warto zauważyć, że nie wszystkie są równe, jedne są bardzo ciekawe, a inne nie przyciągają uwagi.

× 1 | link |
@zaczytanaangie
2022-01-16
4 /10
Przeczytane

"Balladyna" to zbiór ośmiu opowiadań polskich autorów, dla których inspiracją był dramat Juliusza Słowackiego. Sam konspekt tej antologii był więc nowatorski i obiecujący, lecz efekt finalny jest mocno rozczarowujący. Mogłoby się wydawać, że gdy motyw przewodni jest określony, to pisarzowi pozostaje tylko wykazać się kunsztem, niestety niektórzy albo zupełnie nie zrozumieli romantycznego dzieła, albo za wszelką cenę próbowali być oryginalni.
Przyznaję, że opowiadania Maxa Czornyja nie zrozumiałam. Bardzo lubię jego styl i dosadne opisy, ale "To nie jest kolejna ballada o miłości" było tylko obrzydliwe i nic więcej, zabrakło jakiejkolwiek wartości merytorycznej.
"Opowieść pioruna" Łukasza Orbitowskiego cechuje specyficzny styl i język, ale chyba łatwiej byłoby przymknąć na to oko, gdyby opowiadanie nie było poświęcone pamięci Anny Przybylskiej, bo to uczyniło je w moim odczuciu mocno niesmacznym.
Nie miałam jak dotąd okazji by zapoznać się z twórczością Marka Stelara, ale po "Upadku" na pewno to zmienię. To historia kompletna, przemyślana, intrygująca. Skoro autor potrafi w tak krótkiej formie tak świetnie się zaprezentować, to już nie mogę się doczekać aż sięgnę po jego powieści.
"Model testowy B" to dla mnie po prostu nieporozumienie. Gaja Grzegorzewska stworzyła jakąś przedziwną kombinację science fiction i fantastyki, a czytanie tego było dla mnie męką.
"Beata" Małgorzaty Rogali to kolejne świetne opowiadanie tej autor...

| link |
@_books_and_dog_
2021-08-20
7 /10
Przeczytane Posiadam 2021

Balladyna różne oblicz ma. W książce poznajemy 8 różnych historii opowiedzianych przez polskich autorów. Moim zdaniem opowiadania te są bardzo nierówne. Jedne są bardzo słabe, a inne o wiele lepsze. Z tych, które mi się bardziej podobały to "Opowieść pioruna" Łukasza Orbitowskiego, "Beata" Małgorzaty Rogali i "Raz, dwa trzy, znikasz Ty" Marcela Woźniaka. Bardzo mocny był początek książki przez Maxa Czornyja przez charakterystyczne dla tego autora opisy. Z kolei Alek Rogoziński też całkiem dobrze tę książkę zakończył. Cała reszta jak dla mnie po prosu była.

| link |
HA
@haneczka.x3
2024-02-06
6 /10
Przeczytane
AM
@mastalerzyk
2023-08-19
7 /10
Przeczytane 2023
JU
@juliaszydl1
2022-08-14
9 /10
Przeczytane
@Sargento_Garcia
2022-08-10
6 /10
Przeczytane Sensacja thriller
@mala_mi
2022-01-03
5 /10
Przeczytane 2020
@Mielczarek.00
2021-08-25
8 /10
Przeczytane
@zaczytana.archiwistka
2021-07-18
5 /10
Przeczytane
@haitanka
2021-07-11
10 /10
Przeczytane
MA
@marysia221
2021-03-18
5 /10
Przeczytane
@Inesik
@Inesik
2021-01-17
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Balladyna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl