Opowiem ci o zbrodni

Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska ...
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Opowiem ci o zbrodni
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Igor Brejdygant i zagadkowa śmierć młodego żeglarza. Czy to mogło być samobójstwo? Wojciech Chmielarz, ślepa miłość i zabójca z portalu randkowego. Max Czornyj i bestialskie czyny mordercy-zoofila. Marta Guzowska i historia dwóch nastolatek: jedna chce umrzeć, druga – zabić. Małgorzata i Michał Kuźmińscy o satanistach. Joanna Opiat-Bojarska o porwaniu zakończonym zabójstwem oraz Katarzyna Puzyńska o czterech zbrodniach, których podłożem była chora namiętność. Autorzy rozmawiali z dochodzeniowcami, profilerami, psychologami, kryminologami, seksuologami. Analizowali akta spraw. Musieli wejść w nowe role: narratorów przedstawiających kulisy śledztwa i rozmawiających z ekspertami, których udział okazuje się niezwykle ważny dla przebiegu opowieści, a zarazem gospodarzy telewizyjnego studia. Ta próba powiodła się znakomicie. Jak można było nie zauważyć przyczajonego zła? Można było, bo zbrodnia – jak pisze Chmielarz: – „To cały proces. Skomplikowana operacja, która została doprowadzona do perfekcji w wyniku toczących się miliony lat procesów ewolucji. To pojedynek między łowcą a ofiarą. Pojedynek, który właśnie się rozpoczyna, chociaż osoba, na którą polujesz, jeszcze o tym nie wie”. To kontynuacja bardzo dobrze przyjętej książki Opowiem Ci o zbrodni towarzyszącej programowi emitowanemu w telewizji Crime+Investigation Polsat. W drugiej odsłonie ponownie pojawiają się najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne” i mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę. Tym razem siedem opowieści i ośmioro autorów: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska oraz Katarzyna Puzyńska. Każdy z nich przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom i opisał wybraną historię, starając się zrozumieć, co doprowadziło do tragedii. Autorzy zrobili to w charakterystyczny dla siebie sposób, do którego przyzwyczaili swoich czytelników. Wstęp do książki napisał twórca i prowadzący Magazyn Kryminalny 997 - Michał Fajbusiewicz.  
Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 978-83-954305-0-3, 9788395430503
Wydawnictwo: Kompania Mediowa
Cykl: Opowiem ci o zbrodni, tom 2
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 328
dodana przez: kazal_ka

Autor

Małgorzata Kuźmińska Małgorzata Kuźmińska
Urodzona w 1982 roku w Polsce
Z wykształcenia i zamiłowania jest antropologiem kultury, zawodowo zajmuje się zarządzaniem projektami. Autorka m.in. artykułów o kulturze popularnej. Entuzjastka Krakowa, który połączył ją z Michałem Kuźmińskim, a zwłaszcza kultowej dzielnicy Kazi...

Pozostałe książki:

Opowiem ci o zbrodni Mara Śleboda Pionek Kamień
Wszystkie książki Małgorzata Kuźmińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świetny projekt, który trzeba dopracować

15.01.2022

O ogólnej koncepcji "Opowiem ci o zbrodni" pisałam w poprzednim poście, więc tym razem skupię się już tylko na treści. Choć jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę, a o czym nie wspomniałam. Każdy rozdział poprzedzony jest krótkim życiorysem autora opatrzonym zdjęciem, a w treść wplecione są fotografie oddające klimat historii. Tradycyjnie to... Recenzja książki Opowiem ci o zbrodni

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2021-04-07
6 /10
Przeczytane 📘 Jedynki 📚Bieżące :)

Bardzo ciekawy pomysł projektu, by przodujący pisarze literatury kryminalnej, na kanwie spraw z prawdziwych przestępstw, tworzyli opowiadania. Od razu przypomniał mi się miesięcznik "Detektyw", który kiedyś namiętnie czytywałam, zwłaszcza że był okraszany świetnymi rysunkami. Coś podobnego otrzymałam w tej książce i jestem w zupełności zadowolona z tej lektury. Oczywiście nie oceniam samych spraw, bo tutaj właściwie nie ma co oceniać, pozostaje tylko pokiwać smutnie i smętnie głową, że wciąż ludzie ludziom są w stanie wyrządzać takie okropności.

A jeśli chodzi o zaadoptowanie danej sprawy na opowiadanie, to chyba adopcja, która mi się najbardziej podobała, wyszła spod palców Marty Guzowskiej i nosi tytuł "Game Over". Świetne przedstawienie sytuacji plus ciekawostki w temacie jak i dlaczego tak, działa mózg nastolatków. Równie ciekawa interpretacja, została napisana przez państwa Małgorzatę i Michała Kuźmińskich i nosi tytuł "Szczególne potępienie", plus nieźle sportretowany Górny Śląsk w latach 90. Trzecie opowiadanie na moje podium to "Łowca" pana Chmielarza. Pozostałe, też nie są najgorsze. Można przeczytać.

× 9 | link |
@kryminal_na_talerzu
2019-11-27
7 /10

Książka "Opowiem ci o zbrodni 2" razem z programem telewizyjnym opierają się na prawdziwych polskich morderstwach, z których autorzy wybrali po jednym i przedstawili jego własną interpretację. Znajdziemy tutaj historie opowiedziane przez tak głośne nazwiska jak Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Igor Breyjdygant, Małogrzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska oraz Max Czornyj. Książka opatrzona jest też wstępem pióra Michała Fajbusiewicza, dziennikarza śledczego znanego z programu „997”. Każde opowiadanie jest inne, ale każde trzyma dobry poziom. Oczywiście jedne podobały mi się bardziej, drugie trochę mniej, ale ogólnie dobrze oceniam całość. Na wyróżnienie oczywiście zasługuje Chmielarz, który podszedł do tematu bardzo oryginalnie i napakował historię wieloma emocjami. Warto też wspomnieć o opowiadaniu Guzowskiej, która swoją historię opowiedziała poprzez pryzmat gry komputerowej.
Książka wydana jest starannie, każde opowiadanie poprzedzone jest krótką notką o autorze i opatrzone kilkoma fotografiami.
Jestem z lektury zadowolona pod względem literackim. A jeśli chodzi o prawdziwość zdarzeń, to że każda historia oparta jest na faktach, to ciężko uwierzyć, że ludzie faktycznie zdolni są do takich czynów... Przy prawdziwych historiach zawsze ciężko jest oceniać, więc by to zrobić, skupiłam się tylko i wyłącznie na walorach literackich.

× 2 | link |
@kamilaxddd
2019-11-12
8 /10

Lubię czytać o zbrodniach,które wydarzyły się w Polsce. Może to głupio zabrzmiało ale jestem ciekawa takich historii. Odkąd  pamiętam
oglądałam z ciekawością reportaże na takie tematy a później zaczęłam o takich rzeczach czytać.

Zbiór opowiadań w tej książce był dość różnorodny, autorzy opisywali to na własny sposób i to było bardzo ciekawe. Wszystko łączyło jedno.
Śmierć.
W każdym opowiadaniu jest zabójstwo, nawet nie jedno. Każde jest inne i ma inny powód.
Jak trzeba mieć zszarganą psychikę żeby dopuścić się zabójstwa.
Jednych to podnieca innych przeraża ale jak już do tego dojdzie czują wielką satysfakcję.
Zabójstwo z zazdrości , z zazdrości o kobietę,przyjaciół czy rodzinę. Tego też nie mogę pojąć.
Znajdziemy tutaj także treść o zoofilii czy rytuałach satanistycznych.
To trzeba przeczytać. Pewnie nie jest to lektura dla wszystkich ale na pewno dla takich,którzy takie tematy lubią.

× 1 | link |
@Ewik
2020-05-12
10 /10

Druga część super projektu - historie jeszcze bardziej pokręcone niż w pierwszej edycji.

× 1 | link |
@zaczytanaangie
2022-01-15
6 /10
Przeczytane

O ogólnej koncepcji "Opowiem ci o zbrodni" pisałam w poprzednim poście, więc tym razem skupię się już tylko na treści. Choć jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę, a o czym nie wspomniałam. Każdy rozdział poprzedzony jest krótkim życiorysem autora opatrzonym zdjęciem, a w treść wplecione są fotografie oddające klimat historii.
Tradycyjnie tomik rozpoczyna wstęp autorstwa Michała Fajbusiewicza, z którego można się dowiedzieć jakie sprawy zostaną w nim poruszone.
"Może" Igora Brejdyganta to bardzo specyficzna opowieść o tajemniczej sprawie śmierci młodego mężczyzny. Zetknęłam się już z tą historią, z opowiadania nie dowiedziałam się niczego nowego, ciężko było przez nie przebrnąć, bo nie miało w zasadzie żadnej osi, a snute wątki nie łączyły się w logiczną całość.
"Łowca" to kolejny dowód na to, że zaproszenie do projektu Wojciecha Chmielarza, było strzałem w dziesiątkę. Mam wrażenie, że on najlepiej zrozumiał zamysł twórców, ma też bez wątpienia najlepszy warsztat pisarski i korzysta z całego wachlarza swoich możliwości. I choć wybraną przez niego sprawę młodej kobiety zmanipulowanej przez oszusta matrymonialnego również znałam, to od opowiadania ciężko było mi się oderwać.
Max Czornyj to autor, który zawsze wzbudza we mnie emocje swoją twórczością, ale nie zawsze te pozytywne. Coraz chętniej i śmielej buduje powieści oparte na faktach, choć tych faktów trzeba w nich szukać ze świecą w ręku. Jednak opowiadanie "Gdy pisana nam ś...

| link |
@_books_and_dog_
2021-08-24
8 /10
Przeczytane Posiadam 2021
EW
2021-05-28
8 /10
Przeczytane
@arkadiuszmusic
2020-08-30
9 /10
Przeczytane Reportaże
AR
2020-08-20
6 /10
Przeczytane
@agnieszkachojnacka1981
2020-08-17
9 /10
Przeczytane
@malwinasleziak
2020-06-29
8 /10
Przeczytane
@opisujeksiazki
2020-06-01
7 /10
Przeczytane
GA
2020-02-27
4 /10
Przeczytane
@karsob85
2020-01-16
8 /10
Przeczytane
AN
2019-12-19
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Opowiem ci o zbrodni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Opowiem ci o zbrodni
Opowiem ci o zbrodni
Katarzyna Bonda, Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Marta Guzowska ...
6.9/10
Czołowi polscy autorzy kryminałów analizowali głośne sprawy, opierając się na nagich faktach z poli...
Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe
Opowiem Ci o zbrodni. Histo...
Michał Fajbusiewicz, Katarzyna Bonda, Bogdan Lach, Wojciech Chmielarz ...
7/10
Prawdziwe zbrodnie. Prawdziwi mordercy. Prawdziwe kryminalne śledztwa. Najnowsza odsłona bestselle...
Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe
Opowiem Ci o zbrodni. Histo...
Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Kuźmińska, Katarzyna Grochola ...
6.6/10
Prawdziwe zbrodnie. Prawdziwi mordercy. Prawdziwe kryminalne śledztwa. Najnowsza odsłona bestsellero...
Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe
Opowiem ci o zbrodni. Histo...
Katarzyna Grochola, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Rogala, Robert Małecki ...
6.7/10
Prawdziwe zbrodnie. Prawdziwi mordercy. Prawdziwe kryminalne śledztwa. Najnowsza odsłona bestsel...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl