Pionek

Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów
Pionek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów

Opis

W gliwickim parku zostaje brutalnie zamordowana młoda dziewczyna. Przypomina to lokalnej społeczności o seryjnym mordercy, który zabijał kobiety w Bytomiu, Gliwicach i Zabrzu. Skazany za te zbrodnie Wampir z Szombierek niedługo wyjdzie na wolność. Niezależny dziennikarz Sebastian Strzygoń wraca do sprawy sprzed lat. Pomaga mu antropolożka Anna Serafin. To ona podejmuje się przeprowadzić wywiad z wampirem. Mnożą się pytania, komuś bardzo zależy, by przeszłość pozostała pogrzebana. Teraźniejszość też nie daje o sobie zapomnieć … Kto rozstawia pionki w tej niebezpiecznej grze?
Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 978-83-271-5964-9, 9788327159649
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl: Anna Serafin, Sebastian Strzygoń, tom 2
Seria: Ślady zbrodni
Stron: 440
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Małgorzata Kuźmińska Małgorzata Kuźmińska
Urodzona w 1982 roku w Polsce
Z wykształcenia i zamiłowania jest antropologiem kultury, zawodowo zajmuje się zarządzaniem projektami. Autorka m.in. artykułów o kulturze popularnej. Entuzjastka Krakowa, który połączył ją z Michałem Kuźmińskim, a zwłaszcza kultowej dzielnicy Kazim...

Pozostałe książki:

Opowiem Ci o zbrodni, tom 1 Opowiem Ci o zbrodni, tom 2 Mara Śleboda Kamień
Wszystkie książki Małgorzata Kuźmińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Powieść z pomysłem

10.01.2021

Wiecie co, to jest aż dziwne, że powieść, do której mogę zgłosić tyle konkretnych zastrzeżeń uznaję za aż tak dobrą. Że tyle razy coś mi lekko zgrzytało w tekście, tyle razy podczas lektury miałem wrażenie, że coś jest trochę nie tak, a mimo to czytałem z taką przyjemnością, miałem z tego tekstu taką frajdę. Pozostaje krótko omówić zastrzeżenia. ... Recenzja książki Pionek

BA
@Bartlox
× 5

Pionek

17.10.2020

Po raz drugi spotkałam się z moimi ulubionymi bohaterami II części cyklu powieści kryminalnej Seria: Ślady zbrodni książki autorstwa Pani Małgorzaty i Michała Kuźmińskich pt. „Pionek ” Anną Serafin i Sebastianem Strzygoniem, których to losy zawodowe, jak i te prywatne zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przed każdym znajdującym się w książce 16 ro... Recenzja książki Pionek

@Anna30@Anna30 × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2020-03-10
9 /10
Przeczytane

Dużo strachu w tej książce. Strach to ukryty bohater. Przyjmuje różne formy i odcienie, a przedstawia się w kolejnych postaciach powieści.
Na Śląsku została zamordowana dziewczyna. Skojarzenia z brutalnymi mordami sprzed lat budzą wspomnienia i dawne emocje, tym bardziej, że niedługo wyjdzie prawdopodobnie na wolność skazany za tamte zbrodnie Wampir z Szombierek. Ten strach, który kiedyś paraliżował społeczność bytomską, dziś łączy się z rosnącym niepokojem wśród studentek Politechniki Śląskiej — zamordowano ich koleżankę...

Anka i Sebastian, którzy sami pozostają jeszcze pod wpływem podhalańskiej traumy, na skutek różnych okoliczności muszą stawić czoła demonom nowych przyjaciół. Poznają tym samym różne oblicza strachu: ten grupowy sprzed lat (kiedy kobiety nie wychodziły z domów po zmierzchu, a górnicy spóźniali się na szychtę, bo odprowadzali dzieci do szkół i przedszkoli), a także ten bardzo osobisty i nieustępujący — hodowany przez długie lata — strach Karoliny, która wtedy była małą córeczką zamordowanej kobiety. Pojawiają się jeszcze inne wymiary strachu. Jednych wciąż paraliżuje myśl, że zostanie odkryta ich tajemnica, inni łączą swoje lęki z poczuciem winy...

Kolejny dobry etnokryminał Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. Świetnie skonstruowany, inteligentnie napisany, z analizą etyczną. Znów jestem pod wrażeniem przygotowania merytorycznego i stylistycznego. I mam na myśli nie tylko stylizację gwarową czy środowiskową, ale wielotorowy rozmach...

× 16 | link |
@beata87
2020-06-15
10 /10
Przeczytane Najukochańsze

Rewelacyjny kryminał. Jeszcze lepszy niż Śleboda. Inteligentna, skomplikowana, wielowątkowa intryga, doskonale wykreowani bohaterowie, prawdziwi i przekonujący.
Pionek, to nie tylko nazwisko bohatera. Jak się okazuje, w powieści wykorzystano wszelkie znaczenia słowa pionek. Bo bohaterowie są pionkami, albo innych traktują jak pionki i gorszy sort.
Powieść o strachu, przed wampirem, mordującym kobiety, przed przemocą domową, przed odkryciem prawdy, przed własnym sumieniem. Morderstwa dawne, morderstwo świeże, cały przekrój ludzkich charakterów… Świetnie pokazane tło obyczajowe Śląska ostatnich 30 lat. Marazm, brak nadziei na polepszenie losu dużej części Ślązaków.
Fenomenalna powieść i nawet to, że już w połowie powieści odkryłam rozwiązanie intrygi, nie sprawiło, że straciła na atrakcyjności.

× 14 | link |
@Nina
2019-10-31
8 /10
Przeczytane 2019 E-book

Dużo czasu upłynęło od przeczytania przeze mnie "Ślebody", wiele wątków zatarło się w pamięci ale nie to, że kryminał to był przedni. Z wielką nadzieją zabrałam się więc za "Pionka". Czy druga część cyklu sprostała moim oczekiwaniom?
Och tak!
Tym razem duet Serafin i Strzygoń starają się rozwiązać sprawę Wampira z Szombierek. Pionek został skazany za zabójstwo czterech kobiet przeszło 20 lat temu i niedługo ma wyjść na wolność. Czy Pionek to tylko pionek czy prawdziwy wampir rozkoszujący sie widokiem krwi?
Autorzy stworzyli prawdziwy majstersztyk, świetne tło psychologiczne, rewelacyjnie poprowadzony wątek kryminalny, wszystko okraszone gwarą śląską, co dodaje smaczku i autentyczności.
Mnie nie pozostaje nic innego jak polecić tę książkę i w niedalekiej przyszłości zabrać się za część trzecią.

× 5 | link |
@Betsy59
2019-11-06
8 /10
Przeczytane 2018

Łał. Najlepsza, według mnie książka z trylogii Koźmińskich. Wartka akcja, wyraziści bohaterowie, jak zwykle folklor, obyczaj,koloryt miejsca i gwara. Polubiłam nawet dupka Strzygonia, który okazał się najbardziej ludzki ze wszystkich postaci. Nawiązanie do "Milczenia Owiec" ale także tragedie rodzinne, alkoholizm, przemiany ustrojowe i gospodarcze na Śląsku, bezrobocie... Czekam na następne etno- kryminały państwa Koźmińskich!

× 5 | link |
@sandrajasona
2019-11-07
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2017

Nasi starzy znajomi z "Ślebody" tym razem trafiają na Śląsk, a tutaj ich losy spotykają się z wielokrotnym zabójcą Pionkiem. Tym razem autorzy też mnie nie zawiedli. Dobrze skonstruowany kryminał, ciekawe wątki, tym razem policji mamy mniej, jest Śląsk, jest gwara śląska, jest krajobraz śląski i ludzie tam żyjący.

× 5 | link |
@Ewelina229
2019-11-08
7 /10
Przeczytane Posiadam

Ach cóż to był za przyjemnie spędzony czas... 400 stron uciekło nie wiem kiedy, a ja odleciałam bez reszty..

Śmierć młodej studentki przypomina o zbrodniach popełnionych ponad 20 lat temu przez Wampira, który już niedługo opuści więzienie po odbyciu kary 25 lat odsiadki.
Dziennikarz Sebastian Strzygoń, postanawia wrócić do głośnej sprawy sprzed lat, chcąc wzbudzić zainteresowanie na swoim blogu musi bardzo dokładnie zagłębić się w szczegółach tej sprawy, co jak się okazuje zaczyna naprowadzać go na coraz to nowsze ślady, które przeoczono lata temu. Temat coraz bardziej zaczyna pochłaniać dziennikarza, jednocześnie wpędzając w coraz większe niebezpieczeństwo.
Anna Serafin wykłada na uniwersytecie, koleżanka Strzygonia która daje się wciągnąć w temat Wampira i która wraz z dziennikarzem zaczyna grzebać w sprawie sprzed lat. Czy oby na pewno zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie na siebie ściąga ?

Świetnie wykreowani bohaterowie, podział czasowy na to, co dzieje się dziś i na to, co działo się ponad 20 lat temu.
Uwielbiam takie książki, od których ciężko się oderwać tym bardziej jeśli to pozycje Polskich autorów.
Świetna robota, polecam serdecznie

× 4 | link |
@Anna30
2019-03-09
10 /10
Przeczytane
@katala
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Zwykłe ludzkie życie Trup się ściele 2019

Nie ukrywam, że Śleboda wywarła na mnie spore wrażenie. Ona też ustawiła poprzeczkę oceny stosunkowo wysoko. Takie jest ryzyko pisania bardzo dobrej pierwszej części serii. Autorzy tak zadecydowali, więc oni ponoszą konsekwencje.
Jednak należy z pełną odpowiedzialnością przyznać, że Pionek znakomicie poradził sobie z poprzeczką. Autorzy mogą spać spokojnie, no chyba, że nabałaganili w części trzeciej, na którą za jakiś czas również przyjdzie czas na mojej czytelniczej liście.
A więc tak. Pionek to drugie spotkanie z nader atrakcyjnym intelektualnie, doskonale dopasowującym się w działaniu duetem bohaterów. Anka Serafin i Sebastian Strzygoń po raz kolejny wplątują się w kabałę, którą wywołują ich działania. Tym razem losy kierują ich na Śląsk, gdzie doszło do brutalnej śmierci młodej dziewczyny. Bohaterowie niby nigdy bezpośrednio, ale jednak wplątują się w sam środek afery, która swoimi korzeniami sięga ponad 20 lat wstecz. Drążą, wpadają na dobre tropy, zdarzają się im i błędne, ale z uporem i konsekwentnie odkrywają stronę po stronie niechlubnych wydarzeń śląskich. Nawet w chwilach zwątpienia, kiedy w poczuciu przerażenia lub braku sensu dalszych poszukiwań, nie dane jest im przestać. W ostatniej chwili, w ostatnim momencie pojawia się coś, co prowadzi ich na właściwe tory, do działania.
Pionek to ponownie świetnie skonstruowana historia, pełna klimatu, mowy, zachowań, ludzi. Pełna Śląska i to tego mało reprezentacyjnego, tego omijanego przez przeciętnych turyst...

× 3 | link |
BA
2020-05-05
7 /10
Przeczytane Współczesna literatura polska Beletrystyka Kryminał/Thriller Kryminał/Thriller Polski
EK
2022-05-20
7 /10
Przeczytane

Mieszkam na Górnym Śląsku, w samym centrum. Codziennie jeżdżę do pracy ulicą, po której na swojej maszynie śmigał Gerard z Anką. Oglądam te same familoki, górnicze osiedla, pokopalniane tereny, postindustrialne budowle. Moja codzienność to śląski pejzaż z kopalniami, hutami, tymi działającymi lub już nieczynnymi, lasy i parki. Nieobce mi Zabrze z Zandką, katowickie Sztauwajery, pełna lip aleja na Giszowcu, akademickie Gliwice, czy bytomskie Szombierki, unikatowa kultura, tradycje. Oraz rozmach i nowoczesność, które najpierw nieśmiało, a potem triumfalnie wkroczyły na Śląsk w czasach przemian ustrojowych i ekonomicznych. Czytając książkę czułam się u siebie i przede wszystkim dlatego lektura sprawiła mi mnóstwo przyjemności. Na początku złościł mnie Bastian, który wjeżdżając do mojego regionu z odległego o 100 km Krakowa wielce się dziwował, że trafił do nowoczesnej aglomeracji, a nie do górniczego zabiedzonego skansenu. Teraz sądzę, że tak miało być, wielu goroli (gorol = osoba nie pochodząca ze Śląska, nie mylić z górolem) do dziś tak postrzega Śląsk. Więc OK.
I to, co miało być tłem, dla mnie wysunęło się na główny plan, przynajmniej w pierwszej części książki. Ot, taka sobie sympatyczna obyczajówka. Śląsk i duet głównych bohaterów, znanych ze „Ślebody" - Sebastian Strzygoń i Anna Serafin. Dziennikarz stracił pracę i stara się inaczej zawodowo ustawić, sfrustrowana Anka zesłana do pracy na miejscową politechnikę prowadzi wykłady (skądinąd bardzo ciekawe), ludzie no...

× 1 | link |
@mala_mi
2022-01-03
8 /10
Przeczytane 2020

Druga powieść o losach pani doktor antropologii Anny Serafin i bezrobotnego UPS freelancera Sebastiana Strzygonia jest jeszcze lepsza niż pierwsza. Jest też mroczniejsza i bardziej przytłaczająca. Dodatkowym plusem jest też wykorzystanie śląskiej godki. Świetna, trzymająca w napięciu historia.

× 1 | link |
@_books_and_dog_
2021-08-24
10 /10
Przeczytane 2021

Druga moja książka Państwa Kuźmńskich. Zachwyciła mnie już Śleboda, ale tutaj dosłownie nie mogłam oderwać się od lektury. Nie wiem co ten duet Strzygoń - Serafin ma w sobie, ale naprawdę dobrze się ich czyta.

× 1 | link |
@BagatElka
2019-11-13
3 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

"Pionek" jest tak samo schematyczny jak "Śleboda".Zmiana dekoracji nie pomogła. Niezależnie od tego w jakiej gwarze gadają bohaterowie są jak wycięci z prasy brukowej.
Bucowaty dziennikarz i doskonale nijaka "ucona kobita" czyli pani antropolog,która sensu życia szuka w zawartości kolejnych,męskich portek.
Do kompletu są policjanci z kreskówek i złodzieje z tabloidów. I nawet wampir jest plastikowy jak odpustowy świątek.
Obiecywano mi,że Chmielarz rąbnie mną na kolana a duet Kuźmińskich powali na łopatki. Do kogo mam się zwrócić z reklamacją??? Do autorów książek czy do autorów bałwochwalczych opinii?
Jedna pozytywna rzecz,którą znalazłam w jednej z opinii to zdanie: "trzy kroki w bok od polskiego kryminału" i tego zamierzam się trzymać.

| link |
@nellik29
2022-03-24
8 /10
Przeczytane
TO
2022-02-13
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Zło to nie wybuch atomowy, to raczej trujący gaz, co uwalnia się z bagna z każdym bąblem pękającym na jego powierzchni. Zło nie przychodzi z zewnątrz, jak wampir, który co najwyżej może nas sw...”
× 1
#
“Patrzyła na niego, lustrując kolczyk w brwi (...) precyzyjnie wytartą kurtkę motocyklową nonszalancko powieszoną na oparciu krzesła. Kurtka wyglądała dokładnie tak, jak miała wyglądać: jakby o...”
#
“Straszyć Putinem czy ucinającymi głowy świrami z kalifatu mogły sobie duże portale. On szukał strachów z miejscowego podwórka. Lokalność była kluczem. Ludzie mają gdzieś głowy urżnięte Koptom ...”
#
“Hreczce nie podobały się metody FBI. Wolał sprawdzone milicyjne sposoby: przesłuchania informatorów, wycieranie krawężników i w ostateczności stare, dobre lanie po mordzie.”
#
“Wampir to przecież figura perwersji. (...) Pocałunek wampira to bardzo wyraźna metafora gwałtu. A sam wampir jest amoralny, wyzwolony z nakazów i zakazów społeczeństwa, które go przecież nie d...”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Śleboda
Śleboda
Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
7.5/10
Anka Serafin, młoda doktor antropologii z Krakowa, jedzie w Tatry, by szukać własnej tożsamości. Zna...
Kamień
Kamień
Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
7.4/10
Trzeci etnokryminał Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. W romskiej osadzie na Sądecczyźnie znaleziono...
Mara
Mara
Michał Kuźmiński, Małgorzata Kuźmińska
7.4/10
Zatuszowane zabójstwo. Wyparta przeszłość. I szkielet pod twoim domem. Dąbrowa Tarnowska. Przed wo...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl