Mara

Michał Kuźmiński, Małgorzata Kuźmińska
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Książka Mara
Książka Mara
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

 Zatuszowane zabójstwo. Wyparta przeszłość. I szkielet pod twoim domem.
Dąbrowa Tarnowska. Przed wojną połowę jej mieszkańców stanowili Żydzi. To tu, do pustego rodzinnego domu wraca dziennikarz po przejściach Sebastian Strzygoń, szukając równowagi. Ale nic z tego – w sadzie jego dziadków budowlańcy odkopują szkielet.
Czy, jak podejrzewa doktor Anna Serafin, są to kości ofiary Judenjagd – polowania na ukrywających się w czasie wojny Żydów? Równocześnie śmiertelny wypadek na peryferiach Dąbrowy okazuje się zabójstwem. A na synagodze i grobie ofiary pojawiają się antysemickie graffiti.
Bastian mierzy się z przeszłością miasteczka i własnej rodziny. Ale jak dotrzeć do prawdy, gdy świadkowie wydarzeń nic nie pamiętają, nic nie wiedzą? Albo tylko tak twierdzą? Czy można żądać wyjaśnień, gdy to pod twoim domem leży szkielet? Czy da się żyć pod jednym dachem z marą?
I czy to pytanie tylko do Bastiana? 
Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 978-83-271-5909-0, 9788327159090
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl: Anna Serafin, Sebastian Strzygoń, tom 4
Seria: Ślady zbrodni
Stron: 381
dodana przez: Sargento_Garcia
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Michał Kuźmiński Michał Kuźmiński
Urodzony w 1981 roku w Polsce
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, twórca i wieloletni kierownik działu Nauka. Nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne”, laureat wyróżnienia honorowego Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Pol...

Książki Michał Kuźmiński

Wszystkie książki Michał Kuźmiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mara - Judenjagd

{} WYBÓR REDAKCJI
21.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dąbrowa Tarnowska – Sebastian Strzegoń na posesji domu siostry znajduje podczas prac przy budowie basenu szkielet. W mieście również dochodzi do śmierci jednego z mieszkańców. W sprawie pomaga mu Anna Serafin, niestety w miasteczku jest zmowa milczenia w obydwu sprawach. Czy te sprawy się łączą i dlaczego wiodą do czasów wojny?? Czwarty tom z Se... {} Recenzja książki Mara

@sandrajasona@sandrajasona {}× 13

Mara

30.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie ma nic w tym dziwnego, gdy żyjemy w przekonaniu, że znamy dobrze cienie miejsc, w których mieszkaliśmy kiedyś i poznaliśmy ich smak z czasów dzieciństwa. Przyglądnęłam się z bliższa bohaterom, którzy dotychczas byli dla mnie lekko tajemniczy do tej pory, a tymczasem z deczka pozwolili ujawnić swoje małe sekrety. Małgorzata Fugiel-Kuźmi... {} Recenzja książki Mara

@Anna30@Anna30 {}× 4

"Mara"- Małgorzata Michał Kuźmińscy

18.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pierwszy raz spotkałam się z etnokryminałami, gdy sięgnęłam po twórczość Kuźmińskich. Na pierwszy rzut poszedł "Pionek". Ta wyjątkowo specyficzna powieść od samego początku przypadła mi do gustu, zaś "Śleboda" to był strzał w dziesiątkę. Przede mną teraz już tylko "Kamień", którego niestety, nie było w bibliotece, w związku z tym w zam... {} Recenzja książki Mara

Moja opinia o książce

Opinie

@Betsy59
2020-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2020

Kuźmińscy trzymają poziom. Interesująca akcja, tajemnice z przeszłości, judenjagt.... O tym się mało mówi, bo nie ma się czym chwalić. Jedynie bohaterowie, Anka i Bastian trochę mnie irytowali. Ona bardziej mimozowata i niezdecydowana niż zwykle, on histeryczny, wyżywajacy się na Bogu ducha winnej Wiolce. Wiolka też jakaś taka nieprawdziwa, anioł bez skazy, oaza cierpliwości. Każda inna by Strzygonia kopnęła w d... 
Podsumowując: temat i akcja ok, jednak postaci i relacje damsko- męskie w tej części się autorom nie udały.  Moim faworytem w  serii jest „Śleboda”.

{}× 17 | link |
@beata87
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Doskonały etnokryminał, poruszający nasz narodowy temat tabu - Judenjagd, polowanie na Żydów w czasie II Wojny Światowej. Większość społeczeństwa podtrzymuje mit kryształowego Polaka i oddanej Matki Polki, a tutaj okazuje się, że jesteśmy zwykłymi ludźmi, nie ideałami bez skazy... jesteśmy i dobrzy i źli, a najwięcej z nas jest w odcieniach szarości, mamy wzloty człowieczeństwa i upadki ze strachu, zawiści, pożądania.
Powieść doskonała w swej wymowie, zarówno mord wojenny jak i współczesny spowodowane były podobnymi motywami, przyzwoleniem na nieludzkie zachowania.
Autorzy z tomu na tom podwyższają sobie poprzeczkę... ta powieść jest kwintesencją ich stylu. Morderstwo jest tylko motywem do określenia poważnego problemu społecznego. Bohaterowie są zwyczajni, nie są superbohaterami, wręcz przeciwnie, ciągle się potykają, robią błędy, postępują nie zawsze zgodnie z etyką. Są prawdziwi. Cała powieść jest prawdziwa i rzetelna w swojej wymowie.
Dlatego uwielbiam tę serię.

{}× 16 | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Książki tego autorstwa kupuję w ciemno, bo są gwarantują wysoki poziom i ciekawa akcję

{}× 6 | link |
@gosia_myst
2020-03-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

„Mara” to kolejny fantastyczny etnokryminał z ciekawie przemyślaną fabuła i dobrze skonstruowaną historią. Książka wzbudziła we mnie wiele emocji ale także skłoniła do poszerzenia wiedzy na niezwykle drażliwy temat jakim był Judenjagd czyli polowania na Żydów, którzy uciekli z gett. Książka porusza bowiem bardzo niewygodny temat. Pokazuje również iż wiele osób woli ukryć to co niewygodne i udawać, że pewne sprawy nigdy nie miały miejsca. Pokazuje również jak trudno jest przełamać mur milczenia mieszkańców oraz skomplikowane małomiasteczkowe relacje pokazując ich drugie dno. Sam wątek kryminalny tak naprawdę ma na celu pokazać trudny temat zagłady, a właściwe to jej ostateczny etap, który nie jest do końca znany. Lektura jasno pokazuje, iż na temat Holokaustu nie wszystko zostało powiedziane. Całość została dopracowana w każdym detalu zarówno pod kątem historycznym jak i kryminalnym. W całej historii z pozoru nie nic nie łączy ze sobą również odnalezionego szkieletu w rodzinnym ogródku, ze śmiertelnym wypadkiem, jak się tylko z pozoru wydawało - Władysława Wężyka. Ale żeby się tego dowiedzieć musicie ją przeczytać. Zapewniam Was, że nie będzie to strata czasu, a wręcz przeciwnie.

{}× 3 | link |
@Judith19
2020-07-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Busia1904
2020-06-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane 2020
@Anna_J.
2020-02-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Wiejska_biblioteczka
2020-01-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Anna30
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Vernau
2020-04-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Kryminał
@e-ela55
2020-07-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane F/audiobook
@MAD_ABOUT_YOU
2020-02-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 1j) Literatura polska 1g) Kryminał/ sensacja/ thriller❤ 1ź) 2020 1c) E-book 1b) Ulubione ♡❤
@ejwa1960
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2019 Sensacja, thriller, horror,kryminał Z biblioteki
@sandrajasona
2019-12-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019

Co czytać po książce “Mara”- Michał Kuźmiński

Książka Kamień
Kamień Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
{}7.4/10
Trzeci etnokryminał Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. W rom...
Książka Pionek
Pionek Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
{}7.7/10
W gliwickim parku zostaje brutalnie zamordowana młoda dziewc...
Książka Poza kontrolą
Poza kontrolą Kathryn Croft
{}8.2/10
Będę tutaj cały czas. Nic nie możesz na to poradzić. Gdy C...
Książka Uśpione królowe
Uśpione królowe Hanna Greń
{}5.4/10
Mroczne powieści pełne zbrodni i tajemnic wywodzących się z...
Książka Śleboda
Śleboda Michał Kuźmiński, Małgorzata Kuźmińska
{}7.6/10
Anka Serafin, młoda doktor antropologii z Krakowa, jedzie w ...

Cytaty z książki

“- Ale czekaj, po kolei. Co ci powiedziała? - Nic, kurwa. Wysłuchała tego, co mam do powiedzenia, z miną egipskiej mumii i kazała spierdalać tak fachowo, że aż się ucieszyłem na myśl o czekając...”
{}× 1
#
“Rodzina to statystycznie najbardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia otoczenie. To są podstawy. Że podejrzanych szuka się w pierwszym rzędzie wśród członków najbliższej rodziny. ”
{}× 1
#
“- Proszę pana, ludzie zabijają się o pięćdziesiąt złotych. - Naprawdę sądzi pan, że taki pierdoła załatwiłby ojca i jeszcze upozorował wypadek? (...) - Przecież on nawet nie ma prawa jazdy. ...”
{}
#
“Odetchnęła głęboko. - Wiem, że mówisz to dlatego, że jesteś wściekły. Ale jeśli przyjrzysz się temu na chłodno i weźmiesz pod uwagę suche fakty... - Na chłodno, ja pierdolę! Potrząsnął głową....”
{}
#
“Bo jak się wie, to można przestać się bać. (...) Tak, można przestać się bać. Przestać zamartwiać się o wszystkich, żeby zagłuszyć własny lęk. Przestać udawać, że tak naprawdę jest wesoło. Prz...”
{}
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Książka Śleboda
Śleboda Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
{}7.6/10
Anka Serafin, młoda doktor antropologii z Krakowa, jedzie w ...
Książka Pionek
Pionek Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
{}7.7/10
W gliwickim parku zostaje brutalnie zamordowana młoda dziewc...
Książka Kamień
Kamień Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
{}7.4/10
Trzeci etnokryminał Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. W rom...
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe