Mortalista

Max Czornyj
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 71 ocen kanapowiczów
Mortalista
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 71 ocen kanapowiczów

Opis

Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.

W trakcie sprzątania domu, w którym niedawno natrafiono na zwłoki, zostaje odnaleziona sieć tuneli. Firma specjalizująca się w porządkowaniu miejsc zbrodni, odnajduje w nich makabrycznie upozowane ciała dzieci.
Czy lubiany przez wszystkich, emerytowany nauczyciel był seryjnym mordercą?
Czy to on odpowiadał za zaginięcia sprzed lat?

Tymczasem zostaje porwana kolejna osoba. Honoriusz Mond, wyzuty z emocji były kierownik katedry mortalistyki, jest specjalistą od umierania. Wie, że każda śmierć stanowi zagadkę, a po świecie chodzą zbrodniarze, którzy nigdy nie odpowiedzą za swoje czyny. Musi zrobić wszystko, by rozwiązać tę tajemnicę. Póki nie będzie za późno i śmierć nie sięgnie po kolejną ofiarę.

Każda śmierć pozostawia po sobie ślady. Ktoś je musi posprzątać.
NOWA SERIA AUTORA BESTSELLEROWEGO CYKLU O KOMISARZU Z LUBLINA, ERYKU DERYLE!
Data wydania: 2022-04-13
ISBN: 978-83-8195-892-9, 9788381958929
Wydawnictwo: Filia
Cykl: Honoriusz Mond, tom 1
Serie: Mroczna strona, Filia mroczna strona
Stron: 400
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Max Czornyj Max Czornyj
Urodzony 6 września 1989 roku w Polsce (Lublin)
Adwokat, praktykował prawo w Polsce i we Włoszech. Niczym w dowcipie lubi stare wino, spleśniałe sery i samochody bez dachu. Pasjonuje go broń czarnoprochowa - rewolwery Colta i Remingtona. Kolekcjonuje antyki, przede wszystkim sztychy, zegary, zega...

Pozostałe książki:

Grzech Ślepiec Ofiara Rzeźnik Mortalista Najszczęśliwsza Córka nazisty Pokuta Trauma Inna Klątwa Zimny chirurg Bestia z Buchenwaldu Zjawa Bestia Grób Sezon drugi Kat z Płaszowa Krew Mord Pacjent Inkarnator Spirytystka Wielbiciel Balladyna Jestem mordercą Fatum Seryjni mordercy Piekło Mengele. Anioł śmierci z Auschwitz Niebezpieczna propozycja Obcy Opowiem ci o zbrodni Sekret magika Rozdzieliła nas wojna Wina Geneza zła Zabójczy Pocisk. Polska krew. Czerwony terror Miłość i wojna Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe Sanatorium Zagłada Sekret świąt Zbrodnia i kara Terror Zmora Zimno zimniej zbrodnia Kat Hitlera Sekret ducha Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe Sekret skarbu Adwokat Włocha
Wszystkie książki Max Czornyj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ze smiercią za pan brat

7.04.2022

,,Mortalista" Maxa Czornyja to początek nowej serii z niezwykle intrygującym Honoriuszem Mondem. Jest on byłym kierownikiem katedry mortalistyki, który postanowił zatrudnić się w ... firmie sprzątającej! Któż by pomyślał, że specjalista od umierania skończy przy dezynfekcji i innych dezynsekcjach. Nieoczekiwanie, podczas sprzątania pewnego domu, w... Recenzja książki Mortalista

@aalexbook@aalexbook × 8

Sherlock Holmes od śmierci

18.01.2023

"Mortalista" Max Czornyj Cykl: Honoriusz Mond (tom 1) Wydawnictwo: Filia Gatunek: thriller Ilość stron: 398 Rok wydania: 2022 Fabuła: W trakcie sprzątania domu, w którym niedawno natrafiono na zwłoki, zostaje odnaleziona sieć tuneli. Firma specjalizująca się w porządkowaniu miejsc zbrodni, odnajduje w nich makabrycznie upozowane ciała dziec... Recenzja książki Mortalista

@Marcela@Marcela × 6

Niestety mnie wynudziła...

7.05.2022

„Moralista (…) Specjalista od umierania i wszystkiego, co z nim związane. Od śmierci i śladów, jakie kostucha pozostawia na ciałach oraz w miejscu, w którym dopadła człowieka.” Bardzo długo zabierałam się za napisanie tej recenzji, bowiem książkę przeczytałam już ze dwa tygodnie temu. Dlaczego? Bo tak naprawdę nie do końca wiem co o niej napisać.... Recenzja książki Mortalista

@justus228@justus228 × 6

Śmierć patrzy w oczy

10.04.2022

Po przeczytaniu "Mortalisty" nadszedł ten moment, kiedy najlepiej ominęłabym ocenianie książki według ilości gwiazdek. Naprawdę rzadko mi się to zdarza, ale kiedy już się zdarzy, mam ogromną zagwozdkę dotyczącą moich osobistych notowań na temat danej książki. Moje wahanie było na tyle uzasadnione, że do tej pory tylko jedna z książek Maxa Czornyja... Recenzja książki Mortalista

@werka751@werka751 × 5

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Logana
2022-09-18
8 /10
Przeczytane

Honoriusz Mond był znany w kręgach kryminalistycznych jako Mortalista. Przydomek zyskał dzięki prowadzeniu je­dy­nej w Pol­sce ka­te­dry mor­ta­li­sty­ki.
"Mor­ta­li­sta – Spe­cja­li­sta od umie­ra­nia iwszyst­kie­go, co znim zwią­za­ne. Od śmier­ci iśla­dów, jakie ko­stu­cha po­zo­sta­wia na cia­łach oraz wmiej­scu, wktórym do­pa­dła czło­wie­ka."

Teraz Mond przyjmuje pracę w firmie sprzątającejAl­le­gry Szmit. Usuwając ślady bytności zwłok w jednym z wiejskich domów, trafiają na szczątki kilku osób, a dokładniej dzieci.

Powieść jest preludium cyklu. Naszkicowany portret psychologiczny Monda jest przemyślany i dopracowany. Bardzo cenię w książkach autora jego lekki styl, którym przelewa na papier swoją obszerną wiedzę na przeróżne zagadnienia. W przypadku tej powieści i postaci Honoriusza dał popis erudycji zarówno w sferze wierzeń, religii, strojów, jak i badań nad ogólnie pojętą śmiercią i zwłokami. Natomiast zdewociała, wiecznie pijąca chichę Allegra nie przypadła mi do gustu. Irytował mnie jej sposób bycia, otoczka, jaka była stworzona wokół niej, wierzenia, rytuały, fetysze, a nawet żarty.

Wątek kryminalny jest niebanalny, od początku wciąga dynamiką, elektryzuje. Rozdziały krótkie, zakończone cliffhangerami, pozbawione są zbędnych opisów, które mogłyby powodować zastoje akcji. Było wybornie. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, sięgam po kolejny tom.

× 27 | link |
@tsantsara
2022-11-14
5 /10
Przeczytane Rozrywka Literatura polska (współczesna)

Komuś w recenzji wydało się, że Czornyj próbuje poprzez nazwisko Mond stworzyć nawiązanie do detektywa Monka. Absurd! Czornyj ma inne ambicje: Mond nawiązuje do Bonda, a ma pewnie jeszcze bardziej wielkoświatowe (le monde oblige!) pretensje. Ten jaguar, ten szpinet, hawańskie cygaretki Montecristo, wymyślne alkohole (absynt i chicha) i wysmakowana muzyka, jakiej słucha - tyleż to arystkoratyczne i dekadenckie, co pretensjonalne. Wszystko osadzone tak nieadekwatnie w dzisiejszej (?) Polsce i w środowisku na poły policyjnym oraz uniwersyteckim, że do wyobrażenia chyba tylko pośród negatywnie zweryfikowanych członków komunistycznych służb specjalnych, którzy pogrążyli się w mafijnych, lukratywnych biznesach, lub wśród pokolenia ich synów i córek. W czeskiej literaturze robi coś podobnego Petr Stančík, ale ten idzie jeszcze dalej - zarówno w folgowaniu podniebieniu, jak i rozporkowi - nie dbając już całkiem o prawdopodobieństwo i epatując innym tajnym środowiskiem - wolnomularzami. Tyle że Stančík stylizuje swoje teksty na swoisty steampunk (więc połowa XIX w), zaś takim wyśnionym złotym wiekiem dla naszego autora jest chyba przełom XX i XXI w.
Postaci są zabawne, inteligentne ale dość papierowe i to się czuje:
on - Honoriusz - "honorowy" gentleman w każdym calu, ni to patolog, ni to antropolog, oczywiście ateista-racjonalista,
ona - Allegra - czyli "wesoła", dziennikarka śledcza z biznesem "sprzątaniowym" (podobne zlecenia na sprzątanie otrz...

× 20 | Komentarze (1) | link |
@Eli1605
2023-02-20
5 /10
Przeczytane 2023 Polscy autorzy 2023

Po przeczytaniu kilku książek o komisarzu Deryle spodziewałam się mocnego uderzenia. Tymczasem do prawie 300 strony niewiele się działo. Dopiero potem akcja przyspieszyła i zaskoczyło zakończenie. Książka nie wywołała u mnie burzy emocji, a tak naprawdę to w ogóle ich nie wywołała. Tytułowy Mortalista jakoś mnie nie zachwycił. Już bardziej podobała mi się jego szefowa Allegra. Zapewne przeczytam kolejne tomy bo nie lubię zostawiać niedoczytane cykle książkowe.

× 17 | link |
@Bookmaania
2022-04-19
9 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Współpraca Wydawnictwo Filia

Honoriusz Mond to introwertyczny specjalista od śmierci, a rozumie ją jak nikt inny. Zatrudnia się w firmie sprzątającej i wraz z szefową jadą do kolejnego zlecenia. Tym razem trafia im się miejsce po nieboszczyku, a czujne oko Honoriusza zauważa tak wiele niezgodności i odkrywają tajemnicze drzwi do podziemnej piwnicy, która skrywa w swoich tunelach kolejne ciała..
Czy właściciel domu był seryjnym mordercą? Czy przez tyle lat żył z nieświadomością o zawartości piwnicy?

Mogę powiedzieć: w końcu! Pierwsze moje spotkanie z twórczością Maxa Czornyja i jestem pod wrażeniem. Nie tylko ze względu na wciągającą fabułę, ale także za zakończenia każdego rozdziału przez co książka była ciężko odkładalna, a ja chciałam tylko czytać i czytać. Również bohaterowie są bardzo charakterni i konkretni, a ich specyficzność i ironiczne poczucie humoru ogromnie zapada w pamięć czytelnika. Już same imiona wyróżniają się, a my tylko z kolejnymi stronami przywiązujemy się do Honoriusza i Allegry.
Jestem pod wrażeniem także stylu autora i posługiwania się słowem, dopracowaniem, wyobraźnią, ale przede wszystkim wiedzą.

Książka rozpoczyna się z przytupem i trupem. I to dopiero początek, bo później jest tylko ciekawiej, a my wspólnie z Mortalistą szukamy dalszych trajektorii śmierci..
Sekrety, przeszłość, ciągłe napięcie i poszukiwania to zalążek tego co otrzymacie w tej historii. Jest to mroczna i przesiąknięta śmiercią historia, pomimo dusznego klimatu jaki został tu...

× 13 | link |
MA
@Magnis
2022-10-09
7 /10
Przeczytane KRYMINAŁ

Autor cyklu o komisarzu Deryle powraca swoją nową książką z innym bohaterem Honoriuszem Mord w nowej serii powieści kryminalnej. Pierwszym tomem jest Mortalista, który zaciekawił mnie od samego początku jak tylko o nim usłyszałem. Chciałem przeczytać, bo poprzednie książki na faktach lub thrillery kryminalne podobały mi się. Ciekawy co dostanę tym razem zabrałem się do czytania.

Autor stworzył kryminał, w którym bohater mający ciekawą przeszłość i dosyć tajemniczą wplątuje się w sprawę odnalezienia ofiar potencjalnego mordercy podczas sprzątania domu wraz ze swoją szefową. Honoriusz postanawia rozpocząć własne śledztwo mimo policyjnych nacisków ze strony komisarza prowadzącego sprawę. Wykorzystując swoje umiejętności poszukuje odpowiedzi kto jest sprawcą.

Książka Mortalista jest mocnym kryminałem nie bawiącym się z czytającym, bo autor przyzwyczaił mnie do makabry i mocnych momentów, których tutaj mamy sporą ilość. Dlatego nie zawiodłem się pod tym kontem. Prowadzone śledztwo jest przedstawione świetnie i nie wyłożono za szybko kart trzymając w napięciu jeśli chodzi o prowadzenie dochodzenia. Nie brakuje tutaj przesłuchiwania świadków, poszlak, odkrytych śladów i na tej podstawie składania poszczególnych elementów zagadki w całość przez bohatera. Autor poradził sobie bardzo dobrze jeśli chodzi o momenty zwrotów akcji i podsuwania fałszywych tropów. Bohaterowie muszą sami odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania i uważać na komi...

× 11 | link |
@beata87
2022-10-13
9 /10
Przeczytane

Ojojoj, niezwykle polubiłam Honoriusza Monda, rozkosznie wykreowana postać. A Allegra doskonale go uzupełnia. Zaplątana intryga, niełatwo rozplątać ją i rozeznać się w problemie. Zaskakujący myk, poprzedzający zakończenie.
Cykl zapowiada się dobrze...

× 10 | link |
@gosia_myst
2022-04-28
7 /10
Przeczytane

Honoriusz Mond były kierownik katedry mortalistyki obecnie pracuje w firmie Allegry specjalizującej się w porządkowaniu miejsc zbrodni. W trakcie sprzątania domu, w którym niedawno natrafiono na zwłoki, zostaje odnaleziona sieć tuneli, a tam ciała zamordowanych dzieci. Honoriusz postanawia sam odkryć co naprawdę się wydarzyło i złapać mordercę.

„Mortalista” to książka, której akcja toczy się powoli mimo wszystko czyta się ją z zaciekawieniem. Bohaterowie są specyficzni, bardzo tajemniczy przez co nie każdemu mogą przypaść do gustu. Podczas lektury wielokrotnie czułam klimat Sherlocka Holmesa co jest dużym plusem. Nie brakuje tu ciekawych i inteligentnych dialogów, pełnych ciętych ripost oraz humoru. Przez całą historię mamy do czynienia ze śmiercią i mimo iż cała zbrodnia jest niezwykle brutalna nie znajdziecie tu jej szczegółów czy makabrycznych i krwawych scen. Głównym motywem całości jest właśnie śmierć, procesy po niej zachodzące czy dawne wierzenia. To niewątpliwie specyficzny tytuł z pogranicza kryminału pełen tajemni i wielowątkową intrygą, który czyta się wyjątkowo szybko.

× 8 | link |
@spectator_zm
@spectator_zm
2022-06-18
5 /10
Przeczytane ebook

Skusiłem się na "Mortalistę", gdyż byłem ciekaw, jak wypadnie Czornyj w nieco mniej krwawej (sądząc z opinii) powieści.
Niestety, przedstawiona historia w ogóle mnie nie przekonała. Główny bohater i jego wspólniczka, a w zasadzie szefowa firmy sprzątającej, w której zatrudnił się wykształcony profesor mortalistyki, to postacie zbyt udziwnione i ekstrawaganckie. Raziły mnie rwane dialogi i niedopowiedzenia. Ludzie ze sobą tak nie rozmawiają!
Owszem, postać głównego bohatera może i ma potencjał. Człowiek zajmujący się śmiercią i jej wszystkimi aspektami z pewnością jest ciekawym osobnikiem. Do tego jego niezwyczajne hobby restauratora staroci dodaje ekstrawagancji. Jednak cała konstrukcja fabuły, jej przebieg i zakończenie to zwykłe fantasmagorie. Nie wciągnęło mnie to i nie wiem, czy skuszę się na kolejny tom...

× 6 | link |
@Iwona_Nocon
2022-04-04
8 /10
Przeczytane

Honoriusz Mond to były kierownik katedry moralistyki,specjalizujący się w kwestii umierania. Aktualnie zajmuje się deratyzacją, dezynsekcją oraz dezynfekcją pomieszczeń. Podczas sprzątania jednego z domów dochodzi do makabrycznego odkrycia. Pod podłogą zostaje odnaleziona sieć tuneli w których znajdują się zwłoki dzieci. Czy winnym ich śmierci jest nauczyciel, którego zwłoki znaleziono chwilę wcześniej? Mond mimo początkowej niechęci postanawia zająć się sprawą w obawie przed kolejnym zniknięciem dziecka.
Muszę przyznać, że lubię twórczość Czornyja, tylko nie potrafię za nią nadążyć 😅. Ucieszyłam się na współpracę przy nowym tytule autora, bo pewnie przygodę z tą serią zaczęłabym dopiero za jakiś czas. Nowa seria Czornyja zaczyna się naprawdę nieźle, aczkolwiek mam wrażenie, że jak na niego było zbyt łagodnie. Być może autor w nowej serii chce na jakiś czas odejść od makabrycznych opisów. Poza odkryciem zwłok dzieci w piwnicy, pisarz dość łagodnie potraktował czytelników. Takie jest oczywiście moje zdanie. Po prostu odczuwam niedosyt, bo jestem fanką mocnych klimatów. Jeżeli chodzi o fabułę, podobał mi się sposób prowadzenia śledztwa, mylenie tropów i odkrycie kart dopiero w samej końcówce.
Honoriuszowi towarzyszy tajemnicza jak dla mnie postać Allegry. Na ten moment bardzo trudno mi ją poznać i jednoznacznie ocenić. Na pewno razem tworzą zgrany duet. Sama postać głównego bohatera również jest tajemnicza. Myślę, że to celowy zabieg, abyśmy mogli jego cechy charak...

× 5 | link |
@WolneLitery
2022-04-18
9 /10
Przeczytane

Uwielbiam jak autorzy mocno i wyraziście kreują dla nas głównych bohaterów swojej powieści - tutaj zdecydowanie to mamy! Honoriusz to postać, obok której nie da się przejść obojętnie. Ma ciekawą przeszłość, wyjątkową pasję i hobby, do tego jest postacią niezwykle inteligentna i ... introwertyczna. Obok niego stoi Allegra - kobieta która również mocno zapadnie Wam w pamięć. Ten duet sprawi, że książki nie będziecie chcieli odkładać nawet na chwilkę! Całość zaczyna się drastycznie! Czy nieboszczyk, którego znajdują, w swoim mieszkaniu dwaj przypadkowi chłopcy ma coś do ukrycia? O co chodzi z tajemniczą piwnicą, którą odkrywają śledczy w jego mieszkaniu i... czemu mamy tam ciała dzieci? Dwójka naszych głównych bohaterów na miejsce zbrodni trafia ze względu na swoją pracę. Ich zdaniem jest posprzątać ten lokal, chociaż ta mocna tajemnica i zbrodnia, która wstrząsnęła, całym miasteczkiem sprawia, że chcą się oni mocniej zagłębić w tę sprawę. I tak oto ich drogi zacieśniają się i wspólnymi siłami próbują dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się w tym miejscu. Honoriusz, jak już wcześniej wspomniałam, ma wyjątkową pasję i w przeszłości był on mortalistą. Jest to osoba, która interesuje się śmiercią - jego wiedza jest naprawdę szokująca i przeogromna! To on do tej powieści wniesie bardzo dużo! Autor stopniowo buduje napięcie w tej powieści, według mnie nie ma tutaj szybkiej i mocnej akcji, ale i bohaterowie i główny wątek tej powieści sprawią, że nie będziecie chcieli odłoż...

× 5 | link |
@zaczytana.buntowniczka92
@zaczytana.buntowniczka92
2022-04-13
8 /10
Przeczytane

"Mortalista" to pierwsza część najnowszej serii autora Maxa Czornyja.

Honoriusz - były specjalista w kwestii umierania nazywany do niedawna Mortalistą, zatrudnia się w firmie sprzątającej. Razem ze swoją szefową Allegrą zajmują się dezynfekcją, dezynsekcją oraz deratyzacją. Przy jednym ze zleceń uporządkowania domu zmarłego napotykają na sieć tuneli z trupami w stanie rozkładu. Allegra nie może poradzić sobie z widokiem martwych dzieci, a Mond zaczyna coraz bardziej zagłębiać się w sprawę zbrodni.
Czy sprzątająca para będzie w stanie rozwikłać zagadkę i zatrzymać kolejną śmierć?

Historia od początku owiana tajemnicą. Niby wiadomo kto stoi za morderstwem dzieci z piwnicy, ale w trakcie czytania nic już nie jest takie oczywiste, a motyw poznajemy dopiero na ostatnich stronach.
Główni bohaterowie są specyficzni w pozytywny sposób. Zarówno ich imiona, jak i styl bycia są wyjątkowe. Honoriusz od początku roił się w mojej głowie jako Sherlock Holmes ze swoją nadprzeciętną umiejętnością dedukcji. Allegra nie pozostaje w tyle i swoją inteligencją dorównuje partnerowi. Wyjątkowi w swojej wyjątkowości. Obydwoje charakteryzują się swoimi dziwactwami, które dodają fabule nietuzinkowy kilmat. Specyficzny, ale jak bardzo dobry! Poznajemy Maxa Czornyja z trochę innej strony. Niektóre opisy są mocne, ale inaczej ujęte niż w poprzednich książkach autora. Mimo tego historia jak najbardziej na plus. Max w wydaniu innym, ale równie dobrym.
Mortalista to bardzo ...

× 4 | link |
@_books_and_dog_
@_books_and_dog_
2022-03-31
9 /10
Przeczytane Posiadam 2022

„Mortalista” to najnowsza książka Maxa Czornyja. Jest to także pierwsza część cyklu z Honoriuszem Mondem. Nie jest to w żadnym wypadku komisarz Eryk Deryło, ale Honoriusza też można polubić. Mam nadzieję, że z kolejnymi książkami Mond da się bardziej poznać niż dotychczas bowiem jego postać owiana jest nutką tajemnicy. Tym co jest pewne to to, że Mond jest tytułowym Mortalistą czyli specjalistą od umierania.

"Mortalista - specjalista od umierania i wszystkiego, co z nim związane. Od śmierci i śladów, jakie kostucha pozostawia na ciałach oraz w miejscu, w którym dopadła człowieka."

Mond pracuje w firmie zajmującą się sprzątaniem, czyszczeniem, deratyzacją, dezynfekcja i takimi tam. Podczas jak by się mogło wydawać rutynowego zlecenia wysprzątania domu, gdzie znaleziono zwłoki starszego pana Honoriuszowi coś nie pasuje. Jego natura nie pozwala mu zignorować swojej intuicji więc odnajduje makabrycznie upozowane ciała dzieci. Mond wie, że każda śmierć stanowi zagadkę i on musi zrobić wszystko, by rozwiązać tę tajemnicę. Póki nie będzie za późno i śmierć nie sięgnie po kolejną ofiarę. Czy mu się to uda?

Tym razem autor zadbał o to żeby można było sobie czytając połamać język. Dla mnie samo Honoriusz Mond brzmi już skomplikowanie, a pozostali bohaterowie wcale sprawy nie ułatwiają. Max jednak doskonale potrafi przekazywać emocje i budować napięcie. Książka wciąga już od pierwszej strony, a tajemnicza postać Honoriusza Monda tylko jeszcze bardziej pob...

× 4 | link |
@coolturka104
2022-04-14
7 /10
Przeczytane

"Mortalista - spe­cja­li­sta od umie­ra­nia iwszyst­kie­go, co znim zwią­za­ne. Od śmier­ci iśla­dów, jakie ko­stu­cha po­zo­sta­wia na cia­łach oraz wmiej­scu, wktórym do­pa­dła czło­wie­ka".

Moją uwagę zwróciły fantazyjne personalia bohaterów - Honoriusz, Allegra i uroczy rysunek chrabąszcza rozpoczynający każdy rozdział - lubię takie detale. Mimo dość makabrycznego wydźwięku, nie brak tu czarnego, ironicznego humoru, który ja kupuję. Podobały mi się również wszystkie ciekawostki na temat umarłych, a daję wam słowo - znajdziecie tu wiele takich "smaczków". Akcja jest niezwykle dynamiczna, a fabuła z rozdziału na rozdział coraz bardziej intryguje, a że każdy z nich zakończony jest dość nieoczekiwanym plot twistem, więc książki nie sposób odłożyć na później.

Honoriusz to bardzo tajemnicza postać, jakby żywcem przeniesiony z poprzedniego wieku. Zatrudnia się w firmie sprzątającej Allegry, a hobbystycznie zajmuje renowacją starych mebli. Jako były kierownik katedry mortalistyki, na temat śmierci wie wszystko.
Atmosfera zagęszcza się, gdy w domu lubianego przez wszystkich emerytowanego nauczyciela odkryto sieć tuneli, a w nich dziecięce zwłoki. Czy to on odpowiada, za makabryczne znalezisko pod podłogą?

Ponoć "Mortalista" jest początkiem nowej kryminalnej serii od Maxa Czornyja, z chęcią poznam ciąg dalszy.

× 4 | link |
@wfotelu
2022-06-27
8 /10
Przeczytane

Pierwsze i bardzo udane spotkanie z twórczością autora. To było tak dobre, że już zacieram ręce i czekam na kontynuację!

O tej książce nie będę się rozpisywać, by przypadkiem nie zdradzić zbyt wiele. Powiem tylko tyle, że jest dużo mądrości, inteligencji i trupów. Zagadka goni zagadkę, historia nawet na moment nie zwalnia tempa (nie jest ono zawrotne, ale jest przyjemnie równe).

Bohaterowie to jakiś majstersztyk! To, jak ze sobą rozmawiają, jak są wykreowani... Polubiłam Honoriusza Monda i Allegrę Szmit. Ta "para" to dwa różne bieguny, ale mimo wszystko tworzą idealną całość. Są inni, ale do siebie pasują.
Książkę czyta się rewelacyjnie. Słuchać też słucha się jej nieźle, chociaż mam pewne zastrzeżenia do lektora (ale to tylko moje widzimisię).

Książka jest na swój sposób mroczna i makabryczna, może nie jakoś bardzo krwawa, ale sprawia, że czujemy dreszcz emocji i niepokój. Jestem na tak. Jeśli kontynuacja będzie tak dobra, jak tom pierwszy - uznam Maxa Czornyja za twórcę nowej, ulubionej serii.

× 4 | link |
@ania_gt
2022-08-04
6 /10
Przeczytane

Niestety nie porwała mnie tak mocno jak cykl z komisarzem Erykiem Deryło. Irytowała mnie Allegra i wydumane dialogi prowadzone między bohaterami. Natomiast postać głównego bohatera ma potencjał i chętnie przeczytam kolejne części. Honoriusz Mond specjalista od umierania, człowiek wielu talentów i tajemnic potrafi poruszyć czytelniczą wyobraźnię.

× 4 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Ludzie nie rozumieją, że najlepiej im samym ze sobą. Wszystko jest interesem. Miłość jest dobra tak długo, jak długo przynosi korzyść obu stronom. Potem przychodzi rozczarowanie albo śmierć.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Spirytystka
Spirytystka
Max Czornyj
7.7/10
Mortalista powraca. Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nigdy. W okolicach Krakowa grasuje ...
Inkarnator
Inkarnator
Max Czornyj
7.4/10
Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie można od niej uciec. W Krakowie dochodzi do serii wyjątk...
Zmora
Zmora
Max Czornyj
7.7/10
Strach to życie. Ci, którzy chcą umrzeć nie czują strachu. Honoriusz Mond nie wierzy w pecha. Jed...
© 2007 - 2023 nakanapie.pl