Zimny chirurg

Max Czornyj
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów
Zimny chirurg
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów

Opis

Wszyscy jesteśmy niewinni. Winne naszych zbrodni są jedynie złe okoliczności.
Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.

Edmund Kolanowski jest zwyczajnym człowiekiem z sąsiedztwa.
Ma żonę i dzieci, niczym szczególnym się nie wyróżnia.

Poza jednym - instynktem bestii. Ta cecha czyni go zwyrodniałym mordercą i kolekcjonerem trofeów.

Dewiantem analizowanym przez FBI.

Czy Kolanowski jest potworem, czy może ofiarą własnej przeszłości?

Dzięki tej książce wnikniesz w głąb umysłu seryjnego mordercy.
Tym razem prawda okaże się bardziej przerażająca od fikcji.

Data wydania: 2020-09-02
ISBN: 978-83-8195-217-0, 9788381952170
Wydawnictwo: Filia
Stron: 336
dodana przez: Vernau

Autor

Max Czornyj Max Czornyj
Urodzony 6 września 1989 roku w Polsce (Lublin)
Polski adwokat i pisarz. Praktykował prawo w Polsce i we Włoszech. Ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Lublinie. Autor thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle.

Pozostałe książki:

Grzech Ofiara Najszczęśliwsza Ślepiec Rzeźnik
Wszystkie książki Max Czornyj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kakofonia zboczeń, brutalności i potworności

26.10.2021

Z recenzją tej książki musiałam odczekać parę dni żeby pod wpływem emocji nie zaspoilerować wszystkiego. No i żeby trochę zdetoksować mózg... Uwielbiam mocne książki i mało co robi na mnie takie wrażenie, ale "zimny chirurg" zmiażdżył mnie totalnie (tak samo z resztą jak rok temu "Rzeźnik" autorstwa pana Maxa). Jest to zbeletryzowana faktami (st... Recenzja książki Zimny chirurg

Winny psychopata czy okoliczności?

11.01.2021

Dobro i zło to od wieków wzajemnie zwalczające się siły. Już osiemnastowieczny myśliciel francuski, Jean-Jacques Rousseau, stwierdził w swojej maksymie, że człowiek z natury rodzi się dobry. Rzeczywistość natomiast zdaje się poddawać tę tezę w wątpliwość. Nic nie jest jednoznacznie białe ani czarne. Każdy człowiek rodzi się z czystą kartą. To, jak... Recenzja książki Zimny chirurg

Tacy ludzie nie powinni oddychać!

2.09.2020

Max Czornyj jak zwykle przeszedł samego siebie. Jego Zimny chirurg zdecydowanie zmroził mi krew, a po plecach przechodziły ciarki. Spodziewałam się czegoś mocnego…. A dostałam o wiele więcej… „Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie.” Edmund K... Recenzja książki Zimny chirurg

@justus228@justus228 × 3

Tylko czytać!

22.04.2021

Max Czornyj był kolejną postacią na mojej liście autorów polskiej sceny kryminale, której twórczość chciałam poznać. Zaczęłam od dwóch pozycji z cyklu na faktach, a pierwszą z nich była właśnie książka pod tytułem „Zimny Chirurg”. Książka opowiada historię Edmunda Kolanowskiego, który wiedzie spokojne życie w Poznaniu. Ma żonę i dzieci, chodzi ... Recenzja książki Zimny chirurg

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2020-10-03
10 /10
Przeczytane horror kryminał Sensacja thriller

Oparte na faktach studium życia oraz kształtującej się stopniowo dewiacji, mieszkającego i żyjącego w Poznaniu, psychopaty, seryjnego mordercy a także nekrofila - Edmunda Kolanowskiego. Historia jest przedstawiona w tak obrazowy i plastyczny sposób, że nie sposób oderwać się od lektury.

Książka obfituje w dużą ilość opisów profanowania zwłok, oraz perwersyjnego wykorzystywania ich fragmentów, więc lekturę polecam osobom o mocnych nerwach.

× 22 | Komentarze (1) | link |
@beata87
2021-02-04
7 /10
Przeczytane

Bardzo w stylu Autora: mroczna, brutalna, krwawa i przerażająca. Jednak różni się od innych powieści Maxa Czornego, jest powieścią opartą na faktach z psychologicznym ujęciem bohatera. Historia Edmunda Kolanowskiego jest przerażająca: zwykły człowiek i niesamowita bestia jednocześnie. Był chory psychicznie, ale czy to wystarczające wytłumaczenie dla niezwykłego bestialstwa i obrzydliwych dewiacji, jakie wprowadzał w życie i się nimi upajał.
Wyjątkowo trudna książka. Nie unikam brutalnych książek, ale świadomość, że życie bohatera jest prawdziwe, powoduje wewnętrzny sprzeciw wobec lektury. Dla wyjątkowo odpornych czytelników.

× 15 | link |
@Anmar
2021-03-29
7 /10

Zimny chirurg jest powieścią inspirowaną prawdziwymi zdarzeniami. Edmund Kolanowski, naprawdę istniał, i naprawdę dopuścił się okropieństw opisanych w książce.

Po raz kolejny Max Czornyj napisał książkę, w której mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową, a narratorem zostaje morderca. Jednak o ile "Rzeźnik" był dla mnie zbyt chaotyczny i opisywane tam wynurzenia Józefa Cyppka niewiele miały wspólnego z jego czynami, o tyle w "Zimnym chirurgu" pisarzowi naprawdę udało się "wejść" w umysł mordercy. Poznajemy wydarzenia i towarzyszące im uczucia, które ukształtowały Edmunda. Od wczesnego dzieciństwa i straty brata, poprzez wizyty na cmentarzu, pierwsze doświadczenia seksualne, pierwsze przestępstwa, aż po koniec jaki spotkał zimnego chirurga.

Muszę przyznać, że Czornyj opisuje wydarzenia w sposób bardzo sugestywny i realistyczny. Czasami aż nadto rzeczywisty. Ale nie zapominajmy, że wydarzenia z książki naprawdę miały miejsce. Pisarz dokładnie przeprowadza nas przez zbrodnie chirurga, opisuje je ze szczegółami (co może być minusem dla bardziej wrażliwych osób). A równocześnie z uwagi na narrację pierwszosobową w żaden sposób nie ustosunkowuje się do tych zdarzeń. Daje nam opis zbrodni i możliwe rozmyślenia sprawcy, cała reszta, ocena stanu mordercy czy jego motywy pozostaje w naszej gestii. Autor nie zajmuje stanowiska, przedstawia nam niejako "dziennik", co my z tym zrobimy zależy od nas.

Sprawa Kolanowskiego była ewenementem tamtych czasów. ...

× 7 | link |
@ania_gt
2021-04-12
6 /10
Przeczytane

Długo się naczekałam na nią w bibliotece. Jakoś specjalnie mną nie wstrząsnęła, może dlatego że sprawa Edmunda Kolanowskiego jest powszechnie znana i opisana. Wiedziałam czego mam się spodziewać. Plusik za niecodzienną i niepokojącą narrację, chociaż w rzeczywistości Edmund nie był taki elokwentny. Pracując z osobami zaburzonymi psychicznie niejedno już widziałam. Chyba największą siłą tej książki jest umiejętne pokazanie, że Zło może być blisko. Człowiek psychicznie chory nie zawsze daje się na pierwszy rzut oka rozpoznać...

× 6 | link |
MA
2022-01-02
7 /10
Przeczytane NA FAKTACH THRILLER

Zimny chirurg jest kolejną książką Maxa Czornyja, po jaką sięgnąłem zaciekawiony próbą przedstawienia sylwetki Edmunda Kolanowskiego, a co za tym idzie, oparta na faktach historia jak w przypadku Rzeźnika. Zapowiadała się na mroczny thriller i pełen makabry opowiadający o losach seryjnego mordercy, który trafił do podręczników na całym świecie. Opowieść o zwyczajnym z pozoru człowieku mającym żonę i dzieci. Pod tym płaszczykiem skrywał się jeden z niebezpiecznych psychopatycznych morderców.
Książkę oparto na faktach dotyczącą życia i działalności Edmunda Kolanowskiego. Autor próbuje wejść w skórę mordercy, któremu oddaje głos od samego początku. Jesteśmy świadkami jego relacji z matką i dostajemy retrospekcje z dziecinnych lat. Jednak sporo miejsca poświęca na jego działania i pęd drapieżnika prowadzący do makabrycznych zbrodni. Oddając mu głos próbuje odpowiedzieć na pytanie co było przyczyną jego zachowania. Dlaczego zabijał lub upatrzył sobie cmentarze na swoją działalność. Od samego początku zostajemy wciągnięci w wir opowieści o jednym z niebezpiecznych psychopatycznych morderców pozbawionych empatii, sumienia i gotowego na wszystko, aby spełnić swoje mordercze fantazje. Wydarzenia tutaj potrafią być przerażające i nieraz makabryczne. Opowieść nie pozbawiona dreszczyku strachu, bo zwykły człowiek posiadający rodzinę okazuje się mordercą, mającą na sumieniu wiele ofiar. Świetnie kamuflujący się i niebezpieczny dla wszystkich co staną mu na drodze. Każdy rozdział ...

× 5 | link |
@Malwi
2021-07-14
5 /10
Przeczytane

" Zimny chirurg " to historia którą napisało samo życie czyli sfabularyzowana biografia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy, psychopaty. Fabuła przedstawiona jest w formie opowiadania z perspektywy sprawcy. Taki sposób przekazu pozwala poznać co czai się w mrocznym umyśle Edmunda Kolanowskiego. Poznajemy jego życie od chwili narodzin i toważyszymy mu kiedy morduje, bezcześci zwłoki i tworzy kobiece lalki. Jesteśmy niemymi świadkami jego śmierci.

Autorowi udało się bardzo dobrze pokazać warstwę psychologiczną głównego bohatera jego przemyślenia dylematy i analizę zachowań. Myślę że dla normalnego człowieka wejście w umysł tak zdeprawowanego człowieka może stanowić duże wyzwanie.

× 3 | link |
@milady_2
2021-01-01
8 /10
Przeczytane

Choć uwielbiam tego autora i moja opinia może być trochę stronnicza, to jednak bardzo polecam książkę. Chłodne kalkulacje seryjnego mordercy, jego umysł i w efekcie jego postępowanie. Dlaczego tak czynił? Przeczytajcie...

× 3 | link |
@poprzewracane
2021-03-25
9 /10
Przeczytane

To była pierwsza moja książka tego autora i zdecydowanie nie ostatnia. Napisana dla mnie zaskakująco, jak na książkę oparta na faktach. Świetnie prowadzona, bohater wykreowany fantastycznie, mocna fabuła, która z pewnością nie jest dla wszystkich. Trochę strachu napędza.

× 2 | link |
@zaczytanaangie
2021-04-01
6 /10
Przeczytane

Edmund Kolanowski to bez wątpienia najlepiej mi znany seryjny morderca. I może właśnie dlatego "Zimny chirurg" nie zrobił na mnie żadnego wrażenia.

Chcecie rzetelnego reportażu na podstawie akt i rozmów z funkcjonariuszami, którzy uczestniczyli w polowaniu na nekrofila? Przeczytajcie "Martwe ciała" Michała Larka i Waldemara Ciszaka. Max Czornyj przyznaje, że bazował na tej pozycji.

Chcecie fabularnej opowieści, w której będzie można wychwycić inspirację losami Edmunda? Sięgnijcie po "Chirurga" - recenzję znajdziecie u mnie na profilu.

"Zimny Chirurg" nie wywował we mnie zbyt wielkich emocji. Nie potrafiłam się wciągnąć w fabułę, która była prowadzona podobnie do "Rzeźnika". Może spodziewałam się czegoś innego niż wykorzystanie tego samego schematu. Może za dużo już czytałam i słuchałam na ten temat. Niestety nic z tej lektury nie zapadło mi w pamięć, po prostu niczym się nie wyróżniła.

Narracja może się wydać wstrząsająca, zwłaszcza dla kobiety, bo literacki Kolanowski zwraca się do nas bezpośrednio i niektóre fragmenty działają mocno na wyobraźnię.

Zabrakło mi jednak tego, za co Czornyja polubiłam. Zdecydowanie lepiej wychodzi mu tworzenie fikcyjnej fabuły niż pisanie "na faktach". Momentami miałam wrażenie, że za bardzo chciał nas przerazić, a osiągnął odwrotny efekt. Prawda jest na tyle wstrząsająca, że wystarczyło ją wiernie odtworzyć.

Mimo wszystko polecam tę książkę szczególnie osobom, które nie zagłębiają się z...

× 1 | link |
@Iwona_Nocon
2022-03-01
7 /10
Przeczytane

Max Czornyj nie od dziś intryguje mnie swoim piórem. Pisze dość mocne książki, zwłaszcza jeżeli chodzi o szczegółowe opisy, co bardzo lubię. Sięgając po tę książkę, wiedziałam, że autor nie oszczędzi swoich czytelników. I tak też się stało, ale czuję niedosyt.
Pod pseudonimem Zimny chirurg kryje się pan Edmund Kolanowski, który na co dzień był kochającym synem, mężem, ojcem. Niestety jak się z czasem okazało był również psychopatą, który zabijał kobiety i w sposób makabryczny okaleczał zwłoki.
Autor zdecydował się zastosować w przypadku tej książki narrację pierwszoosobową, dzięki czemu zaistniała możliwość wejścia w mózg pana Edmunda. Bardzo się cieszę, że autor od samego początku nie próbował w żaden sposób załagodzić poczynań bohatera. Oczywiście to powoduje, że człowiek stykając się ze złem w tak czystej postaci może nabrać obrzydzenia, niechęci, ale właśnie oto chodziło. Pierwszy raz od dawna nie współczułam mordercy, wręcz przeciwnie - jest we mnie wiele złości względem tej postaci i cieszę się, choć nie powinnam, z tego jak skończył. Dlaczego spodziewałam się po tej lekturze czegoś innego? W książce co jakiś czas, autor uchylał fragmenty z akt sprawy. Szkoda, że nie było tego więcej. One mogły i rzucały szersze spojrzenie na osobę, jaką był Zimny chirurg. Ode mnie 7/10.

× 1 | link |
@bethwithbooks
2021-06-22
8 /10
Przeczytane 2021

Zaledwie kilka dni przed tym, jak sięgnęłam po „Zimnego chirurga” brałam udział w rozmowie w komentarzach pod jednym z postów na Instagramie. Chodziło o to, który typ książek bardziej lubimy – pisane z perspektywy mordercy, czy osoby, która chce go schwytać. I właśnie wtedy jedna z bookstagramerek poleciła mi „Zimnego chirurga”, w którym czytamy historię opowiedzianą właśnie z perspektywy mordercy.
Max Czornyj skupił się w książce na wydarzeniach, które faktycznie miały miejsce. Edmund Kolanowski do dziś pojawia się bowiem w podręcznikach kryminalistyki na całym świecie. Można powiedzieć, że jest sławny dzięki temu, jakich makabrycznych rzeczy dokonał. Na co dzień nie wyróżniał się niczym, był zwykłym sąsiadem, mężem, ojcem. Co jednak kryje się w głębi jego umysłu? I jak rozszyfrować jego prawdziwe intencje?
„Zimny chirurg” to książka pełna najróżniejszych emocji. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę, że Edmund jest złym człowiekiem, który zasługuje na karę i pobyt w więzieniu. Ze względu na to, że to właśnie z jego perspektywy poznajemy całą historię, możemy jednak odnieść wrażenie, że częściowo jego zachowanie może być usprawiedliwione. Nasza przeszłość często ma aż zbyt duży wpływ na naszą przyszłość. Trudno powiedzieć, że Edmund Kolanowski „miał swoje powody”, by czynić to, co czynił, jednak po lekturze tej książki zdajemy sobie sprawę, że coś musiało sprawić, że to właśnie w taki sposób potoczył się jego los. Ocena, czy uważamy go za bestię, czy za człowieka...

| link |
@andrzej.trojanowski
2021-01-30
9 /10

Max Czornyj w „Zimnym chirurgu” tym razem ogląda świat oczami jednego z najbardziej odrażających psychopatów, zwyrodniałych seryjnych dewiantów, któremu jak brakowało świeżych zwłok to mordował. Oczami przede wszystkim nekrofila, Edmunda Kolanowskiego. Do dzisiaj ten przypadek jest roztrząsany w podręcznikach światowej kryminalistyki. Autor opisuje w drobnych szczegółach drogę poprzez emocje, uczucia, odczucia, myśli, doświadczenia i osobowość do najbardziej chyba odrażających czynów. Drogę faceta, który sprawiał wrażenie normalnego. Ba, na tyle normalnego, że kobiety mu ufały. Nie jestem zbyt wrażliwym człowiekiem na tym obszarze ale chcąc, nie chcąc szczegóły powieści miały wpływ na moją senną podświadomość. Ponadto powieść docenił Bogdan Lach (doświadczony praktyk szeroko pojętej kryminalistyki) w swoim wykładzie na Poznańskim Festiwalu Kryminalnym Granda w dniu 18 września 2020 r. „Zabójstwa na tle dewiacyjnym. Przypadek Edmunda Kolanowskiego”. Pod koniec wykładu Bogdan Lach przytacza fragment książki aby wejść w skórę sprawcy działającego z pobudek nekrofilnych, jak sam zgrabnie to ujął.
Tak naprawdę to nigdy nie wiesz kto siedzi obok ciebie, kto patrzy na twoje biodra, kto ochoczo proponuje ponieść zbyt ciężką walizkę – zdaje się przemawiać do czytelnika Kolanowski.

| link |
@wisienkaczyta
2021-04-03
9 /10
Przeczytane

Są książki, które wywołują niepokój i ciarki na ciele.. Taką książkę w ostatnim czasie wybrałam. Oparta na faktach powieść „Zimny chirurg” Wydawnictwa FILIA. Historia polskiego najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy i nekrofila XX wieku.
Max Czornyj poprzez pierwszoosobową narracje pozwala nam wniknąć w umysł Edmunda Kolanowskiego, tak obrazowo, że ciężko o niej zapomnieć. Na pozór zwyczajnego człowieka z sąsiedztwa, którego każdy mógł minąć na ulicy w tamtych czasach.

Książka trzymała mnie w napięciu do ostatniej strony. Pierwszy raz sięgnęłam po powieść na faktach. Teraz już wiem, że nie ostatni. Pisząc tę recenzję nadal czuję odrazę i przerażenie jak można robić tak straszne rzeczy: nieletnie, dojrzałe kobiety, staruszki zamordowane w bestialski sposób przez Kolanowskiego.

Historia tylko dla czytelników o mocnych nerwach, ale gdy już się zacznie ciężko się oderwać.

W mojej pamięci pewnie pozostanie na bardzo długo. 🙊

| link |
@_books_and_dog_
2021-08-19
8 /10
Przeczytane Posiadam 2021

Książka "Zimny chirurg" opowiada historię Edmunda Kolanowskiego. To jedna z tych książek, w których prawda jest straszniejsza niż niejedna fikcja literacka. Max Czornyj kolejny raz przenika w psychikę mordercy. Edmund Kolanowski był zwyczajnym człowiekiem z sąsiedztwa, ale z instynktem bestii. Instynktu, którego nie można powstrzymać. To kolejny polski seryjny morderca, ale Kolanowski nie tylko zabijał kobiety. Kolanowski był nekrofilem. Czornyj tradycyjnie już od samego początku trzyma w napięciu. Niektóre opisy zmuszają do chwilowego odłożenia książki, ale jak odłożyć książkę, która totalnie wciąga?

| link |
@goosediaries
2022-05-01
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Z jakiegoś punktu widzenia wszytstko można zrzucić na śmierć. Wbrew temu, co mówią, ona wcale nie stanowi rozwiązania wszystkich problemów. Jest zaledwie ich początkiem.”
#
“Z miłością do kobiet zawsze wiąże się nienawiść.”
#
“Miłość, nienawiść i pożądanie. To części składowe świata. Życie każdego z nas kręci sieę wokół tych pojęć. Nawet jeśli pożądamy nie ciała, ale pieniędzy lub slawy, to kierują nami te same emoc...”
#
“Wszyscy jesteśmy niewinni. Winne naszych zbrodni są jedynie złe okoliczności.”
#
“W końcu naszym życiem kierują te pojedyncze chwile [...] Nie ma w tym metafizyki ani magii. Jest tylko czysty przypadek.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl