Rzeźnik

Max Czornyj
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 69 ocen kanapowiczów
Rzeźnik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 69 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefa Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa.
Wszystko, co przychodzi na świat musi też z niego odejść. Kto nie dopuszcza do siebie tej myśli, jest głupi albo szalony. Poza tym, czy w umieraniu jest coś złego?
Rzeźnikowi z Niebuszewa, dzielnicy Szczecina, przypisano potworne zbrodnie.
Zwłoki swoich ofiar wywoził do opuszczonego gmachu magazynów dzisiejszej szkoły rolniczej. Tam przerabiał je na mięso.
Po spuszczeniu wody w stawie przy ulicy Słowackiego odnaleziono kilkadziesiąt ludzkich czaszek, przeważnie dzieci.
Rzeźnikowi udowodniono jednak tylko jedno morderstwo. Został skazany na karę śmierci.
Wyrok na Józefie Cyppku wykonano 3 listopada 1952 roku o godzinie 17.45. Do końca nie okazał skruchy.
W miejscu, w którym mieszkał Rzeźnik z Niebuszewa do dziś nikt nie mieszka.
Bez owijania w bawełnę przyznałem się do wszystkiego, o co mnie oskarżono. Ale gdyby tylko mieli pojęcie, co naprawdę zrobiłem... Nie pozwoliliby mi tak łatwo umrzeć.
Data wydania: 2019-08-14
ISBN: 978-83-8075-787-5, 9788380757875
Wydawnictwo: Filia
Seria: Filia na faktach
Stron: 364
dodana przez: Smallbookworld

Autor

Max Czornyj Max Czornyj
Urodzony 6 września 1989 roku w Polsce (Lublin)
Polski adwokat i pisarz. Praktykował prawo w Polsce i we Włoszech. Ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Lublinie. Autor thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle.

Pozostałe książki:

Ofiara Najszczęśliwsza Ślepiec Córka nazisty Grzech
Wszystkie książki Max Czornyj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Morderca z Niebuszewa - poznaj jego historię ...

WYBÓR REDAKCJI
28.11.2019

Historia jednego z prawdopodobnie największych i najokrutniejszych morderców w Polsce. Dlaczego prawdopodobnie? Bo oficjalnie został skazany za jedno morderstwo, przypisuje się mu o wiele więcej ofiar. Czytałam już kilka pozycji opisujących polskich morderców, nie natknęłam się jednakże na Józefa Cyppka, bo o nim jest ta książka. Może nie on nim, ... Recenzja książki Rzeźnik

Między prawdą a fikcją

WYBÓR REDAKCJI
12.05.2020

Do tej książki podchodziłam jak pies do jeża, ale raz kozie śmierć. Zaznaczam, że historia Józefa Cyppka była mi znana, więc do powieści usiadłam już z pewnym obrazem, ale wierzyłam, że autor, tak jak obiecuje w posłowiu, opiera się na faktach i nie wzbogaca historii na siłę. Niestety trochę mu nie wyszło. Zwięźle wymienię zalety i wady historii, ... Recenzja książki Rzeźnik

@Natula@Natula × 9

Rzeźnik z Niebuszewa

WYBÓR REDAKCJI
20.02.2020

„Zamordowałem wtedy i przerobiłem maszynką do mięsa dwoje lub troje dzieciaków. Nie pamiętam ich imion, charakterów ani, czy stawiały jakikolwiek opór. […] Mięso jak zwykle wręczyłem Johannie. Podobno na moje dostawy czekała już stała klientela i można było robić na nie zapisy. Tępi ludzie, nie mieli pojęcia, co jedzą." Józef Cyppek okrzyknięty ta... Recenzja książki Rzeźnik

Rzeźnik

WYBÓR REDAKCJI
27.08.2020

Rzeźnik to bardzo nietypowe dzieło. Przedstawia ono historie Józefa Cyppka, któremu przypisano potworne zbrodnie. Został skazany na śmierć, a wyrok wykonano 3 listopada 1952r. Historia przerażająca do tego oparta na faktach... Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ fascynują mnie powieści psychologiczne. Całość jest jakby dziennikiem samego mordercy z... Recenzja książki Rzeźnik

@gaba3@gaba3 × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2019-11-02
8 /10
Przeczytane

Mieszkałem kilka lat w Szczecinie na Niebuszewie i słyszałem opowieści o Józefie Cyppku, teraz miałem okazję przeczytać o nim książkę. Nie jest to wprawdzie dokument, ale autorowi bardzo dobrze udało się przedstawić postać i psychikę tego seryjnego zabójcy i kanibala.

× 6 | link |
@Anmar
2020-01-13
5 /10
Przeczytane 2019 Legimi

Muszę przyznać, że wymęczyła mnie ta książka. Od dawna żaden kryminał nie wymagał ode mnie takiego skupienia jak ten. I po raz pierwszy w życiu żałowałam, że mam do czynienia z e-bookiem a nie książką w tradycyjnym wydaniu. Dlaczego? Rozdziały są króciótkie, ale akcja "skacze" w czasie, często musiałam się cofać by sprawdzić z jaką datą miałam dopiero co do czynienia.

Punktem wyjścia do powstania książki są prawdziwe wydarzenia i osoba Rzeźnika z Niebuszowa. Jednak pisarz stworzył coś na kształt "dziennika przeżyć" Józefa Cyppka. I szczerze mówiąc nie wiem jaki to ma sens i jaki był zamiar autora. Informacje zawarte w książce można znaleźć w internecie bez żadnego wysiłku. A po przeczytaniu 2-3 artykułów dowiadujemy się niemal tego samego co w książce. I szczerze mówiąc dopiero przeczytanie tych artykułów pozwoliło mi usystematyzować informacje zawarte w książce, gdyż po jej przeczytaniu miałam jeden wielki mętlik w głowie.

Mniej więcej do połowy powieści czytało mi się ją całkiem przyjemnie mimo, iż nie przepadam za narracją pierwszoosobową. Ale potem zaczęłam się najzwyczajniej w świecie nudzić. W książce niewiele się dzieje. Na dodatek zaczął mnie męczyć świat wewnętrznych przeżyć bohatera. Ciągłe powtórzenia, przerywanie niektórych opowieści, by wrócić do nich później. Ale największym zarzutem jest brak związku przyczynowo-skutkowego. Rzadko kiedy widziałam powiązanie wydarzeń z przeszłości Cyppka z jego poczynaniami jako Rzeźnika.

Nie spod...

× 5 | link |
@_alex_sandra_mama_
2019-09-21
10 /10
Przeczytane

O Józefie Cyppku zostało już wiele powiedziane i znaczna część ludzi dobrze zna historię z nim związaną. Książka jest czymś w rodzaju pamiętnika zbrodniarza. Opisane jest w niej co myślał i robił ze swoimi ofiarami.
"...Wiedziałem, że ma żebra tak miękkie, że zmiażdżyłbym je gołymi rękoma. Bez wysiłku skręciłbym jej kark i połamał kręgosłup. Mógłbym jedną dłonią objąć jej szyję i ją udusić. To wszystko byłaby przednia zabawa."
Wydarzenia w książce są opisane w sposób mocny, dosadny i nie jednokrotnie obrzydliwy ale kto znał wcześniej losy głównego bohatera wie, że inaczej nie da się tego przedstawić.
Autor dostarczył mi dokładnie to czego po tej książce oczekiwałam. Polecam ją za równo tym, którzy częściowo wiedzą co będzie w niej zawarte, jak i tym, którzy jeszcze nie mają pojęcia kim był Rzeźnik z Niebuszewa. Ci drudzy napewno będą mieli nie lada ucztę czytelniczą, ale ostrzegam! Nie polecam czytania przy posiłkach 😉😂

× 3 | link |
@oczytanakryminolog
2020-02-20
9 /10
Przeczytane Recenzenckie

Sięgając po tę pozycję trzeba mieć świadomość, że treść w niej zawarta to w ogromnej części wytwór wyobraźni autora. Jeżeli szukacie faktów na temat Józefa Cyppka to w tej książce znajdziecie ich niewiele. Jako kryminał/thriller książka sprawdza się bardzo dobrze.

× 2 | link |
KS
2019-11-06
8 /10
Przeczytane

Historia mnie zaciekawiła. Nie słyszałam o niej wcześniej, a wydarzyła się naprawdę. Autor jak zawsze potrafi zabrać nas do świata, który chciał przedstawić i wychodzi mu to świetnie. Na początku nie mogłam się odnaleźć, ale potem znowu nie mogłam się oderwać od książki.

× 2 | link |
KR
2019-09-21
8 /10
Przeczytane

Całkiem ciekawa. Szybko się czyta. Z jednej strony trochę męczy brak chronologii zdarzeń, z drugiej nadaje to książce smaku. Świadomość faktu, że wydarzenia z książki wydarzyły się na prawdę jest przerażająca.

× 2 | link |
@zaczytanaangie
2021-04-01
7 /10
Przeczytane

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co jest bardziej przerażające - fikcja czy rzeczywistość? Odkąd zaczęłam się zagłębiać w tematykę true crime, często łapię się na tym, że o wiele łatwiej było mi uwierzyć w sytuacje przedstawione w czytanych przez lata kryminałach i thrillerach niż w te, które zostały utrwalone na setkach stron akt sądowych.

Historia Józefa Cyppka jest jednak szczególna, gdyż nigdy tak naprawdę nie dowiemy się, czego ten morderca się dopuścił. Został skazany na śmierć za swoją ostatnią zbrodnię, ale... prawdopodobnie zabijał już od lat.

Max Czornyj to autor, który ma chyba tyle samo wiernych fanów, co przeciwników, którzy uważają, że jedynie szokuje brutalnością. Ja po pierwszej jego książce byłam zachwycona, kolejne wręcz na przemian rozczarowywały i wprawiały w czytelniczą ekstazę. Spotkałam się też z opiniami, że poziom trzyma jedynie w serii z Erykiem Deryło, a pozostałe powieści nie są warte uwagi. Ja jednak lubię sama się przekonać. I nie żałuję. Dziś podzielę się z Wami wrażeniami po "Rzeźniku", a za jakiś czas opowiem Wam też o "Zimnym Chirurgu", który także już za mną. Obie historie spisane przez Czornyja są oparte na faktach.

Przez pierwsze strony "Rzeźnika" ciężko było mi przebrnąć. Ciągłe przeskoki w czasie wprowadzały chaos i czyniły opowieść nawet momentami niezrozumiałą. Jednak gdy mamy już więcej danych, o wiele łatwiej się w tym odnaleźć. Warto jednak zwracać uwagę na datę na początku każdego rozdziału - cza...

× 1 | link |
@Ivi
2020-03-25
7 /10
Przeczytane

Trudno mi ocenić tą książkę, tak samo jak trudno o niej napisać, że jest dobra czy warta przeczytania.
Czytając opis na okładce i parę opinii spodziewałam się czegoś, co będę czytać ze strachem, obrzydzeniem i walczyć ze sobą żeby przełożyć kolejną stronę. Okazało się, że nie taki diabeł straszny...
Trzeba rozdzielić sposób pisania i narracji od całej historii. Sam życiorys Cyppka sprawia, że włosy jeżą się na głowie i momentami trudno uwierzyć, że człowiek jest zdolny do takich czynów. Że w ogóle można pomyśleć o robieniu takich rzeczy, a co dopiero faktycznie myśli wcielać w życie.
Czornyj napisał całą książkę w narracji pierwszoosobowej. Czytając to miałam wrażenie, że dosłownie wchodzę do głowy Cyppka i próbuję zrozumieć jego postępowanie i znaleźć odpowiedź na pytanie, które zdarzenia z życia ukształtowały go w taki właśnie sposób? Nie ma tutaj, według mnie, opisów, które byłyby przesadzone czy podkoloryzowane, by zwiększyć popularność książki.
Temat jest bardzo trudny i moim zdaniem Czornyj poradził sobie z nim. Mimo, że w przeszłości pokazał, że brutalne sceny nie są mu obce, tutaj jakby lekko wyhamował. Swoje robią też wtrącenia z przesłuchań świadków czy z przebiegu samego procesu.
Uważam, że jest to dobrze napisana książka i jeśli u kogoś taka tematyka nie powoduje strachu może po nią sięgnąć.

× 1 | link |
@poprzewracane
2021-03-25
7 /10
Przeczytane

Druga książka z serii o seryjnych mordercach oparta na prawdziwej postaci. Wydaje mi się nieco gorsza od "Zimnego chirurga", ale trzyma poziom. Warta uwagi.

× 1 | link |
@blog
2020-10-31
9 /10
Przeczytane

Józef Cyppek lub Joseph Zyppeck to seryjny morderca, tzw. „Rzeźnik z Niebuszewa” – jest to postać autentyczna. Został złapany przez milicję i skazany na śmierć za zabójstwo sąsiadki, Ireny Jarosz, w 1952 roku. Przyznał się zarówno do tego morderstwa, jak i do wielu innych… Najgorsze w tych zbrodniach było to, że Józef nie tylko ćwiartował zwłoki, co Czornyj dokładnie opisuje, lecz również mięso to się nie marnowało – mężczyzna jadł je sam lub zanosił na targ do znajomej.

Józef Cyppek to człowiek, który początkowo wiódł normalne, przykładne życie. Miał rodzinę – kochającą żonę, dwóch synów. Był na wojnie, gdzie stracił nogę. Te przeżycia wojenne chyba na zawsze w nim pozostały i odcisnęły niemałe piętno na jego psychice. Po tym, jak został sam, twierdząc że ciała zmarłych synów na nic się nie przydały, chciał to zmienić. Zabijał z zimną krwią, mięso smażył, dawał znajomej, która sprzedawała je na targu i cieszył się, że zwłoki na coś się przydają.

Podsumowując, Rzeźnik nie jest powieścią dla każdego. To kryminał z krwi i kości, który przyprawia nie tylko o dreszcze, ale również o mdłości. To przerażająca historia autentycznego człowieka. Wejście w umysł takiego potwora, który nie czuje skruchy za popełnione czyny, to naprawdę wielka robota. Niesamowite!

| link |
@bethwithbooks
2022-02-13
7 /10
Przeczytane 2022

Lubicie czytać książki pisane z perspektywy mordercy?❤️

"Rzeźnik" to jedna z tych mrocznych, wręcz makabrycznych pozycji, po których przeczytaniu trudno będzie Wam nie rozmyślać przed snem o tym, jakim bestialstwem mogą cechować się niektórzy ludzie. Przeraża zwłaszcza fakt, że to sytuacje z życia wzięte, a nie wymysł danego autora, który nie miał miejsca w przeszłości.

Historia Józefa Cyppka, nazywanego także Rzeźnikiem z Niebuszewa pozostawi Was z ciarkami na całym ciele, przestraszy i sprawi, że przez kilka dni z pewnością będziecie mniej ufni w stosunku do ludzi, których nie znacie (a może i tych, których według Was dobrze znacie). To już kolejna książka pisana z perspektywy mordercy autorstwa Maxa Czornyja, którą mam za sobą i po raz kolejny nie mogę wyjść z podziwu jak autor zgłębił temat. To nie tylko brutalna opowieść o mordercy, lecz także w pewnym sensie jego analiza psychologiczna - bo to także był człowiek, więc co sprawiło, że dokonał w życiu takich, a nie innych wyborów?

Książka zdecydowanie dla osób o mocnej psychice. To nie lektura na dobranoc czy lekki kryminał, lecz prawdziwa historia o potworze, który lata temu grasował w północno-zachodniej Polsce.

| link |
@andrzej.trojanowski
2020-07-20
8 /10

Tym razem Max Czornyj w „Rzeźniku” zabrał czytelnika w niezwykłą podróż. Podróż w głąb umysłu jednego z najohydniejszych morderców, kanibala powojennej Polski, Józefa Cyppka. Świetnie prowadzi przez historię życia zwyrodnialca dbając o szczegóły historyczne. Narodziny, wojny, śmierć najbliższych przy tym ukazując ludzkie postawy wobec śmierci. Śmierci tej wojennej jak i czasu pokoju. Wiarygodnie opowiedziana, na tyle, że czułem jakby główny bohater się usprawiedliwiał swoim parszywym życiem, które pchnęło go zbrodni. To wina ludzi i losu, który mnie nie szczędził. Zdaje się myśleć Cyppek pod szubienicą.

| link |
@trabska
2022-08-10
4 /10
Przeczytane

Z każdą przeczytaną książką pana Czornyja, jestem coraz bardziej.. zaszokowana? Przerażona? Nie historiami, nie tym, że ta opisana w „Rzeźniku” wydarzyła się naprawdę - na to byłam przygotowana, znałam ją z licznych podcastów i artykułów. Jestem autentycznie przerażona tym co siedzi w głowie autora. I nie wiem czy można uznać to za komplement. Już wstęp, gdzie autor się z nami można rzec wita, opowiada, że tak się wczuł w rolę Cyppka, że czasami nie wiedział czy jest sobą czy mordercą, więc ten wstęp jest dość niepokojący. Powoduje to, że zapamiętam książkę, ale nie z powodów przez które powinnam to zrobić.

| link |
@KsiazkowyLobuz
2022-04-24
8 /10
Przeczytane Kryminał Sensacja Literatura polska Literatura detektywistyczna

Bardzo podoba mi się konstrukcja powieści, choć ze względu na przeskoki czasowe początkowo trudno jest się połapać w chronologii zdarzeń.
Książka odciska na czytelniku swe piętno, czytasz ją i nie możesz się oderwać, a w międzyczasie modlisz się, żeby już się skończyła. W swym przekazie jest prawdziwa, poruszająca i dająca do myślenia. To lektura dla czytelników o mocnych nerwach, w przeciwnym razie stanie się ona udręką.

| link |
@_books_and_dog_
2021-08-24
9 /10
Przeczytane Posiadam 2021

Aż strach myśleć, że Józef Cypek czyli Rzeźnik z Niebuszewa istniał naprawdę. Sam początek książki wydawał mi się trochę nudny, ale jest on nie mniej jednak bardzo potrzebny. W ten sposób poznamy historię Cypka. Zbrodnie, których się dokonał jak ich opis oraz to co robił później niejednokrotnie dogłębnie mną wstrząsnęły. Przy pewnych opisach musiałam zrobić chwilę przerwy i wziąć dwa głębokie wdechy.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“"...Wiedziałem, że ma żebra tak miękkie, że zmiażdżyłbym je gołymi rękoma. Bez wysiłku skręciłbym jej kark i połamał kręgosłup. Mógłbym jedną dłonią objąć jej szyję i ją udusić. To wszystko by...”
× 2
#
“„Zamordowałem wtedy i przerobiłem maszynką do mięsa dwoje lub troje dzieciaków. Nie pamiętam ich imion, charakterów ani, czy stawiały jakikolwiek opór. […] Mięso jak zwykle wręczyłem Johannie....”
× 1
#
“Wszystko, co przychodzi na świat, musi też z niego odejść. Kto nie dopuszcza do siebie tej myśli, jest głupi albo szalony. Skutki mają swoje przyczyny, a przyczyny niosą skutki. Proste. Prawda?”
× 1
#
“Rodzicielstwo to najcięższy spośród grzechów. Płodząc dzieci, z góry skazujemy je na śmierć. Tworzymy istoty, które najpierw będą beztroskie, później zaczną cierpieć, doświadczą przemijania bl...”
#
“Życie smakuje obrzydliwie - mruknął wreszcie. - Jest żylaste, mdłe i cuchnie. Ale przynajmniej toczy się dalej. Dopóki jest, jest znośne. Na koniec zaczyna się psuć, gnić, a wreszcie zżerają ...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl