Bestia z Buchenwaldu

Max Czornyj
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Bestia z Buchenwaldu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

HISTORIA ILSE KOCH, KOMENDANTOWEJ NAZISTOWSKIEGO OBOZU, KTÓREJ OKRUCIEŃSTWO STAŁO SIĘ LEGENDĄ

WYDARZENIA W TEJ KSIĄŻCE SĄ OPARTE NA FAKTACH. PRAWDA BYWA BARDZIEJ PRZERAŻAJĄCA OD NAJWYMYŚLNIEJSZEJ FIKCJI.

CZŁOWIEK JEST ZDOLNY DO WSZYSTKIEGO.

Ilse Koch dokonała okrutnych czynów. Wiedźma z Buchenwaldu w wyjątkowo bestialski sposób znęcała się nad więźniami, była jedną z najbardziej odrażających sadystek w historii. W willi Kochów odnaleziono wyroby z ludzkiej skóry.

CO SPRAWIŁO, ŻE UROCZA DZIEWCZYNA STAŁA SIĘ WYRAFINOWANĄ SADYSTKĄ?

ZASKAKUJĄCE, JAK ŁATWO CZŁOWIEK ADAPTUJE SIĘ DO ZMIAN.

Data wydania: 2021-09-01
ISBN: 978-83-8195-606-2, 9788381956062
Wydawnictwo: Filia
Stron: 328
dodana przez: chudini0505

Autor

Max Czornyj Max Czornyj
Urodzony 6 września 1989 roku w Polsce (Lublin)
Polski adwokat i pisarz. Praktykował prawo w Polsce i we Włoszech. Ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Lublinie. Autor thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle.

Pozostałe książki:

Grzech Ofiara Ślepiec Rzeźnik Córka nazisty
Wszystkie książki Max Czornyj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Granica człowieczeństwa

5.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przeczytałem w swoim życiu kilka książek o Buchenwaldzie, ludziach tam więzionych i oczywiście Ilze Koch. Jednak za każdym razem, gdy kolejny raz "poznaję" ten fragment historii II Wojny Światowej, niezmiennie przeszywa mnie nieprzyjemny zimny dreszcz. Ma to miejsce w chwili dojścia przez autora do awansu Karl Koch na stanowisko nowego obozu konce... {} Recenzja książki Bestia z Buchenwaldu

"Bestia z Buchenwaldu"

30.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Prawda bywa bardziej przerażająca od najwymyślniejszej fikcji.” Wydarzenia w powieści oparte są na faktach. Ilse Koch razem z mężem pracują w obozie koncentracyjnym niedaleko Weimaru w Buchenwaldzie. Jej mąż Karl Koch jest komendantem obozu, a ona nadzorczynią SS. Mieszkają w pięknej willi, mają wszystko o czym tylko zamarzą. W swych strasznyc... {} Recenzja książki Bestia z Buchenwaldu

Obozowa wiedźma

2.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Moje pierwsze spotkanie z autorem znanym głównie z książek o tematyce kryminalnej. Max Czornyj ostatni czasy zaskakuje jednak czytelników książkami z pogranicza reportażu/literatury faktu, gdzie odziera z brutalnej rzeczywistości niewygodne fakty ubierając je w nieco łagodniejszy przekaz relacji samych zainteresowanych. W przypadku "Bestii z Buc... {} Recenzja książki Bestia z Buchenwaldu

Wiedźma z Buchenwaldu

9.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Bestia z Buchenwaldu” Maxa Czornyja to „historia Ilse Koch, komendantowej nazistowskiego obozu, której okrucieństwo stało się legendą”. Książka oparta została na faktach i stanowi sfabularyzowaną biografię zbrodniarki wojennej. Autor w pierwszoosobowej narracji prowadzonej z perspektywy głównej bohaterki przedstawia nam jej historię. Dostaje... {} Recenzja książki Bestia z Buchenwaldu

@linaewe85@linaewe85 {}× 4

Moja opinia o książce

Opinie

@Logana
2021-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Oj, wstrzelił się autor w temat, który na każdym czytelniku zrobi wrażenie, z którym nikt nie będzie polemizował, że jest nierealny. Fabułę napisało życie.
Nie czytam opisów książek lub robię to bardzo pobieżnie żeby treść była dla mnie zaskoczeniem. Z tego powodu umknęło mi nazwisko Ilse Koch. Postać Wiedźmy z Buchenwaldu była mi znana i gdy przeczytałam kilka rozdziałów odłożyłam powieść, by oszczędzić swoją psychikę. Cóż, czytelnicza ciekawość wzięła górę i po paru dniach wróciłam do książki z innym nastawieniem.

Ilse Koch, zwana po wojnie "Komandorową z Buchenwaldu”, to niemiecka nadzorczyni SS w nazistowskim obózie koncentracyjnym niedaleko Weimaru, działającym w trakcie II wojny światowej. Jako żona Karla Kocha, komendanta tegoż obozu w Buchenwaldzie, dopuściła się przerażających zbrodni, a jej bestialstwo zdawało się nie mieć granic.

Po przeczytaniu książki myślę, że Max Czornyj, był idealnym autorem do stworzenia tej powieści. Jego styl, umiejętność tworzenia napięcia i obrazowego ukazania makabrycznych zbrodni rewelacyjnie podkreśliły historię zbrodniarki wojennej. Opierając fabułę na faktach, przedstawił to w sposób wielowymiarowy, z możliwością wsiąknięcia czytelnika w umysł Ilsy i poznania genezy zła, tego co doprowadziło do zmiany zwykłej dziewczyny w sadystycznego potwora.

Ciekawostką jest fakt, że powieść miała premierę w rocznicę śmierci Ilse Koch.

{}× 23 | link |
@Malwi
2021-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

" Bestia z Buchenwaldu” to opowieść ukazująca zło w czystej postaci. Przedstawia okrucieństwo jakie zgotowała Ilse Koch w obozie nazistowskim ludziom walczącym o przetrwanie. Fanatyczne znęcanie się i traktowanie ciała człowieka jako materiał na sprzęty domowe, wymyślne tortury i pogarda.

Max Czornyj opisuje prawdziwe wydarzenia które przerażają bardziej niż fikcja literacka. Przedstawia je z pierwszoosobowej perspektywy co stwarza upiorne doznania gdyż wiemy co myśli i czuje Bestia w ludzkiej skórze. Poznajemy jej cele, pragnienia i motywy, przyziemne i pozbawione empatii.

Ta książka to historia o której nie wolno nam zapomnieć. Dzięki autorowi pamięć o zamordowanych pozostanie wciąż żywa a zło napiętnowane.

{}× 6 | link |
@chomiczek71
2021-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

... nie ma wystarczająco negatywnego określenia aby oddać charakter Ilse Koch- komendantowej obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie- kobiety złej, zboczonej i okrutnej...
Czornyj, swoim zwyczajem, postanowił wskoczyć do głowy bestii i napisać książkę, aby przybliżyć nam jej życie i historię.
Nie wiem, co o samej książce napisać. Stylistycznie nie jest zła, w końcu to Czornyj- on trzyma klasę, zwłaszcza, gdy babrze się w psychice złoli. Jednak czegoś mi tu brakuje, odczuwam pewien niedosyt. Być może to przez to, że znajomość z interpretacją przez tego autora potworów, chodzących po świecie rozpoczęłam od "Rzeźnika" i "Zimnego Chirurga". Postaci Cyppka i Kolanowskiego są według mnie mniej znane niż Ilse Koch. Tam autor naprawdę wykonał kawał roboty wcielając się w dewiantów, opisując ich działania i emocje, tu jakby po prostu przepisał kilka faktów z książek historycznych- faktów ogólnie dostępnych dla każdego- zmieniając tylko narrację.

"Bestia z Buchenwaldu" jest zapisem wspomnień z życia Ilse Koch- komendantowej obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie- pisanym w narracji pierwszoosobowej. Ilse, mimo wychowania w kochającej rodzinie, wyrosła na zimną socjopatkę, dla której życie i cierpienie ludzkie znaczyło tyle co nic. Nawet jeśli więźniowie byli dla niej tylko numerami, gdzieś powinny istnieć granice zepsucia. Isle spała w łóżku ozdobionym głowami martwych więźniów, swojego męża podniecała występując w sypialni we wdzianku uszytym z ich skór. On z resz...

{}× 3 | link |
@sija002
2021-09-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Siedzę otulona grubym kocem z książką na kolanach i ciepłą herbatą w dłoniach. Kubek przyjemnie grzeje w ręce, a za oknem deszcz wybija cichy, przyjemny dla ucha rytm.
Przewracam kolejne strony i czuję, jak stopniowo znikam...

Zatrzymuję się po każdym z rozdziałów, bo na którykolwiek traficie przepełniony jest ogromem bólu i okrucieństwa.
I wtedy widzę jak pięknie jest żyć w otoczeniu spokoju, który mam na co dzień.
Zamykam oczy nie mogąc opisać emocji podczas czytania tej książki.
Smutek?
Złość?
Obrzydzenie?
Czy istnieje uczucie łączące je wszystkie?
To jakby przygniótł Was ogromny kamień i nie zsunął się nawet po skończonej lekturze.

To historia kobiety, która w przerażający sposób znęcała się nad więźniami.
Zmuszała do wysiłku, aż padali martwi.
Kazała robić lampy z ich skóry, pewnego razu w jej domu pojawiły się nawet włączniki światła, zrobione z zesztywniałych kciuków.
Historia wiedźmy, która nie miała współczucia dla nikogo.
A to nadal nie wszystko…

Nie zliczę ile razy podczas czytania zaglądałam do internetu, może miałam ogromną nadzieję, że jednak zdecydowana większość to fikcja?
Niestety, moja nadzieje szybko rozwiał wiatr.

Oceniłam tę książkę na 5/5 gwiazdek i nie potrafię powiedzieć prosto, że jest „dobra”.
Jest potrzebna.
-

Dziękuję, że mogłam to przeczytać
@wydawnictwofilia
@filianafaktach ...

{}× 3 | link |
@_books_and_dog_
2021-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam 2021

W zasadzie nie można słowami opisać tej książki. To po prostu trzeba przeczytać. Szok i niedowierzanie, że takie osoby istniały naprawdę. Po raz kolejny Max udowadnia, że najprawdziwsza prawda jest gorsza niż niejedna literacka fikcja. „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

W książce poznajemy Ilse Koch w różnych momentach jej życia. I pomyśleć, że ta kobieta z dziewczyny pracującej w fabryce czy księgarni stała się bestią, wiedźmą i suką Buchenwaldu. Wszystko to w imię nazistowskiej ideologii. W tej książce wszystko jest niewyobrażalne, ale to, że Ilse wraz z mężem mordowali więźniów po to, aby wykorzystać ich kawałki skóry (przede wszystkim te z tatuażami) czy ludzkie czaszki do ozdoby swojej posiadłości już kompletnie nie mieści się w głowie. Każdy z małżonków starał się wpaść na coraz to ciekawszy pomysł żeby zaskoczyć drugie. Tak jak mówię, tego nie da się opowiedzieć w kilku słowach typu szok, niedowierzenie, okrucieństwo, sadyzm. Żadne słowa nie są w stanie tak naprawdę oddać tego bestialstwa. To tzreba przeczytać.

"Nawet jeżeli zdaje się, że pod nogi sypią ci się kłody, wskakuj na nie i tańcz.”

{}× 3 | link |
@polokokta
2021-11-22
Przeczytane 2021

Ilse Koch rzeczywiście była bestią. Tacy ludzie z pewnością nie mogą być normalni. Czytając jej historię miałam jednak inne odczucia. Jawiła się jako zupełnie normalna kobieta ze specyficznym poczuciem estetyki. Nie wyczułam w jej postaci żadnego pierwiastka zła, nikczemności lub choćby tego specyficznego szaleństwa.
We wspomnieniach więźniów, którzy mieli pecha się z nią zetknąć jawiła się jako osoba budząca grozę mimo fizycznego piękna. Była wcieleniem zła i złem emanowała. Prymitywnym złem. Zabrakło tu tych wszystkich emocji zarówno przy opisie Koch jak i samego obozu.

{}× 2 | link |
@ladypasja
2021-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„Bestia z Buchenwaldu” autorstwa Max Czornyj to ociekająca złem, sadyzmem i okrucieństwem historia Ilse Koch. Komendantowej nazistowskiego obozu.

Autor stara się znaleźć odpowiedź na pytania „Co sprawiło, że wrażliwa dziewczyna, córka przeciętnego robotnika, stała się wyrafinowaną sadystką? Czy szereg czynników mógł uwolnić tkwiący w niej od zawsze gen zła? Czy taki gen zła tkwi w nas wszystkich?”

Sadyzm Ilse Koch przekraczał okrucieństwo wobec uwięzionych w obozie Buchenwald. Fanatyczne poniżanie drugiego człowieka, okrutne kary i „wyroby” z ludzkiej skóry… to wszystko przedstawione w formie opowieści samej Koch. Jednak Ilse nie była w tym sama… miała grono licznych pomocników, równie zafascynowanych makabrycznym okrucieństwem. Prezenty z ludzkiej skóry były przyjmowane przez wielu wpływowych ludzi! To nie była tajemnica skrywana przed światem! To była fascynacją, z którą się obnosiła, z której była dumna…

„Oto tkwię w ciemnym lochu, będąc na samym szczycie rozwoju natury, mając niemal nieograniczoną władzę nad fragmentem wszechświata. Ja Ilse Koch, dziewczyna z robotniczej drezdeńskiej rodziny…”

Polecam lekturę książki „Bestia z Buchenwaldu” wszystkim, którzy pragną znaleźć odpowiedź na pytanie o drzemiące w ludziach zło. To historia zła w najczystszej postaci, zła niemieszczącego się w wyobraźni. Ta historia nie powinna być zapomniana, powinna być przestrogą i powinna przypominać jak wielk...

{}× 1 | link |
@aellirenn
2021-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Ilse Koch, wiedźma z Buchenwaldu. Sadystka i morderczyni. Zło w czystej postaci.

Uwielbiam tę serię, ale muszę przyznać, że za każdym razem mam problem z zasypianiem po lekturze. Trudno mi też potem dojść do siebie. Jeśli ja tak to przeżywam czytając, to nie chcę nawet wiedzieć, co czuje autor wcielając się w te postaci.

Tym razem Czornyj pokazał nam jak wygląda czyste zło. I to nie dotyczy wyłącznie Ilse Koch, ale również jej otoczenia. Jestem w stanie w jakiś sposób zrozumieć, że taka osoba istniała, że ktoś może być do szpiku kości przesiąknięty chęcią krzywdzenia innych, ale że takich osób było więcej w jednym czasie i w jednym miejscu, to już przerasta moje pojmowanie świata.

Jestem osobą, która przy serialu Hannibal jadła obiad i nawet mi brewka nie tykła. Wyobraźcie więc sobie, że tę książkę musiałam sobie dawkować, bo sadyzm Koch mnie przerósł. W pewnych momentach po prostu musiałam odłożyć książkę i zająć się czymś innym. To się naprawdę nie mieści w głowie, co ta kobieta robiła. Po raz pierwszy przy tej serii nie googlowałam sprawy. Boję się zdjęć. Nie chcę tego widzieć.

Ta książka jest świetna i podziwiam autora, że podjął się tego tematu. Polecam, ale tylko osobom o mocnych nerwach. Czasem rzeczywistość jest gorsza niż fikcja i Koch jest na to dowodem.

{} | link |
@nataliawozniak2812
2021-09-22
Przeczytane

Bestia z buchenwaldu to historia Ilse Koch pierwszej kobiety, która wstąpiła do partii nazistowskiej. Nikt nie przypuszczał, że zostanie ona jedną z największych zbrodniarek II wojny światowej. Odrażająca sadystka historii, wiedźma która w bestialski sposób znęcała się nad więźniami zamieniała ich życie w piekło. Autor doskonale przedstawił jej postać, a narracja książki prowadzona jest z perspektywy jej samej przez co możemy poznać jej osobowość i zbrodnicze aspiracje. Historia jest przerażająca, szokuje i mrozi krew w żyłach. Nie mogę sobie wyobrazić jak można być taką sadystą. Na pewno nie jest to lektura lekka, jest warta naszej uwagi, tym bardziej, że to powieść oparta na faktach.

{} | link |
@milady_2
2021-11-02
Przeczytane

Trudno skomentować.. Trzeba przeczytać, ale myślę, że to książka dla ludzi o mocnych nerwach.. Nie umiem wyobrazić sobie tego, co czuli Ci ludzie, jeńcy w obozach nazistowskich.. Polecam.

{} | link |
@sarna_5
2021-11-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@anna.szmelak
2021-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@teskonieczna
2021-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@kasia.rzymowska
2021-10-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@kasia.rzymowska
2021-10-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Bestia z Buchenwaldu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl