Inna dusza

Łukasz Orbitowski
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Inna dusza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów

Opis

Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą. Niektóre są ciche, inne głośne. Wrzeszczą, hałasują. To jest nie do wytrzymania. Znaczy, tak mi się wydaje, że z takim duchem w środku strasznie ciężko żyć, zwłaszcza jak on chce czegoś, na co ty nie masz ochoty. Miasto. Zniszczone, obdrapane i brudne kamienice. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec. Pewnego dnia miasto zatrzyma się przerażone zbrodnią.
Data wydania: 2015-05-22
ISBN: 978-83-65157-00-3, 9788365157003
Wydawnictwo: OD Deski Do Deski
Seria: Na F/Aktach
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 432

Autor

Łukasz Orbitowski Łukasz Orbitowski
Urodzony 26 października 1977 roku w Polsce (Kraków)
Łukasz Orbitowski - Luke Skywalker polskiej fantastyki. Pisarz, felietonista, recenzent. Jego powieści “Tracę ciepło”, “Horror show!” i “Święty Wrocław” nadały polskiemu horrorowi rysów krwistych i świeżych, a “Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sob...

Pozostałe książki:

Zabójczy pocisk Inne światy. Antologia inspirowana pracami Jakuba Różalskiego Kult Balladyna Tracę ciepło
Wszystkie książki Łukasz Orbitowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zbrodnia i kara

4.07.2020

Dożywocie – taki wyrok w 2001 otrzymał Jacek B. Miał wtedy 21 lat. Historia ta wstrząsnęła całą Polską i długo była na pierwszych stronach gazet. Bezsensowność popełnionych przez niego zbrodni do dziś budzi niedowierzanie i przerażenie. Jak to się stało że chłopak z tzw. dobrego domu, wychowany w pełnej rodzinie, niesprawiający kłopotów wychowawcz... Recenzja książki Inna dusza

@nika.mail@nika.mail × 5

Miasto duchów

20.10.2015

Najnowsza powieść Łukasza Orbitowskiego pt. Inna dusza mogłaby być parabolą o zbrodni, gdyby nie tkwiła w konkretnym miejscu i określonym czasie. A tak właśnie jest. Autor snuje historię opartą na faktach, więc świat przedstawiony powieści podporządkowany jest wymogom gatunkowej konwencji. Powieść powiązana jest z prawdziwymi wydarzeniami w sposób ... Recenzja książki Inna dusza

Jedna z najlepszych

4.01.2016

Bydgoszcz. Trzech chłopaków uwięzionych w cieniu kamienic lat dziewięćdziesiątych. Jednak pewnego dnia dochodzi do morderstwa na jednym z nich. I wszystko zaczyna się komplikować. Poznajemy losy zwykłych mieszkańców, niezwykłych zbrodni i jeszcze bardziej zadziwiających młodzieńców. Co czuł każdy z nich powoli odkrywając swoją „inną duszę"? Powie... Recenzja książki Inna dusza

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2019-11-12
9 /10
Przeczytane

Znakomita książka! Mistrzowska w stylu, łącząca naturalistyczne dokładność i dystans – z bardzo osobistą, pełną emocji narracją.
Bydgoszcz lat dziewięćdziesiątych. Życie kilku przeciętnych rodzin przedstawione z punktu widzenia młodych chłopców. Codzienność trzech siedemnasto- i osiemnastolatków pokazana jest dokładnie i realistycznie, a szczegółowe opisy wiernie oddają pragnienia i nadzieje i młodych, i dorosłych.
Łukasz Orbitowski doskonale odtworzył klimat czasów transformacji – niepewności i oczekiwania, zagubienia wśród budzących się nowych możliwości. Dwutorową narracją i reporterskim stylem sprawił, że można się było poczuć jakby w centrum wydarzeń, a napięcie i tempo nie malało.

Otrzymaliśmy idealny portret Polski i Polaków tamtych czasów.
Ale. Nie chcieliśmy przecież powieści społeczno-obyczajowej, znamy tematykę... Już w pierwszych akapitach dostaliśmy jej zapowiedz: rok 2013, Jędrek odsiaduje wyrok. Zaraz dowiemy się, jak doszło do zbrodni. Oczekujemy na bestialski mord. Potem już tylko czekamy na próbę odpowiedzi dlaczego.

Orbitowski zapytany o książkę, powiedział, że nie została napisana dla "pouczania innych i uprawiania dydaktyki". Tytułowa "inna dusza" może wskazywać na poszukiwanie wytłumaczenia, bądz też sugestię, iż sam morderca takiego wytłumaczenia nie posiada. Orbitowski również go nie przedstawia.
Książka daje do myślenia. Pozostaje w pamięci.

× 4 | link |
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca

Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą. Niektóre są ciche, inne głośne. Wrzeszczą, hałasują. To jest nie do wytrzymania. Znaczy, tak mi się wydaje, że z takim duchem w środku strasznie ciężko żyć, zwłaszcza jak on chce czegoś, na co ty nie masz ochoty.

Miasto. Zniszczone, obdrapane i brudne kamienice. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec.

Życie ciągle stawia przed nami wyzwania które sprawiają, że coraz trudniej nam docenić to co mamy, chcąc więcej.
Brak perspektyw, dążenie do tego aby coś zmienić w swoim życiu, pójść o krok dalej.
I nagle w człowieku rodzi się żądza, żądza zabijania.
Nie można jej się oprzeć, w żadnym wypadku.
Inna dusza panosząca się w ciele, zmusza nas do działań co do których mamy pewność, że będą to działania na wskroś złe.

Kolejna książka z cyklu na F/Aktach opowiadająca o prawdziwych wydarzeniach, ubranych w formę powieści.
Studium zmian zachodzących w człowieku, obserwowanie swoich poczynań jakby z boku i brak możliwości wpłynięcia na nie, czy ich zmiany.
Nie ma ucieczki przed sobą i swoimi demonami.
Dziękuję Wydawnictwu OdDeskiDoDeski za udostępnienie mi tej ...

× 2 | link |
@Antoniowka
2021-02-12
7 /10
Przeczytane

Jedno jest pewne – „Inna dusza” wywoła w każdym czytelniku duże emocje. Początkowo myślałam, że moja opinia o tej książce nie będzie pochlebna – całość jest po prostu za długa, co chwilami rozmazuje jej główne przesłanie. Zanim czytelnik dobrnie do morderstwa, musi przebrnąć przez wiele, wiele stron. Wysiłek ten się jednak opłaca.

Autor przedstawia nam dwie historie. Ta główna, dotycząca Jędrka, jest studium psychologicznym mordercy. Druga historia dotyczy życia Krzysztofa Hoppe, kolegi Jędrzeja.

Niewątpliwym plusem powieści jest szeroko zakrojone tło społeczne polski schyłku lat 90. XX wieku. Każdy, kto pamięta tamte czasy, na pewno znajdzie wiele punktów wspólnych z opisaną rzeczywistością.

Choć historia morderstw jest mocna, mnie bardziej poruszyło studium dysfunkcyjnej rodziny, dotkniętej problemem alkoholizmu. Po książce został we mnie dojmujący smutek oraz refleksja nad ciężarem życia.

Mój osobisty ranking serii „Na F/Aktach”:
1) „Równonoc”;
2) „Bestia. Studium zła”;
3) „Inna dusza”;
4) „Ostatnia wizyta”;
5) „Czarna”.

× 2 | link |
@malinka.a
2019-12-30
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Lekka/ życiowa (przeczytane)

Czytałam ją strasznie długo...
Fabuła osadzona jest w nie ciekawych czasach transformacji.
Mamy wiernie odtworzone życie, problemy, wydarzenia z tamtych czasów.
Autor pokazał codzienność społeczeństwa z różnych klas.
Jednak akcja toczyła się strasznie wolno i długo kręciła wokół tego samego i rok 97 był kalka 98 itd. Strasznie jałowa, bez emocji. Nawet wplecenie zbrodni jej nie pomogło.
Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i może za opisane wydarzenia, język, konstrukcję itp książce należała się nagroda jednak na pewno nie dostałaby jej od publiczności.
Jeśli mam być szczera, to jeśli ktoś zastanawia się nad tą książką lub inna, to niech jej nie wybiera. Jeśli i tak mieliście w planie ją czytać to sami się przekonacie czy warto ;).
PS: to druga książka po 'czarna' z tej serii, ale diametralna różnica między nimi i tak jak 'czarną' byłam zachwycona, tak tutaj mogłoby być zdecydowanie lepiej.

× 2 | link |
EK
2022-05-30
9 /10
Przeczytane


Mocą powieści jest to, że pisana jest bardzo prostym językiem, bez zbędnych upiększeń, dramatyzowania i emocji, ale olbrzymie emocje wyzwala u czytelnika. Rzetelnie i dla mnie nostalgicznie oddany klimat lat 90 i jego różne smaczki są dodatkowym bonusem i dają choć na chwilę odetchnąć.

Jak to jest z tą „inną duszą”, która mieszka skrycie w człowieku? Jakiego splotu okoliczności, czy uwarunkowań trzeba, by się uwolniła? Ponieważ nie można tego przewidzieć, jest to przerażające. Rozglądam się baczniej wokół z niepokojem.

Książka niby o zabójstwie z premedytacją i bestii w ciele nastolatka, ale ta zbrodnia nie była dla mnie w opowieści najważniejsza, to tylko dodatek, taki grzybek w barszczu. Równie poruszająco odebrałam studium dotkniętej alkoholizmem rodziny oraz nieszczęścia i piekło, w które wpadli bliscy wszystkich trzech opisywanych przyjaciół.

Najbardziej dotknął mnie nie moment zbrodni, lecz fragment, w którym nastolatek wpada na pomysł polepszenia sobie życia poprzez wynajęcie zabójcy do zamordowania tatusia. Też ożyła w nim „inna dusza”?

Książka elektryzuje od początku. Byłaby świetną, lecz zwykłą obyczajówką, ale już na pierwszych stronach autor anonsuje: oczekujcie zbrodni, skazany na dożywocie morderca siedzi w więzieniu. Więc czekam na tę zbrodnię, staram się wytypować kto zabije, kto straci życie, zgadnąć jak i kiedy, niepokój narasta, a ciarki po plecach maszerują.

Zupełnie inny Orbitowski, niż ten, który zac...

× 1 | link |
@yhera
2022-12-09
8 /10
Przeczytane
@karsob85
2022-09-18
8 /10
Przeczytane
VI
2022-05-20
9 /10
Przeczytane
@spirit87
2021-12-03
8 /10
Przeczytane
@KsiazkowoCzyta
2021-06-13
6 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-19
7 /10
Przeczytane
@justyna8166
2021-03-17
8 /10
Przeczytane
@Remma
2021-01-29
9 /10
Przeczytane na faktach kryminał/sensacja
@Judith19
2020-09-23
6 /10
Przeczytane
@nika.mail
2020-07-04
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Inna dusza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl