Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych

Jacek Dehnel
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Trzydzieści pergaminowych map, namalowanych w XV wieku przez Nicolausa Germanusa na podstawie współrzędnych geograficznych określonych w dziele Ptolemeusza, zainspirowało Jacka Dehnela do napisania zbioru trzydziestu krótkich utworów, utrzymanych w różnych stylistykach. Te apokryficzne miniatury literackie, stworzone z okazji wyjątkowej ekspozycji: Świat Ptolemeusza włoska kartografia renesansowa w zbiorach Biblioteki Narodowej, stanowią szczególny, artystyczny przewodnik po świecie zilustrowanym na wystawie przez średniowiecznego kopistę. Autor książki z wielką swobodą przenosi czytelnika w czasie i przestrzeni, wybierając przypadkowo z bogactwa dziejów traktowanych jako całość, sytuacje i przedmioty będące źródłem fascynujących i wciąż aktualnych, choć fragmentarycznych opowieści. Każda z nich posiada jednak szerszy kontekst, zawsze wyraźnie sygnalizowany po to, by umiejscowić temat, ale też, żeby podkreślić ciągłość historii. W tej podróży po różnych obszarach i miejscach nie jest ważna chronologia. Obok monologu uwięzionej królowej Alienor z XII wieku (Francja) pojawiają się notatki Eichmanna z 1943 roku (Bałkany) i lista przedmiotów zabieranych w podróż do Italii przez Tristrama S. w roku 1765 (Italia Nowożytna).
ISBN: 978-83-7009-667-0, 9788370096670
Wydawnictwo: Biblioteka Narodowa
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 284

Autor

Jacek Dehnel Jacek Dehnel
Urodzony 1 maja 1980 roku w Polsce (Gdańsk)
Poeta, prozaik, tłumacz i malarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat licznych konkursów poetyckich. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Publikował m.in. w "Studium", ...

Pozostałe książki:

Lala Balzakiana Ale z naszymi umarłymi Saturn Krivoklat Rynek w Smyrnie Nadzieja Nie! Niewidzialne biblioteki Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe. Wybór Jacek Dehnel Żywoty zwierząt Bruma Dusza człowieka w socjalizmie Dziennik roku chrystusowego Matka Makryna Serce Chopina Zimowe królestwo Łabędzie 2012 Ekran kontrolny Fotoplastikon Gdy leżę, konając Języki obce Najdziwniejsze Zebrane Brzytwa okamgnienia Kolekcja Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu NIOSŁEM CI KANAPECZKĘ Pismo. Magazyn opinii, nr 8 / sierpień 2018 Rubryki strat i zysków Ćwiartka papieru Życie Lali przez nią samą opowiedziane Żywoty równoległe Dysharmonia czyli pięćdziesiąt apokryfów muzycznych Herito - nr 34 - Kobiety Europy Środkowej Mówi Warszawa Osobliwe Podróż zimowa Schuberta Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie Seria w ciemność Wiersze
Wszystkie książki Jacek Dehnel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@MgorzataM
2020-09-29
9 /10
Przeczytane A: Posiadam Y: 2017

Leży przede mną kieszonkowe wydanie „Kosmografii” Jacka Dehnela. W środku, na białym, kredowym papierze widnieje 30 pięknych renesansowych map, każdej z nich towarzyszy niedługi tekst, różny stylistycznie i napisany, jak to zwykle u Dehnela, eleganckim, wyszukanym językiem.

Czasoprzestrzeń w miniaturach jest nieograniczona, poruszamy się od zarania dziejów po nieodległą przyszłość, kiedy to Autor prezentuje nam przewodnik Michelina dla podróżujących w czasie.
Każda z 30 miniatur to perełka, każda to inny punkt widzenia. I tak na przykład: zeznanie niewolnika przed sądem, monolog królowej ze scenariusza filmowego, opis sekcji ciała „dzikiego męża”, kalendarium procesji przebłagalnych, opis instrukcji gry RPG, historia relikwii św. Demetriusza z Galicji, baśń Szeherezady – moja ulubiona.
Autor serwuje nam również polonica, a to mianowicie w formie raportu szpiegowskiego kupca arabskiego dotyczącego księcia Kezmera oraz Welslava, zwanego Plwaczem i ich gry w szantrandż* – pycha!

Dodam jeszcze, że niektóre teksty są bardzo malarskie, plastyczne, pełne barw.

Podziwiam, chylę czoła przed wyobraźnią, erudycją, horyzontem zainteresowań, a jednocześnie lekkością przekazu. Majstersztyk!

*Wikipedia podaje inną pisownię - „szatrandż”

× 11 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl