Człowiek, który zrozumiał naturę

Andrea Wulf
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Człowiek, który zrozumiał naturę
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Najgłośniejsza biografia ostatnich lat i zwycięzca Costa Biography Award 2015!

Na cześć Alexandra von Humboldta nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę – a nawet morze na Księżycu.
Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej: Humboldt zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez książąt i prezydentów, uczonych i poetów. Inspirował Napoleona, Darwina, Bolívara a nawet kapitana Nemo z powieści Verne’a. Idee i odkrycia tego wielkiego naukowca zrewolucjonizowały i ukształtowały naukę, ochronę przyrody, politykę i sztukę.

Andrea Wulf zabiera nas w fantastyczną podróż jego śladami – w wyścig przez Rosję zakażoną wąglikiem i wyprawę tropikalnymi rzekami pełnymi krokodyli – i pokazuje, dlaczego życie i poglądy Humboldta pozostają tak ważne do dziś. Chciał poznać i zrozumieć świat, w którym żyjemy, i pierwszy zaczął się o niego troszczyć. Już w 1800 roku przewidział zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka i stworzył podwaliny współczesnego ruchu ekologicznego.

Życie Alexandra von Humboldta to opowieść o tym jak ukształtował się sposób, w jaki patrzymy na naturę i naszą planetę dzisiaj.
Tytuł oryginalny: The Invention of Nature: Alexander von Humboldt's New World
Data wydania: 2018-05-27
ISBN: 978-83-7976-604-8, 9788379766048
Wydawnictwo: Poznańskie
Kategorie: Biografia, Biologia
Stron: 544

Autor

Andrea Wulf Andrea Wulf
Urodzona w 1972 roku w Wielkiej Brytanii (New Delhi)
Historyk i pisarka, urodzona w New Delhi w Indiach, gdzie spędziła pierwsze pięć lat swojego życia. Dorastała w Hamburgu, a obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Studiowała historię projektowania w Royal College of Art w Londynie i jest wykładowc...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Człowiek, który zrozumiał naturę? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2023-07-14
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2023 Współpraca Wydawnictwo Poznańskie

"Książki, dzienniki i listy Humboldta ukazują wizjonera, myśliciela znacznie wyprzedzającego swoje czasy."

Urodzony w arystokratycznej pruskiej rodzinie mały Alexander nie miał szczęśliwego dzieciństwa. Wśród ograniczeń, presji i samotności uciekał na świeże powietrze i zatracał się w licznych wyprawach po okolicznych lasach. Czuł wtedy radość, zjednywał się z naturą. Tak rozpoczęło się się wielkie marzenie...
Dlaczego więc Alexander von Humboldt jest dość zapomnianą postacią?

"Humboldt jednak ostrzegał, że ludzkość musi zrozumieć, jak działają prawa natury, jak łączą się te wszystkie nici."

Humboldt z ogromną pasją i zamiłowaniem odkrywał nowe, dążył do poznania jak największej ilości informacji. Przewidział zmiany klimatyczne, których skutki z każdym rokiem są niestety bardziej odczuwalne..

"Ludzkość, ostrzegał, ma moc, aby zniszczyć środowisko, a konsekwencje będą katastrofalne.

Trzeba przyznać autorce, że przygotowała naprawdę szczegółową i interesującą biografię. Opisywane życie Humboldta nie tylko pokazują naturę, jest niesamowitą podróżą, którą mamy możliwość przebyć wraz z jego wspomnieniami.
Jest niestety minus, ponieważ zabrakło kilku ważnych elementów, a niektóre natomiast były dość często powtarzane.

Fascynująca, przenosząca w czasie, oddająca pasję i zamiłowanie do natury.
Książka jest opracowana na ogromie przypisów, ale zawiera sporo ilustracji i dzieł Alexandra.
Obowiązkowa pozycja na p...

× 5 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane E-book Posiadam Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Historia_2

To książka o krystalicznie czystej pasji poznania. Romantyczna opowieść o człowieku, który urodził się i poświęcił życie, by zgłębić mechanizmy działania przyrody.

Alexander von Humboldt przez całe 90-letnie życie, szukał relacji między elementami przyrody a stopniem ingerencji w nią człowieka. Zarażał swymi wizjami, napędzał do działania, doczekał się wielu naśladowców. W świetnej książce "Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta" Andrea Wulf przybliżyła tego, wymykającego się prostym biogramom, człowieka.

Jego imię noszą setki gatunków zwierząt i roślin, szczyty górskie, cieśniny. Honory oddano Humboldtowi na wielu polach ludzkiej dociekliwości.

Jedynym marzeniem Alexandra było doświadczenie przyrody własnymi zmysłami. Dzięki podróży do Ameryki Południowej i Azji Środkowej dokonał wielu wiekopomnych ustaleń. Autorka świetnie oddała niepohamowany pęd do wiedzy, mimo niebezpieczeństw. Badał węgorze elektryczne, wspinał się na Chimborazo w mrozie i na kolanach, chciał jak najbliżej być wybuchającego akurat wulkanu. Podróżował Orinoko, sypiał na ziemi, podpatrywał tubylców. Robił rzecz, które niemal wszystkim ziemianom tamtego czasu wydawały się niepotrzebne i niewyobrażalne. Zbierał minerały, badał temperaturę, ciśnienie. Kolekcjonował rośliny, opisywał zachowanie zwierząt. Z pierwszej wyprawy przywiózł 60 000 egzemplarzy roślin, z czego 2000 to były nowe gatunki.

Po powrocie z Ameryki wydał 34-tomowe dzieło ...

× 2 | Komentarze (1) | link |
@toptangram
2023-07-05
Przeczytane

Andrea Wulf "Człowiek, który zrozumiał naturę" Nowy Świat Alexandra von Humboldta, przełożyli: Piotr Chojnacki i Katarzyna Bażyńska –Chojnacka,

Kilka dni temu skończyłam czytać biografię Alexandra von Humboldta, a nadal zastanawia mnie, jak to się stało, że ja do tej pory kojarzyłam tego nie mogącego usiedzieć w jednym miejscu podróżnika i przyrodnika jedynie z patronowania wraz z bratem Wilhelmem berlińskiemu uniwersytowi, w ogóle nie znając jego jakże pasjonującego i pełnego dokonań życia.

Marzeniem urodzonego pod koniec epoki oświecenia Alexandra było nie tylko dotarcie do różnorodnych zakątków świata, ale również opowiedzenie o nich innym osobom. W licznych wykładach i jeszcze liczniejszych opracowaniach zwracał uwagę na urodę otaczającego go świata, traktując go w niezwykle, jak na tamte czasy, kompleksowy sposób. Kiedy rewolucja przemysłowa dopiero nabierała rozpędu Alexander już sygnalizował potrzebę ochrony zasobów przyrody, wieszcząc, że dewastacyjna działalność człowieka może mieć w konsekwencji zgubny dla świata wpływ.

Abolicjonista. Przyjaciel Goethego, człowiek zabiegający o poznanie założyciela Stanów Zjednoczonych Thomasa Jeffersona. Dziś moglibyśmy powiedzieć, że jego fanami byli chociażby Charles Darwin, Simón Bolívar, Henry David Thoreau czy wreszcie sam Fryderyk Wilhelm III, na dworze którego był szambelanem.

Jakże fascynujaca okazała się przebogata biografia tego przyrodnika, świetne z resztą osadzona w realiach cza...

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Człowiek, który zrozumiał naturę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl