Człowiek w poszukiwaniu sensu

Viktor E. Frankl
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów
Człowiek w poszukiwaniu sensu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów

Opis

Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda.

Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy. Frankl z kolei wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu i celu. Logoterapia Frankla zatem bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.
Tytuł oryginalny: Man's Search for Meaning. An Introduction to Logotherapy
Data wydania: 2023-02-10
ISBN: 978-83-8252-650-9, 9788382526509
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategorie: Psychologia, Wspomnienia
Stron: 224
dodana przez: Vernau
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Viktor E. Frankl Viktor E. Frankl
Urodzony 26 marca 1905 roku w Austrii (Leopoldstadt)
Viktor Emil Frankl – austriacki psychiatra i psychoterapeuta, więzień obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz, jeden z twórców humanizmu psychologicznego.

Pozostałe książki:

Nieuświadomiony Bóg Psycholog w obozie koncentracyjnym Lekarz i dusza. Wprowadzenie do logoterapii i analizy egzystencjalnej Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu O sensie życia
Wszystkie książki Viktor E. Frankl

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak zachować godność i człowieczeństwo?

30.06.2022

Przymierzałem się do książki Frankla od dawna, bo rekomendowana mi była przez wiele osób, poza tym często się do niej odwoływano w innych moich lekturach. Przypomnijmy, że doktor Frankl, lekarz psychiatria, był więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych, a omawiana książka zawiera wspomnienia z tego okresu uzupełnione szerszymi refleksjami. ... Recenzja książki Człowiek w poszukiwaniu sensu

@almos@almos × 22

„Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje."

24.05.2020

„Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje”. (F.Nietzsche) Jedna z najbardziej wartościowych i mądrych książek jakie czytałam. Dużo o niej czytałam i długo szukałam. Udało mi się kupić w przemiłej księgarni Ojców Franciszkanów w Krakowie. Po przeczytaniu zakupiłam też inne książki tego autora. Od pewnego czasu nie czytam książek... Recenzja książki Człowiek w poszukiwaniu sensu

@jatymyoni@jatymyoni × 10

Czy mam jeszcze po co żyć?

18.07.2020

Autor, Viktor Frankl, był (zmarł w 1977 roku w Wiedniu) doktorem filozofii, profesorem neurologii i psychiatrii wydziału medycznego Uniwersytetu Wiedeńskiego, profesorem logoterapii American International University w Kalifornii. Uważany jest za twórcę tzw. trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii (pierwsza to psychoanaliza Freuda, druga to psych... Recenzja książki Człowiek w poszukiwaniu sensu

@Meszuge@Meszuge × 4

Wyznaczanie życiowych celów w obliczu tragedii.

13.11.2019

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" to zupełnie inny rodzaj wspomnień z obozowego koszmaru. Są świadomie stworzonym kluczem do wnikania w głąb ludzkiej psychiki w obliczu życia z dnia na dzień. Frankl wyraża się zwięźle. Jego publikacja kojarzy mi się bardziej z notatkami, w których uchwycone zostały momenty, bardzo ważne z punktu widzenia lekarza ps... Recenzja książki Człowiek w poszukiwaniu sensu

@Asamitt@Asamitt × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2021-11-16
8 /10
Przeczytane Gdybym miała tylko jedną półkę... przeczytane 2021

"Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje".

Po pytaniach, które zrodziła lektura "I boję się snów" W. Półtawskiej, trafiłam na "Człowieka w poszukiwaniu sensu", który dla mnie był nie tylko uzupełnieniem tematu, próbą odpowiedzi na pytania, ale również kopalnią nowych myśli, pytań, potwierdzeń i zaprzeczeń.

Polecam, choć mam świadomość, że może się okazać lekturą trudną (nie tylko ze względu na wspomnienia obozowe autora).

I jeszcze:

"Im bardziej zapominamy o sobie - oddając się sprawie, której pragniemy służyć, bądź też osobie, którą pragniemy kochać - tym głębsze jest nasze człowieczeństwo i tym bardziej urzeczywistniamy swój potencjał".

"Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi".

"Żyj tak, jakbyś żył po raz drugi, i tak, jakbyś za pierwszym razem postąpił równie niewłaściwie, jak zamierzasz postąpić teraz".

"My, którzy żyliśmy w obozach koncentracyjnych, pamiętamy ludzi, którzy chodzili po barakach, pocieszając innych, oddając ostatni kawałek chleba. Być może było ich niewielu, ale są oni wystarczającym dowodem na to, że człowiekowi można zabrać wszystko za wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich wolności - wyboru swojej postawy w każdych okolicznościach, wyboru swojej drogi".

"To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji...

× 8 | link |
@Antoniowka
2021-02-14
8 /10
Przeczytane

„Człowiek w poszukiwaniu sensu” to pozycja wyjątkowa. Autor, który przeżył niemieckie obozy koncentracyjne, nie poprzestaje tylko na opisie swoich doświadczeń. Jako psychiatra stara się nadać temu wszystkiemu sens i usystematyzować owe doświadczenia.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to historia obozowa. Nie jest to jednak linearny zapis tamtych dni, a raczej wspomnienia, wyimki, które są ilustracją tez stawianych przez Autora. Płynie stąd wiele ważnych przesłań – między innymi, że nie można oceniać innych, bo nigdy nie wiemy, jakbyśmy sami postąpili w danej sytuacji. Że nawet w obozie obok zła istnieje dobro. Że życie ma zawsze sens.
Druga część – to już wyłożenie podstaw logo terapii.

Bardzo pouczająca to książka, która pomaga w przewartościowaniu swojego życia. Czasem warto oprzeć się pędowi współczesnego świata i tak na poważnie zastanowić się: jaki jest sens mojego życia?

Choć książka nie jest łatwa – chodzi mi głównie o część poświęconą logoterapii, jest warta przeczytania i wcielenia w życie jej podstawowego przesłania.

× 4 | link |
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Posiadam

Nie czytam literatury obozowej (prawie wcale). Dla tej książki zrobiłam wyjątek.
Frankl starał się prowadzić swoje obserwacje życia obozowego z perspektywy psychiatry, eksperta od zapobiegania samobójstwom. Starał się wychwycić różnicę między tymi, którzy poddawali się i godzili na śmierć, a tymi, którzy walczyli. Pokazuje, co trzymało ludzi przy życiu, i co przywracało im poczucie człowieczeństwa. Niesamowite jest, że autor był w stanie napisać tę książkę tak krótko po wojnie (1946).
Jej druga część, poświęcona logoterapii, czyli terapii przez poszukiwanie sensu w życiu pacjenta, jest ponownym wyłożeniem przekonania autora, że cel nadaje życiu sens i w każdych warunkach należy go szukać. Podoba mi się to podejście - nie rozgrzebuje starych ran, nie cofa się 5 pokoleń wstecz, pyta wprost,podważa oczywistości i zmienia perspektywę.
Rzecz warta przeczytania, polecam.

× 3 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam E-book Reportaże_i_ współczesny_świat Filozofia_teologia_1 Ekonomia_psycho-socjologia_2

Wyjątkowość książki "Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu" określa osoba autora. Viktor Frankl przeszedł przez kilka obozów koncentracyjnych będąc młodym neurologiem i psychiatrą. Swoje obserwacje człowieka wobec ostatecznych pytań i wyzwań, zainicjowanych przy zderzeniu z piekłem na ziemi prowadzącym czasem do rezygnacji z życia, opisał słowami terapeuty przepełnionego empatią. Jego język to mowa zrozumienia i współczucia, ale i syntetycznie nakreślona wizja kondycji człowieka wobec tej próby. Spojrzał na siebie i współtowarzyszy bestialstwa poprzez okulary badacza. W efekcie zweryfikował zarówno teorię akademicką o naturze człowieka, jak i stworzył metodę pracy terapeutycznej, której centralnym pojęciem uczyniła SENS życia. Po wojnie na tym doświadczeniu zbudował metodę logoterapii, opartej formalnie na egzystencjalnej analizie.

Ta nieduża książka wyraźnie składa się z dwóch części. W pierwszej, nieco dłuższej, dominuje opowieść o sytuacjach obozowych - bardzo symptomatycznych i refleksyjnie przybliżonych. Są opisane etapy postaw ludzkich w zderzeniu z potwornością - początkowe niedowierzanie i wyparcie, apatia, utrata celu i ostateczne wyzwolenie z cierpienia poprzez śmierć lub doczekanie końca wojny. Te przykłady odmalowanej wiwisekcji są nastawione na przedyskutowanie motywacji zachowań - swoich i innych. Jak radzono sobie z głodem, mrozem, ciągłym zagrożeniem życia? Wszystko sugestywne i głęboko człowiecze. Nawet w najczarniejszym ...

× 2 | link |
@twoj.emil
2022-05-23
9 /10
Przeczytane Psychologia Zagraniczne Audiobooki

Największe wrażenie zrobiła na mnie pierwsza część książki, w której autor opisał psychologię więźniów obozów koncentracyjnych na podstawie własnych doświadczeń. Pokazała, że ludzie nawet w tak tragicznej sytuacji są w stanie decydować o sobie, wierzyć, że czeka ich jeszcze jakaś lepsza przyszłość (mimo, że szanse na to były znikome) i do czegoś dążyć.
Z całej książki dużo się dowiedziałam i chociaż nie wszystko całkowicie mnie przekonało, to uważam, że zdecydowanie jest godna uwagi.

× 2 | link |
EK
2022-05-24
8 /10
Przeczytane

Gdzie można znaleźć sens życia? No wszędzie, jeśli autor znalazł go nawet w obozie koncentracyjnym. Książka, a właściwie książeczka, bo mała i niepozorna, ma w sobie moc! Dla wszystkich tych, którzy zagalopowali się i wyczytali za dużo książek o obozach, o bibliotekarce, przedszkolance, tatuażyście, muzykach z obozowej orkiestry, chłopcu w walizce itp. i są już trochę znudzeni tematem. „Człowiek w poszukiwaniu sensu” to książka o nich wszystkich. O tym, co się działo w głowach tych bohaterów, ale i całej bezimiennej rzeszy więźniów. Jak psychicznie dawali sobie radę, co ich trzymało przy życiu lub czemu się poddawali, a czemu nie.
Przede wszystkim jednak to książka dla każdego i o każdym z nas. O tym, że potrzebne jest szukanie sensu we wszystkich działaniach i nawet najgorszych sytuacjach, w których się znajdziemy. Że jak staniemy przed murem, to należy… a zresztą co ja się będę rozpisywać. To trzeba przeczytać. „Człowiek w poszukiwaniu sensu” może zmienić nastawienie do życia. Mojego wprawdzie diametralnie nie zmienił, ale otworzył mi głowę i sprowokował do przemyśleń.

Pierwsza część to „…naoczna relacja z pobytu w obozie koncentracyjnym, spisana przez jednego z ocalałych z pogromu”, czyli przez autora. „Jej celem nie jest uwypuklanie największych koszmarów obozowego życia, jako że te były nader często opisywane…, lecz przedstawienie niezliczonych drobnych udręczeń. Innymi słowy, książka ta spróbuje odpowiedzieć na pytanie: w jakim stopniu codzienna rzeczy...

× 1 | Komentarze (1) | link |
@Sasi89
2012-02-02
8 /10
Przeczytane

To absolutnie nie jest literatura psychologiczna! Przeważa w niej element autobiograficzny i jedynie jest zachętą do zagłębienia się w literaturę psychologiczną jego autorstwa, którą jest np. "Homo patiens".

× 1 | link |
@Figunia31
2011-03-23
10 /10
Przeczytane Polecam

Kanon światowej literatury psychologicznej. Wielki człowiek, wielki autorytet!

× 1 | link |
PZ
2022-02-13
7 /10
Przeczytane 2022

Dość długo wahałem się nad wyborem tej pozycji; bałem się (jak przy wielu tego typu pozycjach się zdarza), że autorowi zdarzył się jakiś religijny odlot typu "Chrystus mnie wyzwolił" i teraz cały świat chce zachęcić do różańca. Tym, którzy mają podobne obawy od razu powiem: możecie czytać spokojnie, nic z tych rzeczy.

Troszkę cieszyłem się na drugą "logoterapeutyczną" część z nadzieją, że będzie to coś, co odmieni moje spojrzenie na świat, że poznam kolejne sposoby na wgląd w swoją (czy cudzą) duszę, że dowiem się jak radzić sobie z emocjami. Pierwszą "obozową" część traktowałem jako zło konieczne, przez które dla poczucia kompletności dzieła i szacunku dla autora jakoś przebrnę. Było jednak dokładnie na odwrót niż myślałem.

Część "obozowa" pokazuje całą sprawę pod nieco innym kątem - owszem, sporo tu okrucieństw, zła, przerażenia i innych złych emocji, jednak autor umiejętnie się od tego dystansuje, pisze z pewną dozą optymizmu i opowiada o swoim życiu w obozie w taki sposób, że czyta się to (nie wiem czy to dobre słowo w kontekście tematyki) dość przyjemnie. Nie bryzga krwią, nie ma flaków, jest za to miejsce na rerfleksję. Na pewno ważne i cenne spojrzenie w świat NIEMIECKICH (podreślam, bo nie dla każdego oczywista rzecz) obozów zagłady.

Z kolei ta cała "logoterapia"... no cóż, szczęście, że krótka. Nudne pitolenie, zalatuje jakimś Frommem i jakoś nie poszerzyła mojego światopoglądu.

Pierwsza część 8/10, druga powiedzmy 2/10; wycho...

| link |
@mag85
2020-11-17
6 /10
Przeczytane

Nie mogę się zdecydować jak ocenić tę książkę. Przeczytałam bardzo dużo książek o tej tematyce i ta opowieść zdecydowanie się wyróżnia. Może dlatego, że jest napisana przez psychiatrę który stara się wszystko rozłożyć na części i widzi świat inaczej. Bardziej kompleksowo.

| link |
@literacki.kociolek
2023-02-22
10 /10
Przeczytane
AL
2023-02-12
10 /10
Przeczytane
@nieznany.
2022-12-10
8 /10
@abdita
2022-12-02
7 /10
Przeczytane
@Madison
2022-10-25
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, rola odpowiedzialności jaką ponosimy za własne życie i jego podtrzymywanie, ukaże się nam w całej swej wielkości. Czło...”
#
“Pokuszę się na tym miejscu o następującą analogię: z ludzkim cierpieniem jest jak z gazem. Jeśli wpuścić pewną jego ilość do zamkniętego pomieszczenia, gaz wypełni je w sposób równomierny i c...”
#
“Nie gońcie za sukcesem – im bardziej ku niemu dążycie, czyniąc z niego swój jedyny cel, tym częściej on was omija. Do sukcesu bowiem, tak jak do szczęścia, nie można dążyć; musi on z czegoś wy...”
#
“So, let us be alert - alert in a twofold sense: Since Auschwitz we know what man is capable of. And since Hiroshima we know what is at stake.”
#
“Wszelka wolność jest wolnością "od czegoś" oraz "do czegoś". Tym, "od czego" możemy być wolni, jest władza popędów, natomiast wolność "do czego" jest wolnością do bycia odpowiedzialnym, do pos...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl