Cztery muzy

Sophie Haydock
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Cztery muzy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Nieznana historia czterech niezwykłych kobiet - muz charyzmatycznego i kontrowersyjnego malarza, Egona Schielego.

Wiedeń, początek XX wieku. Miasto jest stolicą sztuki. Kwitnie w nim życie towarzyskie i artystyczne, rodzą się nowe, przełomowe idee. Wszystkie oczy zwrócone są na Gustava Klimta, bo to on wyznacza trendy w sztuce. Do czasu, gdy powszechną ciekawość wzbudza jego protegowany, skandalista Egon Schiele. Każda z czterech kobiet z jego otoczenia będzie miała do opowiedzenia własną historię …

ADELE: pochodząca z burżuazyjnej wiedeńskiej rodziny, namiętna, gwałtowna, uparta; buntująca się przeciwko ograniczeniom swojej klasy i tęskniąca za wolnością.

GERTRUDE: siostra początkującego kontrowersyjnego artysty Egona Schielego, porywcza, zdecydowana, zaborcza, tęskniąca za ekscytującym życiem z dala od rodzinnego domu.

VALLY: zdeterminowana, niezależna, dumna modelka znanego artysty Gustava Klimta, która wydobyła się z ubóstwa i wytycza dla siebie nową, śmiałą ścieżkę.

EDITH: cicha, konwencjonalna i lojalna (czy aby na pewno?) młodsza siostra Adele, pozostająca w jej cieniu i niewiedząca jeszcze, jaką kobietą mogłaby się stać.

Cztery płomienie; cztery dzikie, rozpalone serca, które pragną, by poznał je świat. Każda z nich, na innym etapie swojego życia, stanie się muzą charyzmatycznego, choć kontrowersyjnego artysty Egona Schielego. Ale gdy Europa stanie na krawędzi wojny, jeden akt zdrady odmieni wszystko.


Laureatka Impress Prize For New Writers w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Impress Books.
Autorka nominowana do nagrody głównej w konkursie Penfro Book Festival’s First Chapter Competition.
Tytuł oryginalny: The Flames
Data wydania: 2022-05-18
ISBN: 978-83-8215-920-2, 9788382159202
Wydawnictwo: Albatros
Seria: Seria butikowa
Stron: 480
dodana przez: tomzynskak

Autor

Sophie Haydock Sophie Haydock Dziennikarka brytyjska z wykształcenia (ukończyła dziennikarstwo na uniwersytecie londyńskim) i z zawodu, Sophie Haydock współpracowała dotychczas z pokaźną ilością czasopism, jak Sunday Times Magazine, Tatler i BBC Three, jej artykuły publikowały t...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

On - skandalista, one - jego weny twórcze ....

WYBÓR REDAKCJI
23.06.2022

Nie jestem wielką znawczynią i pasjonatką malarstwa. Nie czuję się mocna, aby dyskutować w tym temacie. Ale przyznaję, że powieść Sophie Haydock uderzyła we mnie ze zdwojoną mocą. Nigdy nie słyszałam nazwiska znanego malarza Egona Schielego. Owszem nazwisko jego mentora, Gustawa Klimta, wielokrotnie obiło mi się o uszy. Ale już po przeczytaniu tej... Recenzja książki Cztery muzy

Czy artysta, aby tworzyć musi wieść dramatyczny żywot?

11.04.2023

Kto w szkole na plastyce nie „olał” Schiele? Chyba bardzo niewielu. Coś tam kojarzyłam, ale powiedzmy sobie szczerze- bardzo niewiele. Klimta i jego „Pocałunek” i owszem. A przecież panowie całkiem obok siebie tworzyli. Tyle, że Schiele za jego obrazy i sposób życia nazwali pornografistą i pederastą. A teraz jego obrazy sprzedawane są- za sztukę, ... Recenzja książki Cztery muzy

@kimatom@kimatom × 2

Muzy Egona

31.05.2022

Powieść „Cztery muzy” to fikcja historyczna, ale postacie w niej występujące istniały naprawdę. Autorka zainspirowana obrazami Egona Schielea postanowiła stworzyć książkę opartą na czterech kobietach, które prawdopodobnie były inspiracją dla tego artysty. Każda z nich jest inna. W każdej z nich coś widział, coś go pociągało. Prawdopodobnie, gdyby ... Recenzja książki Cztery muzy

Kim były cztery muzy Egona Schiele?

26.05.2022

Artysta Egon Schiele i jego cztery towarzyszki życia. Początek XX wieku - Wiedeń, stolica sztuki. Tętni w nim życie zarówno towarzyskie, jak i artystyczne. To tam rodzi się najwięcej przełomowych idei. Gustav Klimt wyznacza nowe trendy w sztuce, ale to jego protegowany, a zarazem skandalista Egon Schiele zaczyna cieszyć coraz większą popularno... Recenzja książki Cztery muzy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2022-12-25
7 /10
Przeczytane

Uwielbiam książki, w których jest omawiany temat sztuki. Problem w tym, że o życiu Egona Schielego nie wiadomo zbyt wiele, a więc spora część fabuły jest jedynie fantazją autorki. Nie jest to oczywiście dyskredytujące dla książki, bo literatura rządzi się własnymi prawami, jednak osobiście wolę, aby biografie (nawet te zbeletryzowane) miały większe pokrycie w rzeczywistości.

× 13 | link |
EK
@EwaK.
2023-05-05
7 /10
Przeczytane

Nie znałam Egona Schiele, nawet o nim nie słyszałam. Jestem zachwycona, że dowiedziałam się o jego istnieniu, że zainspirowana powieścią pogrzebałam w sieci, poczytałam, pooglądałam obrazy, wobec których nie da się pozostać obojętnym. Są wyjątkowe i łatwo rozpoznawalne. Ekspresyjne i prowokujące. Charakterystyczne. Do zobaczenia w Wiedniu Mistrzu Egonie, pojadę tam kiedyś specjalnie, by pooglądać te wszystkie niesamowite prace.
Oczywiście nie wiedziałam też nic o artyście, a teraz wiem skąd pochodził, kim byli jego rodzice, gdzie się kształcił malarsko, jakie emocje wzbudzały jego dzieła, kto był jego mentorem, żoną, szwagierką, kochanką, modelką. W tle barwny Wiedeń przełomu wieków.
Dodatkowo: czyta się łatwo i wprawdzie początkowo trochę zalatuje nudą, ale dość szybko się rozkręca.
Super! Jestem zachwycona.

Ale tu niestety koniec zachwytów. To co autorka zrobiła z głównymi bohaterkami - czterema muzami Egona, do mnie nie przemawia, a nawet budzi mój niesmak. Kobiety, które faktycznie istniały, mają jakichś potomków, choć może nie w pierwszej linii, żyje jakaś pamięć o nich. Tymczasem do faktów z życia Schielego, autorka dołożyła spekulacje i wyssane z palca historie o jego kobietach. Wymyśliła różne epizody i niechlubne postępki , argumentując w posłowiu, że tak na przykład mogło być. Ale mogło być też zupełnie inaczej, proszę szanownej pani. A teraz ja patrząc na portret kobiety w zielonych pończochach już zawsze będę myśleć, jaką suką była Adele...

× 2 | Komentarze (1) | link |
@czytanie.na.platanie
2022-06-27
9 /10
Przeczytane Przeczytane 2022 Posiadam

Z namiętności zawsze wybuchały wojny, upadały rządy i powstawały bezcenne dzieła kultury i sztuki. I o ogromnej pasji traktuje właśnie kolejna znakomitość, która dołącza do serii butikowej Wydawnictwa Albatros! I wiecie, że jest to debiut Sophie Haydock? Ja po przeczytaniu powieści nie byłam w stanie w to uwierzyć, bo autorka tak obrazowo przedstawia nie tylko uznany ówcześnie za stolicę sztuki Wiedeń kreśląc tło społeczno-polityczne początków XX wieku, ale i w każdą z postaci wkłada duszę malując ją wyrazistymi barwami.

To wtedy tworzy słynny Gustaw Klimt i jego protegowany kontrowersyjny Egon Schiele, ale to nie im autorka poświęca swą powieść. Kieruje nasze oczy na kobiety towarzyszące temu drugiemu artyście na krótkiej drodze jego życia. Muzy, które miały wpływ na jego twórczość, a które pozostają jedynie anonimowymi twarzami, postaciami jego dzieł. Oddaje im głos, by z ich historii wyłonił namalowany słowami się obraz charyzmatycznego, łamiącego konwenanse, skandalisty Egona.

Cztery kobiety - Adele, Edith, Gertrude i Vally - każda inna, ale połączone jednym pragnieniem, by stać się muzą artysty i mieć go dla siebie. Zazdrość, zaborczość, namiętność, wręcz obsesja towarzyszą im na każdym kroku, a ich relacja z artystą wywiera olbrzymie piętno na ich życiu. Nawet jego żona, cicha Edith nie jest w stanie uchronić się przed tymi wyniszczającymi uczuciami, co ostatecznie prowadzi do tragedii.

Ta oparta na faktach historycznych opowieść każdej z...

× 2 | link |
@ilona_m2
2022-06-08
8 /10
Przeczytane

Zapraszam Was na wizytę do galerii obrazów słynnego, kontrowersyjnego wiedeńskiego malarza Egona Schelle.
Będę Waszym przewodnikiem.

Zacznijmy od lewej strony od obrazu kobiety o wielkich smętnych oczach I włosach słomkowego koloru. To Edith. Kolorowa pasiasta sukienka, dłonie złączone w nerwowym goście- czy nie przypomina Wam dziewczyny z sąsiedztwa, skromnej i pełnej niewinności? Ale spójrzmy dalej na kolejny wizerunek żony Egona, gdy w fazie ekstazy poddaje się swej cielesnosci. To niechęć do pozowania, a jednocześnie przyjemność przetacza się przez jej skromny wizerunek.

A te miedziane włosy i wielkie błagalne spojrzenie to już Wally. Widać jej dumę, bycie modelką sprawiało jej niesamowitą przyjemność.
Dalej Gertrude w aureoli rudych miedzianych loków, jest tak podobna do Egona, że nie może być to nikt inny jak jego siostra, kokieteryjna i wyzywająca. Była jego pierwszą muzą.
Na ostatnim czwartym obrazie Adele dumnie pozuje w bieliźnie i butach. Można ją rozpoznać po burzy rozpiętych loków, niesfornych i wskazujących na jej buntowniczy charakter.
Jak zauważycie sposób przedstawienia tyć kobiet wymyka się powszechnym kanonom piękna, akcentując nagość i cielesność.
Jakie historię mogłyby nam opowiedzieć, gdyby mogły przemówić?

Czytając Cztery muzy zastanawiałam się do której z kobiet jest mi bliżej - kokieteryjnej Wally, czy buntowniczeh Adele? Historia o kontrowersyjnym artyście skierowała mnie na ścieżkę samodzielnego po...

× 2 | link |
@inthesilkscarf
2022-05-29
7 /10
Przeczytane

Seria butikowa od wydawnictwa albatros niezmiennie zachwyca. Okładki przyciągają wzrok, a powieści nie dają o sobie zapomnieć.

Najnowsza książka wydana w tej serii to „Cztery muzy” Sophie Haydock. Jest to debiut Haydock i od razu nagrodzony prestiżową nagrodą. Wcale się nie dziwię. Historia Egona Schiele i czterech kobiet z jego życia naprawdę wciąga.

Adele, Gertrude, Wally i Edith – to cztery muzy, które inspirowały słynnego kontrowersyjnego malarza. Akcja powieści dzieje się przed I wojną światową i w jej trakcie w Austrii. Przenosimy się w świat bohemy, w świat Gustawa Klimta i secesji. Każda z bohaterem ma swoją własną część w powieści. Każda z nich jest inna, łączy je jedno – Egon Schiele. Są to bardzo wyraziste kobiety, niejednokrotnie zdecydowane, łamiące stereotypy.

Książka wzbudza szereg emocji. Nie sposób współczuć bohaterom w ich tragicznych losach. Sama autorka przyznaje, że jest to fikcja literacka, tylko bohaterowie są prawdziwi. Niemniej jednak książka jest napisana w tak obrazowy sposób, że można by przypuszczać, że Haydock opisała ich życie.

Czyta się to wszystko z zapartym tchem. Poza tym tło historyczne i ówczesna obyczajowość jest oddana we wszystkich możliwych szczegółach, a nie zawsze łatwo jest to odtworzyć. Widać ogrom pracy włożony przez autorkę w tą książkę. Czytając czuje się, że czyta się naprawdę dobrą powieść.

Miejscami gwałtowna i brutalna po...

× 1 | link |
@esclavo
2022-06-09
8 /10

Seria butikowa od Albatrosa niezmiennie zachwyca pięknymi wydaniami. I pięknymi historiami, które może nie zawsze trafiają w moje mało wysublimowane gusta, ale zawsze mają niewątpliwy urok i klimat.

Cztery Muzy to debiut, choć totalnie tego nie czuć, ale głównie to opowieść o kobietach, które pomimo różnic w charakterze, doświadczeniu i mentalności łączy postać malarza, Egona Schielego, którego to były muzami.
Autorka ma bardzo swobodny, przyjemny styl, dzięki któremu przez książkę wręcz się płynie. Zręcznie przedstawia namiętności targające bohaterami, ich uczucia, rozterki i radości. Podobało mi się również to, w jaki sposób ukazano obyczajowość epoki i standardy zachowań.

Jest to powieść historyczna, z rozbudowanym tłem, i chociaż fikcyjna to bohaterowie są prawdziwi. Nie specjalnie interesuję się sztuką, ale połączenie literatury i malarstwa wyszło bardzo dobrze.

× 1 | link |
@Polemikaa
2024-01-08
8 /10
Przeczytane lit.piękna z biblioteki
@kimatom
@kimatom
2023-04-11
8 /10
@witwona
2023-03-06
7 /10
Przeczytane
@miriady
@miriady
2023-03-05
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2023
IW
@iwamaria
2022-09-01
8 /10
Przeczytane
@BagatElka
2022-12-26
3 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2022
@malgosialegn
2022-06-23
9 /10
Przeczytane
@maria
2022-06-15
10 /10
Przeczytane audiobook retro/ vintage rok 2022 TOP 22
@mommy_and_books
2022-05-31
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Cztery muzy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl