Czyste, nieczyste

Sidonie-Gabrielle Colette
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Czyste, nieczyste
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Colette uważała Czyste, nieczyste za swoją najlepszą książkę. Przyznawała, że odsłania w niej swoje własne przeżycia i fascynacje, uważała ją niemal za autobiografię. Przechadzkę po erotycznym podziemiu, którego mapę nasza przewodniczka znała na pamięć, zaczynamy w mroku i rozmarzeniu popularnej palarni opium, a im głębiej schodzimy, tym więcej spotykamy niezapomnianych mężczyzn i – zwłaszcza – kobiet, których losy na zawsze odmieniła moc namiętności. Proza nie tylko szczera, ale i poetycka. Czyste, nieczyste to w historii literatury najbardziej subtelne rozliczenie z różnorodnością doświadczeń seksualnych oraz nieobliczalną i nieprzewidywalną naturą miłości.

Słowem wstępnym powieść opatrzyła profesor Maria Janion.


Colette zawsze wydawała mi się najbardziej autentyczną feministką ze wszystkich pisarek.
- Erica Jong

Po przeczytaniu doskonałych, prostych, ale niezwykle prawdziwych zdań autorstwa Colette jedyne, co możemy zrobić, to upaść na kolana i poddać się ich urokowi. - London Review of Books


Wielka literatura żywi się paradoksami natury ludzkiej – a Colette jest właśnie człowiekiem... Przystępna i nieuchwytna, zachłanna i surowa, odważna i nieśmiała, wywrotowa i łagodna, boleśnie szczera i finezyjnie zakłamana, natchniona pocieszycielka i pesymistyczna egzystencjalistka – to cechy artystki i kobiety. Pora odkryć je na nowo. - The New York Times
Data wydania: 2009-06-01
ISBN: 978-83-7414-595-4, 9788374145954
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Nowy Kanon
Stron: 160

Autor

Sidonie-Gabrielle Colette Sidonie-Gabrielle Colette Sidonie-Gabrielle Colette (1873-1954) - francuska pisarka i aktorka. Jako dwudziestolatka poślubiła starszego o piętnaście lat paryskiego literata cieszącego się nie najlepszą reputacją. Pod jego nazwiskiem opublikowała popularny cykl powieści o Klau...

Pozostałe książki:

Cheri Klaudyna w Paryżu Klaudyna w szkole Klaudyna odchodzi Małżeństwo Klaudyny
Wszystkie książki Sidonie-Gabrielle Colette

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Czyste, nieczyste nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Chassefierre
2019-11-20
8 /10
Przeczytane Literatura mniej lub bardziej kobieca Literatura francuska

Colette igra z czytelnikiem, poruszając tematy w swym sednie nieśmiertelne, a nie - jak chcieliby niektórzy - banalne i mocno przestarzałe.

Za pomocą niesamowitej, śpiewnej, plastycznej narracji; za pomocą obrazów, niedokończonych zdań Colette otwiera przed nami świat przełomu wieków, świat ludzi, którzy poszukują, którzy nie są do końca... uformowani. ,,Tego, czego mi brak, nie można znaleźć, szukając.'', powiada w pewnym momencie Chevaliere.

Proza Colette w tym wypadku jest naprawdę mocno melancholijna - ile cierpienia, niewysłowionego smutku i złości wobec odrzucenia (nie tylko cielesności, co - natury, a więc czegoś, co znajduje się zdecydowanie głębiej, tworząc trzon kobiecości) pojawia się, gdy Damien wypowiada słowa: ,,Pani, kobietą? Czy chciałaby pani...''
Sidonie-Gabrielle doskonale wie, o czym pisze - w jej książce dominującym tematem nie są (przynajmniej w moim odczuciu), jak twierdzi wstęp, relacje homoseksualne ujmowane z punktu widzenia ideologii feminizmu; dominujący temat stanowią rozważania dotyczące miłości i jej istoty, miłości cielesnej i duchowej, miłości odwzajemnonej i platonicznej. Miłości, która zapobiega samotności i wypełnia pustkę, ale także miłości, która czyni nas samotnymi.

Książkę polecałabym tylko czytelnikom cechującym się refleksyjną naturą i dość szczególnym wyczuciem literackiego smaku - narracja Colette, ze względu na swoją specyfikę, nie dla każdego będzie zrozumiała.

| link |
@Theodozy
2011-06-11
Przeczytane

Trudno było mi zrozumieć specyfikę niektórych środowisk, oglądanych oczami Colette. Łapałam się też na tym, że podczas czytania, błądziłam, nie mogłam zrozumieć toku myślowego autorki i narratorki. Było oczywiście kilka scen, które zapadną mi w pamięć, ale to nie zmienia mojego dystansu do tej książki. Muszę też powiedzieć, że Colette jeśli mówi już o pewnych osobistościach zawsze porusza te struny ich osobowości, o których ja bym nawet nie pomyślała, nie zauważyła ich co sprawia, że przedstawienie jej bohaterów jest w pewnie sposób... nieprzewidywalne. To co może oczarować czytelnika to klimat Paryża, ledwo wyczuwalny, ale działający na wyobraźnię (palarnia opium-cóż za magiczne miejsce, zwłaszcza po zmroku!). Co do erotyzmu, to miejscami miało to charakter wywodu filozoficznego, ale muszę przyznać, że autorka opisując tak zróżnicowane preferencje seksualne, zachowała wyczucie smaku. Czy warto przeczytać tę książkę? Jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Można powiedzieć: tak, bo to klasyka, coś na pewno innego, co może być nie tyle głosem, ale elementem dyskusji o tolerancji, można powiedzieć: nie, bo w zasadzie praktycznie nic nam nie daje, jest jakby zbiorem ciekawostek napisanych przez inteligentną kobietę, zabiera tylko nasz czas, absorbuje uwagę i pozostawia z wielkim znakiem zapytania w myślach. Jak dla mnie jest to pierwsze i jak na razie ostatnie spotkanie z Colette.

| link |
@amel
2011-10-05
5 /10
Przeczytane
@beehemot
2009-07-01
8 /10
Przeczytane
@may_queen
2009-11-05
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czyste, nieczyste. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl